Kanadoje atlikta pirmoji pasaulyje visiškai robotizuota chirurginė operacija su pilnos anestezijos panaudojimu.
Medicininę procedūrą McGillio universiteto Sveikatos centre (Monrealis, Kanada) atliko du robotai – chirurgas „DaVinci“ ir anesteziologas „McSleepy“.
Chirurginis robotas „DaVinci“ medicinos srityje sėkmingai darbuojasi nuo šios vasaros, tačiau įdomu tai, kad pirmasis jo prototipas sukurtas dar 1980 metais. Juo besinaudojantys specialistai operacijas gali atlikti nuotoliniu būdu.
Jo kolega – robotas „McSleepy“ – iš esmės yra automatizuota anestezijos mašina, kuri šiam procesui vykdyti naudojama nuo 2008-ųjų.
Suderinus šių mašinų galimybes, jos Monrealio ligoninėje gydomam pacientui atliko prostatektomijos (prostatos šalinimo) operaciją. Tiesa, nors „DaVinci“ buvo valdomas žmogaus, tačiau operacinėje be robotų ir paciento daugiau nebuvo nė vieno asmens.
„Robotų „DaVinci“ ir „McSleepy“ bendradarbiavimas mums pasirodė akivaizdi galimybė. Medicinoje naudojami robotai savo veiksmus atlieka daug saugiau ir tiksliau nei žmogus, todėl gaunami ir geresni galutiniai rezultatai“, – teigia McGillio universiteto Sveikatos centro anestezijos skyriaus gydytojas T. M. Hemmerlingas, kuris taip pat dirba šio universiteto mokslinių tyrimų institute.
„DaVinci“ mums leidžia dirbti naudojant darbo stotį. Mašinos padedami chirurginius instrumentus savo pirštais valdome tokiu tikslumu, kuriam užtikrinti vien tik žmogaus galimybių nepakanka“, – komentuoja universiteto urologas A. Aprikian. Jis kartu su savo vadovaujama chirurgų komanda roboto manipuliatorius valdo specialia darbo stotimi, kuri mašinos „matomus“ trimačius vaizdus tiesiogiai transliuoja į didelės raiškos ekraną.
„Anestezijos užtikrinimas roboto atliekamai prostatektomijai yra sudėtinga procedūra, kadangi idealioms operavimo sąlygoms užtikrinti būtina atsižvelgti ir į operuojamo paciento padėtį, ir į raumenų atsipalaidavimo lygį.
Automatizuota „McSleepy“ anestezija garantuoja aukščiausią kokybę, nepriklausančią nuo subjektyvios patirties. Ją galima sukonfigūruoti tiksliai bet kokio tipo robotizuotai operacijai“, – priduria T. M. Hemmerlingas.
Medikai sutinka, jog norint ištobulinti robotizuotą chirurgiją, dar būtina atlikti nemažai tyrimų ir darbų – pradedant techniniais aspektais, baigiant robotams reikalingos erdvės užtikrinimu.
Elektroniniai chirurgai žmogaus artimiausioje ateityje tikrai nepakeis, tačiau leis jiems operacijas atlikti aukščiausiu lygiu.
Sukauptą patirtį Monrealio medikai planuoja pritaikyti kitokio tipo operacijose gydant platesnį pacientų ratą.
Šaltinis:
|