IT specialybės populiarinamos nuotaikingais renginiais ir sėkmės istorijomis
Įvairenybės
Penktadienis, 09 Balandis 2010 17:28
Nepaisant to, kad gyvename elektronikos amžiuje, jaunoji karta vis rečiau renkasi informacinių technologijų srities studijas. Visą kovo mėnesį Lietuvoje vyko Europos Komisijos inicijuotas projektas „E. įgūdžių savaitė“, kurio metu IT srities specialistai ir verslininkai savo sėkmės istorijomis stengėsi įkvėpti jaunus žmones rinktis šios srities studijas.

Šimtai renginių IT sričiai

Europos Komisijos inicijuotas projektas „E. įgūdžių savaitė“ organizuotas visoje Europoje. Lietuvoje projektą koordinuoja asociacija INFOBALT kartu su Švietimo informacinių technologijų centru (ITC), kampanijos globėjas – Švietimo ir mokslo ministras Gintaras Steponavičius.

Projekto metu vyko konferencijos ir diskusijos su IT sritimi susijusiais klausimais, tačiau didžiausias dėmesys skiriamas Lietuvos jaunimui. Jie galėjo dalyvauti „Idėjų konkurse“, kuriame originaliausių idėjų autoriai apdovanoti rėmėjų įsteigtais prizais. Dar viena jaunimui skirta projekto dalis – „Vadovai – atgal į mokyklas!“. Projekto iniciatoriai vadovaujasi taisykle, kad ne vien tik blogas, bet ir geras pavyzdys gali būti užkrečiamas, tad pakvietė sėkmingus verslininkus grįžti į mokyklas ir papasakoti savo sėkmės istorijas.

Trūksta kvalifikuotų specialistų

Nors didžioji dalis moksleivių noriai naudojasi kompiuteriais ir kitomis technikos naujovėmis, studijuoti jie mieliau renkasi teisės ar vadybos mokslus. Todėl Lietuvoje, kaip ir visoje Europoje, fiksuojamas kvalifikuotų informacinių technologijų vartotojų ir specialistų trūkumas. „Tyrimai rodo, kad žmonių, kurių e. įgūdžiai yra labiau išvystyti, įsidarbinimo rodiklis Europos Sąjungoje yra daugiau kaip pusantro karto didesnis nei tų, kurių e. įgūdžiai yra neišvystyti. Šios tendencijos rodo, kad jaunimui būtina aktyviau pristatyti galimybes, kurias suteikia informacinių technologijų specialybės“, – sako Edmundas Žvirblis, asociacijos INFOBALT vykdantysis direktorius. Jis viliasi, jog projektas padės jauniems žmonėms ne tik daugiau sužinoti apie rinkos poreikius, tačiau ir paskatins rinktis technologines profesijas.

Susidomėjimas – milžiniškas, drąsos – trūkumas

Beveik dvidešimties IT kompanijų vadovai lankėsi savo buvusiose mokyklose, kur susitiko su vyresniųjų klasių moksleiviais. Projekte „Vadovai – atgal į mokyklas!“ dalyvavęs UAB „Strategic Staffing Solutions“ vadovas Andrius Francas sėkmės istorija dalinosi su dešimtų klasių moksleiviais. „Manau, kad jie yra tie žmonės, su kuriais ir reikia bendrauti tokiais klausimais. Vyresnių klasių moksleiviai jau yra pasirinkę mokslo kryptis“, – sakė jis. Jam pritarė ir Vilniaus Minties gimnazijos direktoriaus Ilona Aukštuolienė, pastebėjusi, jog dalintis patirtimi sveika ir sveikintina, o ypač svarbu, kad įmonių vadovai ateitų kalbėtis su mokiniais tuomet, kada tai yra reikalingiausia, t.y. kol dar jie svarsto, ko jie nori iš gyvenimo.

UAB „IBM Lietuva“ direktorius Irmantas Kandratavičius po susitikimo džiaugėsi dideliu mokinių susidomėjimu. Bendraudamas su mokiniais jis pabrėžė, kad IT sritis – tai ne vien programavimas ir kompiuteriniai įrenginiai, aplink mus – daugybė sričių, kurios neapsieina be IT. „Mano nuomone, turi būti kuo daugiau tokių susitikimų ir nebūtinai IT srities. Aš asmeniškai jaučiu pareigą dalintis su moksleiviais savo įgyta patirtimi”, – sakė I. Kandratavičius. Nuostabos dėl didžiulio moksleivių susidomėjimo neslėpė ir UAB „Tilde IT“ vadovas Vaclovas Pranskūnas, ir UAB „Forticom“ pardavimų direktorius Vilius Juraitis: „Į susitikimą atėjo labai daug moksleivių. Buvo pilna salė. Daugiau ir nebūtų tilpę turbūt. Man didžiausią įspūdį paliko moksleivių susidomėjimas. Susitikimas vyko po pietų, kuomet pamokos ėjo į pabaigą, tačiau moksleiviai buvo susidomėję. Taip pat likau nustebintas moksleivių mandagumo ir noro domėtis. Manau, kad tai buvo išties naudingas dalykas“.

UAB „Etronika“ direktorius Kęstutis Gardžiulis sakėsi vis dėlto pasigedęs mokinių aktyvumo: „Susitikime dalyvavo apie 100 moksleivių, tačiau aktyvumo iš jų buvo mažai. Atrodė kažkokie išsigandę“. Jam pritarė ir UAB „Inta“ vadovas Vytautas Vitkauskas: „Negalėčiau pasakyti, kad labai aktyvūs buvo moksleiviai, turbūt dėl to, kad retai dalyvauju tokiuose susitikimuose“.

Mokyti teigiamu pavyzdžiu

Nepaisant skirtingo susirinkusių mokinių skaičiaus ir aktyvumo, projekto „Vadovai – atgal į mokyklas!“ nauda neabejojo niekas. „Iš savo laikų atsimenu, kaip į mūsų mokyklą atvažiuodavo buvę mokiniai ir pasakodavo, kaip jiems sekasi mokytis universitete, dirbti įvairius darbus. Todėl žinau, kad man informacija ir žinios, gautos tokių susitikimų metu, yra labai svarbios. Dalyvaučiau ir dažniau tokiose kampanijose, nes mokinukai yra ateitis, kurie naudos tas technologijas ir jas kurs. Tai yra investicija į mūsų visų ateitį“, – sakė projekte dalyvavęs UAB „HNIT-BALTIC“ atstovas Arvydas Dotas.

„Pasaulyje tokie susitikimai vyksta, bet Lietuvoje tai yra naujiena. Atvyksta buvęs mūsų mokyklos mokinys. Vien tai daug reiškia tiek moksleiviams, tiek jį mokiusiems mokytojams. Manau, kad jis ras įtikinamų žodžių padėsiančių moksleiviams apsispręsti ir rasti vietą gyvenime“, – projekto veiksmingumu neabejojo Vilniaus Salomėjos Nėries gimnazijos direktoriaus pavaduotoja neformaliajam ugdymui Jolita Marcinkevičienė. Vilniaus Viršuliškių vidurinės mokyklos ugdymo skyriaus vedėja Vaida Babravičienė ir pati džiaugėsi susitikimu su Tadu Goberiu, UAB „Hewlett-Packard Lietuva“ vadovu, su kuriuo pati savo laiku mokėsi paralelinėse klasėse, ir didžiavosi teigiamais mokinių atsiliepimais: „Jie buvo maloniai nustebinti, kad žmogus (buvęs mokinys, firmos vadovas) skyrė jiems dėmesio ir atvyko pabendrauti su jais. Mano požiūris į tokius projektus yra labai pozityvus. Mokiniai plečia savo gyvenimišką patirtį, pasaulėžiūrą mokykloje pamokų ir pertraukų metu, gatvėje, kieme, mieste, bet šis būdas, manyčiau, labai priimtinas“.

Vienodos galimybės visiems

Šiuo projektu ypač džiaugiasi mažesnių miestų ir miestelių mokyklos. Panevėžio r. Smilgių vidurinės mokyklos direktoriaus pavaduotoja Birutė Ambutienė teigė, jos buvusio mokinio Tomo Vaičiūno padrąsinimas mokiniams yra labai svarbus. „Kartais kaimo mokyklos yra nuvertinamos. O tokie apsilankymai parodo mūsų moksleiviams, kad ir iš kaimo mokyklų gabūs vaikai turi galimybę daug pasiekti”, – sakė pavaduotoja. Mažesniuose miestuose susitikimai su sėkmingais verslo atstovais tampa tikru įvykiu, o galimybe gyvai bendrauti, pasisemti žinių ir patirties veržiasi ir mokiniai, ir mokytojai.

Susitikimai internete ir uždarymo vakare

Siekiant plačiau skleisti patirtį ir sėkmingas istorijas, video reportažai iš susitikimų buvo talpinami specialiame interneto tinklalapyje www.itnaktis.lt. Susitikimai vyko visą kovo mėnesį, o kovo 28 d. Vilniaus klube „Havana Social Club“ net trijose salėse vyko projekto uždarymo vakaras „IT naktis“. Renginio metu moksleiviai turėjo progos neformaliai ir tiesiogiai bendrauti tiek su visa galybe bendraminčių, tiek su IT srities specialistais, sužinoti apie karjeros galimybes, darbo IT kompanijoje užkulisius ir subtilybes.

Nuotaikingame renginyje „IT naktis“, kuriame dalyvavo apie du šimtus moksleivių iš skirtingų Lietuvos miestų, buvo apdovanoti „Idėjų konkurso“ nugalėtojai. Pagrindinį prizą - HP namų serverį – laimėjo Edgaras Dulka. Vienuoliktokas iš Vilniaus pasiūlė sukurti „taršometrus“ – įrenginius, kurie iš skirtingų šaltinių surinktų ir realiu laiku gyventojams skirtingose, judriose miesto vietose pateiktų informaciją apie oro užterštumą. Komisijos dėmesio bei prizų sulaukė ir dar dviejų idėjų autoriai. Mindaugas Pakalniškis iš Vilniaus apdovanotas už pasiūlymą sukurti internetinį puslapį, kuriame būtų organizuojami turnyrai, padedantys susipažinti su interneto galimybėmis – dalyviams būtų skiriamos skirtingo sudėtingumo užduotys, leidžiančios lavinti informacijos paieškos, analizės, internetinių dienoraščių kūrimo bei kitus įgūdžius. Andžej Maciusovič iš Vilniaus apdovanotas už idėją sukurti prietaisą, kuris padėtų akliems žmonėms orientuotis erdvėje – prietaisas skleistų ultragarsą, kuris atsimuštų į kliūtis ir grįžtų atgal, tuomet prietaise būtų paverčiamas impulsais, kurie keliautų į žmogaus smegenis. Šių idėjų autoriai apdovanoti UAB „ERP“ ir „WEB Akademijos“ įsteigtais prizais.

Apdovanota idėja - plėtojimui

Viena iš apdovanotų idėjų jau netrukus po renginio sulaukė didesnio susidomėjimo. Mindaugo Pakalniškio pasiūlyta internetinio portalo koncepcija sudomino „WEB Akademijos“ atstovus, kurie nusprendė šį mėnesį pristatyti idėją kitiems klubo nariams ir iš karto po šio susitikimo pradėti ruošti techninę dokumentaciją. Moksleivio pateikta aktuali idėja ir galimas sprendimas bus plėtojama toliau. „Vienas iš „WEB Akademijos“ klubo tikslų yra socialiniai projektai, naudingi visuomenei. Rinkdami nugalėtoją pamatėme, kad ši idėja atitinka visus WEB Akademijos reikalavimus socialiniams projektams“, - teigia Žydrūnas Sadauskas. Jau žinoma, kad vienas iš idėjos įgyvendinimo partnerių bus asociacija „INFOBALT“.

Susidomėjimas ir palankūs vertinimai

Projekto organizatoriai džiaugiasi entuziastingu IT kompanijų įsitraukimu – jų vadovai ne tik įsteigė prizus, bet ir aktyviai dalyvavo susitikimuose bei renginyje. Renginyje „IT naktis“ dalyvavę svečiai iš mokslo įstaigų ir valstybės institucijų taip pat pritarė, kad tokia partnerystė – efektyvi laiko investicija į ateitį. „Moksleiviai yra vienas iš didžiųjų stūmoklių, kurie padeda ir tėvams įsisukti į naudojimąsi internetu. Moksleiviai yra ta karta, kuri ateis ir kurs mūsų ateitį. Be jų nėra Lietuvos ateities. Jie imlūs naujovėms, jie įpratę greitai pasinaudoti kažkuo, padaryti kažkokį rezultatą ir to reikia išmokti“, - sakė Edmundas Kazakevičius, Ministro pirmininko tarnybos Valstybės stiprinimo skyriaus patarėjas.

Įspūdžiais apie projektą dalijasi ir kiti dalyviai:

Tomas Vaičiūnas, UAB „Exigen Services Lietuva“: „Mane šiek tiek suglumino, kad moksleiviai yra susidarę blogą IT srities įvaizdį. Jiems trūksta žinių apie IT specialistų darbą ir gyvenimą. Tačiau tikiuosi, kad po šių susitikimų galėjo susidaryti įspūdį, kokios yra IT specialistų galimybės, kad jie veikia pasaulinėje darbo rinkoje. Susitikimo metu gauta informacija bus naudinga galvojant apie savo ateitį. Manau, kad tokios diskusijos turėtų vykti dažniau ir sudaryti jiems teisingą supratimą, kas iš tiesų yra IT. Tokias kampanijas vertinu labai teigiamai.“

Andrius Francas, UAB „Strategic Staffing Solutions“: „Kiekvienas vadovas turėtų rasti laiko visuomeninei veiklai ir bendrauti su moksleiviais, nes tai padeda visai Lietuvai“.

Vytautas Vitkauskas, UAB „Inta“: „Jeigu būtų organizuojamos panašios kampanijos, manau, kad prisidėčiau vėl. Kodėl? Žvelgdamas su viltimi į ateitį, kad IT sritis yra viena iš nedaugelio nišų, kur mes galėtume demonstruoti nacionalinį proveržį“.

Ilja Laurs, UAB „GETJAR Baltic“: „Netikėtumų, atvirai pasakius, nebuvo. Visada maniau, kad moksleiviams IT sritis yra įdomi, taigi nenustebau gyvai pamatęs tokį suinteresuotumą. Didžiausią įspūdį paliko akivaizdus interneto išmanymas. Visi (aš to paklausiau) pasisakė naudojantys Facebook, keletą klausimų buvo iš labai specifinių interneto sričių (pvz. apie efektyvius rinkodaros internete būdus)“.

Kęstutis Gardžiulis, UAB „Etronika“: „Man pačiam buvo naudingas šis susitikimas. Ne kasdien kalbi su tokia auditorija. Bandai juos sudominti, pamatai, ką darai ne taip. Jeigu būtų organizuojama daugiau tokių kampanijų manau, kad sutikčiau dalyvauti vėl. Motyvas – reikia gelbėti švietimo sistemą. Moksleivių pasyvumas ir tylėjimas glūdi švietimo sistemoje. Mokykla neugdo asmenybių. Dėsto niekus, reikia adaptuoti programą prie moksleivių. O programavimo dėstymas mokykloje, manau, atgraso moksleivius nuo šios srities, nes tai yra privalomas dalykas“.

Lijana Čiarienė, pavaduotoja, Kauno Saulės gimnazija: „Moksleiviai po susitikimo teigė, kad šis susitikimas pakeitė jų nuomonę apie studijų krypties pasirinkimą. Sulaukėme tik gerų moksleivių atsiliepimų. Vaikams itin imponuoja, kuomet su jais bendrauja buvę tos mokyklos mokiniai, kurie gyvenime yra labai daug pasiekę. Tokių susirinkimų turėtų būti kuo daugiau, lyg ir norėtųsi ciklinių susitikimų, nes kaip parodė šis atvejis, jie yra itin naudingi moksleiviams“.

Ilona Aukštuolienė, pavaduotoja, Vilniaus Minties gimnazija: „Susitikimas su moksleiviais išties buvo labai turiningas. Moksleiviai buvo itin susidomėję šia diskusija, kuri vyko dukart ilgiau negu buvo planuota”.

Dr. Linas Bukauskas, VU Matematikos ir informatikos fakultetas: „Šis renginys yra labai geras, savalaikis. Mokiniai šiuo metu renkasi, kur stoti, jiems turėtų būti labai aktualu, bent jau žinoti kokios įmonės yra aplinkui, kokį darbą jie galėtų dirbti, pamatyti, su kokia bendruomene jiems tektų susidurti. Manau, kad tokių renginių būtų galima ir daugiau. Labai gerai, kad pakviesta daug įmonių atstovų ir tie įmonių atstovai yra ne šiaip kokie informatikai ar paprasti darbuotojai, o yra tikri tos srities ekspertai, dirbę ne vienerius metus didelėse kompanijose. Aš manau, kad tai suteikia mokiniams pasitikėjimo“.

Veslava Kaminskienė, Vilniaus Gabijos gimnazijos IT mokytoja: „Susitikime dalyvavo virš 200 žmonių. Iš moksleivių vadovas sulaukė įvairių klausimų, susijusių su dirbtiniu intelektu, medicinos sąsaja su IT ir kt. Iš moksleivių sulaukėme gerų atsiliepimų, kurie rodo, jog moksleiviams susitikimas buvo išties įdomus. Įmonės vadovas paprastais žodžiais pasakojo kokios specialybės yra susijusios su IT, kokios yra darbo vietų ir karjeros galimybės IT srityje ir kitais moksleiviams aktualiais klausimais.“

Jelena Prokopovič, Vilniaus Sausio 13-osios vidurinės mokyklos informacinių technologijų vyr. mokytoja: „Mano nuomone, tai yra tikrai naudinga, nes moksleiviai kartais nesiklauso, ką jiems pasakoja tėvai ir mokytojai, o kai atvyksta daug pasiekęs žmogus, jiems daug įdomiau klausytis, kokios specialybės yra reikalingos ar kaip yra atliekamas tokio pobūdžio darbas. Moksleiviai domisi būsimu susitikimu, kurio metu norės sužinoti kokių specialistų trūksta, kokios žinios ir gebėjimai yra svarbūs darbo rinkoje. Mokyklos programa gana yra ribota, bet moksleiviams stengiamės sudaryti galimybę įgyti papildomų įgūdžių, todėl jie domisi, kokie gebėjimai yra paklausūs.“

Ramūnas Janonis, UAB „Affecto Lietuva“ vadovas: „Prezentacija galbūt buvo per sudėtinga. Pasakojau apie save, savo įmonę, ką mes veikiame ir kitus tokius dalykus. Pristačiau kokių gebėjimų reikia IT specialistams, akcentavau lietuvių kalbos svarbą. Nulis klausimų iš auditorijos. Vieniems galbūt buvo įdomu, bet kitiems visai neįdomu. Jie atėjo, nes reikėjo.“

Mindaugas Glodas, UAB „Microsoft Lietuva“ vadovas: „Susitikimas vyko Vilniaus „Minties“ gimnazijoje, susitikime dalyvavo apie 50 9-12 klasių moksleivių, kurie savo profesinę ateitį sieja su IT. Mindaugas papasakojo apie IT reikšmę ekonomikai, efektyvumui, kiekvieno mūsų privačiam gyvenimui, IT raidą per pastaruosius 20 metų. Taip pat atsakinėjo į klausimus apie jo kelią į IT sritį. „Praktiškai nebeliks sričių, kuriose nebus naudojamos IT, kiekvienoje verslo ar valstybės veiklos srityje IT gali padėti dirbti gerokai efektyviau,“ – sakė M.Glodas. Susitikimo pradžioje Mindaugas apklausė vaikus, kokias specialybes jie planuoja pasirinkti ir savo pavyzdžius apie efektyvumą ar sąžiningą konkurenciją (turint omeny legalios programinės įrangos naudojimą) grindę vaikų įvardintais pavyzdžiais. Operatoriai sakė, kad Mindaugo susitikime vaikai buvo itin aktyvūs ir uždavinėjo kaip reta daug klausimų. Klausimai buvo tokie: Koks buvo Jūsų kelias į dabartinę poziciją? Koks buvo Jūsų kelias į IT? Ką Jūs baigėte ir kaip Jūsų specialybė padėjo įsitraukti į IT? Kokios asmeninės savybėms Jums padėjo tapti tuo, kuo esate dabar? Kodėl Microsoft taiko tokias aukštas kainas programinei įrangai? Kaip Microsoft vertina Linkomanijos bylą? Kaip Microsoft vertina piratavimo situaciją Lietuvoje? Dabartiniai moksleiviai yra drąsūs ir iniciatyvūs, domisi pačiomis įvairiausiomis sritimis. Tikiuosi, kad ir moksleiviams buvo įdomu aptarti pagarbos intelektinei nuosavybei ir legalios programinės įrangos naudojimo temas, sužinoti, kokią žalą daro piratavimas ir nelegalios programinės įrangos naudojimas. Tikiuosi, kad susitikimas buvo naudingas. Susitikime dalyvavo moksleiviai, kurie planuoja savo ateitį susieti su IT ir jau netrukus taps studentais. Susitikimo metu pristatėme keletą Microsoft iniciatyvų, skirtų studentams. Dalyvavimas minėtose programose leis būsimiems specialistams geriau įvertinti, kurioje srityje jie galėtų geriausiai realizuoti savo idėjas ir norus. Be jokios abejonės sutiktų dalyvauti panašiose kampanijose.“

Tadas Goberis, UAB „Hewlett-Packard Lietuva“ vadovas: „Moksleivių buvo labai daug, tačiau jie visą laiką buvo tylūs. Bet vėliau susilaukiau komentaro iš mokytojų, kad jie neatsimena jokio renginio, kur moksleiviai taip tyliai sedėtų. Aš tai priėmiau kaip teigiamą dalyką, reiškia vaikams buvo įdomu. Jiems nepasakojau jokių technologinių dalykų, tiesiog norėjau, kad jie pamąstytų ko jie nori iš gyvenimo ir kad jie nestresuotų, jeigu jie vis dar nežino iš to gyvenimo. Tai tikrai nėra tragedija, jei galvot vėliau, po metų ar dviejų baigus vidurinę, kai tu jau tikrai suvoksi ko nori iš gyvenimo. Moksleiviai buvo gana santūrūs ir klausimai, kuriuos jie uždavė, buvo gana žemiški, kas lėmė, kad gavosi gana nuoširdi diskusija. Po susitikimo buvo moksleivių, kurie išdrįso prieiti ir paklausti, kiti neišdrįso – manau, kad tai natūralu. Norėjosi, kad diskusija nebūtų sudėtinga ir kad moksleiviai neįsivaizduotų, kad tai yra labai sunku. Kitas dalykas, kurį aš norėjau jiems pasakyti, kad IT dažnai yra per siaurai suprantamas. Nemažai kas įsivaizduoja, kad IT yra tik programavimas, bet toli gražu taip nėra. Nereikalinga „sausa“ informatika, kad dirbti IT kompanijoje.“

Asta Čibirienė, Vilniaus Laisvės gimnazijos direktoriaus pavaduotoja ugdymui: „Susitikime dalyvavo gana nedaug moksleivių. Gaila, kad negalėjo dalyvauti tie moksleiviai, kuriems IT sritis yra išties įdomi ir tokia diskusija yra aktuali. Jiems tiesiog netiko susitikimo laikas. Moksleiviai nebuvo itin aktyvūs, klausinėjo daugiau apie socialinius tinklus, o ne apie IT srities perspektyvas. Galbūt jiems tai dar nebuvo aktualu. Tačiau galiu teigti, kad susitikimas buvo naudingas, nes moksleiviai visi naudojasi informacinėmis technologijomis. Galų gale, tai buvo pirmasis IT srities verslo atstovo vizitas mūsų mokykloje.“

Aidas Kavaliauskas, UAB „CID Baltic“ vadovas: „Susitikime sužinojau moksleivių poziciją, kad IT sritis nėra jų trokštamas darbas, nes yra įdomesnių profesijų (pvz.: bankininkai, makleriai, medikai, kt.). Jie nori būti tik IT vartotojais, o ne kūrėjais. Taip pat likau nustebintas, kad šiandien jie mokinasi to, ko aš mokinausi prieš 20 metų. Manau, kad tai yra pagrindinė mažo moksleivių susidomėjimo IT sritimi priežastis. Juos atbaido pirmoji pažintis su IT, nuobodžios ir banalios užduotys. Reikia rast tai, kas tą jaunimą įtrauktų, kas jiems būtų įdomu. Mes, kaip įmonė, matome, kad universitetai pastarąjį dešimtmetį išleidžia vis mažiau gerų IT specialistų, todėl norime įsitraukti į moksleivių informavimą ir dažniau dalyvauti tokiose kampanijose.“

Šaltinis:
 


Susijusios naujienos:

  • Kaip tinkamai apsaugoti namus nuo vaikų ir išvengti traumų? (2023-08-07)

    Ne paslaptis, kad vaikų auginimas bei priežiūra kelia ne tik daug džiaugsmo, bet ir tikrai ne vieną iššūkį. Nemažai dėmesio tenka skirti ir tam kad rastumėte atsakymus į klausimus, kaip pakeisti namus ir, kokius sprendimus priimti, kad pavyktų išvengti vaikų traumų. Belieka tik pridurti, kad net ir ši užduotis yra tikrai įveikiama. Taigi, skubame dalintis patarimais, kaip pakeisti namus, kad sumažintumėte traumų tikimybę.

  • Ką reikėtų žinoti apie FM moduliatorius? (2022-06-27)

    Automobilinė antena yra reikalinga kiekvienam automobiliui, jeigu norite klausytis muzikos, kurią transliuoja radijo stotys. Taip pat reikėtų nepamiršti, kad senos sistemos priimdavo kasetes ir kompaktinius diskus, kuriuose būdavo įrašyta muzika.

  • Skani žuvis palia: aprašymas, maisto gaminimo patarimai (2022-05-25)

    Palia – žuvis, kuri dažnai vadinama kitais vardais. Ji gana didelė, pilnai suaugusios žuvies svoris gali siekti 4-5 kilogramus. Virtuvių šefai ypatingai vertina šią žuvį, nes ji turi puikų skonį, nedidelį kiekį kaulų ir yra išskirtinio rausvo atspalvio, todėl apetitas kyla bevalgant.

     

  • Ar laidai ir kiti elektronikos prietaisai namuose gali kelti pavojų Jūsų augintiniui? (2022-05-25)

    Jei į jūsų namus netrukus atvyks naujas augintinis, pirmiausia turėtumėte pasirūpinti saugios erdvės sukūrimu. Jauni gyvūnai yra labai smalsūs, todėl jie gali neatsispirti pagundai paragauti laidų ar kitų nevalgomų daiktų. Judrūs augintiniai gali užkliūti už laidų ir nuversti įvairius elektronikos prietaisus, ir tai gali baigtis ne vien tik dideliais nuostoliais, bet taip pat ir gyvūno sveikatos sutrikdymu. Kad taip nenutiktų, vertėtų pasinaudoti keliais paprastais patarimais.

  • Pagrindinės priežastys, kodėl katė nesinaudoja draskykle (2022-05-04)

    Apdraskyti baldai – vienas didžiausių kačių augintojų siaubų, tačiau šios problemos tikrai bus galima išvengti, jei pasirūpinsite tinkama draskykle. Dažnas šeimininkas yra pasiryžęs tokiai „įrangai“ skirti tikrai nemažą pinigų sumą, tačiau ne taip ir retai tenka susidurti su viena ta pačia problema: katė vengia galąsti nagus tam paskirtoje vietoje... Kartais taip nutinka dėl labai paprastų priežasčių, todėl svarbu jas identifikuoti ir atlikti tam tikrus pakeitimus. Taigi, kodėl katei gali nepatikti jos draskyklė?


Komentarai

Reklaminis skydelis

Mūsų draugai

It naujienos

Deviceinformed