Didžiausias 3D žemėlapis – langas į visatos praeitį
Įvairenybės
Antradienis, 03 Gegužė 2011 00:25
Naudojant ryškiausių kosmose esančių objektų šviesą, sukurtas didžiausias iki šiol trimatis tolimos visatos praeities žemėlapis.

Kadangi praėjo daugybė metų, kol ši tolima šviesa pasiekė Žemę, šis žemėlapis iš esmės yra langas, leidžiantis pažvelgti atgal į praeitį ir pirmą kartą pamatyti, kaip visata atrodė prieš 11 mlrd. metų, praneša SPACE.com.

Paprastai tyrėjai visatos žemėlapius kuria žvelgdami į galaktikas.

„Šį kartą mes žiūrime į tarpgalaktines vandenilio dujas, kurios užstoja šviesą. Tai tas pats, kas žiūrėti į Mėnulį pro debesis – mėnesienoje, kurią debesys užstoja, gali matyti jų formą“, – teigė JAV Energetikos departamento Brookhaveno nacionalinės laboratorijos fizikas Anže Slosaras.

Sloano skaitmeninio dangaus apžvalgos projekto mokslininkai dėmesį sutelkė į ryškiausius kosminius objektus – ypač ryškius žiburius, kuriems energiją tiekia milžiniškos juodosios skylės. Kai šviesa iš kvazaro keliauja į Žemę, ji apšviečia tarpgalaktinių vandenilio dujų debesis, kurie sugeria tam tikro bangos ilgio šviesą. Kokia šviesa sugeriama, priklauso nuo kvazarą ir šiuos debesis skiriančio atstumo. Dėl to kvazarų šviesa sklinda netolygiai, o tai vadinama „Lymano alfa mišku“.

Norėdami gauti pilną trijų dimensijų visatos žemėlapį, mokslininkai rėmėsi 14 tūkst. kvazarų stebėjimais. Žemėlapis rodo, kas buvo prieš 11 mlrd. metų, kai veikiamos gravitacijos jėgos pirmosios galaktikos ėmė formuoti pirmus didelius telkinius.

„Mane asmeniškai labiausiai jaudina tai, kad visiems, teigusiems, kad tai neveiks, parodžiau, kad jie neteisūs. Nors mes, naudodami šią techniką, nieko nepaprasto apie visatą dar nesužinojome, parodėme, kad tai veikia ir kad greičiausiai atrasime naujų dalykų“,– kalbėjo A. Slosaras.

Žemėlapis sudarytas atliekant Barionų virpesių spektroskopinę apžvalgą (Baryon Oscillation Spectroscopic Survey – BOSS). Tai didžiausia iš keturių Sloano skaitmeninio dangaus apžvalgos projekto dalių. Kai 2014 metais bus baigti dar 140 tūkst. kvazarų stebėjimai, astronomai galės sudaryti 10 kartų didesnį žemėlapį nei paskelbtas dabar.

„Su tiek duomenų galėsime aptikti tokius dalykus, kurių niekada nesitikėjome“, – teigė kvazarų ekspertas Patrickas Petitjeanas iš Astrofizikos instituto Paryžiuje.

Svarbiausias tokių žemėlapių tikslas – tirti, kaip bėgant laikui kito visatos plėtimasis. Tai galėtų suteikti daugiau žinių apie paslaptingąją juodąją energiją, kuri, kaip manoma, ir skatina visatą plėstis.

„Tamsioji energija yra vienas labiausiai stebinančių pastarųjų 20 metų fizikos atradimų. Niekas neturi nė menkiausios idėjos, kas tai galėtų būti. Taigi mes ją tiriame tirdami visatos plėtimosi ir struktūros augimo istoriją. Tam mes sudarome skirtingų epochų visatos žemėlapius“, – aiškino A. Slosaras.

Kai BOSS bus įgyvendintas, „galėsime kelių procentų tikslumu išmatuoti, kaip sparčiai visata plėtėsi prieš 11 mlrd. metų“, aiškino tyrėjas Patrickas McDonaldas iš Lawrence`o Berkeley ir Brookhaveno nacionalinių laboratorijų.

„Turint omenyje, kad niekas iki šiol kosminio plėtimosi nematavo taip toli į praeitį, tai gana stulbinanti perspektyva“, – pridūrė jis.

Mokslininkai, pavyzdžiui, „gali nustatyti, kad tamsioji energija pradėjo veikti prieš 11 mlrd. metų, o ne prieš 7 mlrd., kaip teigia paprasčiausias modelis, ir tai būtų stulbinama“, teigė A. Slosaras.

„Galimybė atrasti anomalijas yra didžiulė“, – tvirtino jis.

Šaltinis:
 


Susijusios naujienos:

  • Kaip tinkamai apsaugoti namus nuo vaikų ir išvengti traumų? (2023-08-07)

    Ne paslaptis, kad vaikų auginimas bei priežiūra kelia ne tik daug džiaugsmo, bet ir tikrai ne vieną iššūkį. Nemažai dėmesio tenka skirti ir tam kad rastumėte atsakymus į klausimus, kaip pakeisti namus ir, kokius sprendimus priimti, kad pavyktų išvengti vaikų traumų. Belieka tik pridurti, kad net ir ši užduotis yra tikrai įveikiama. Taigi, skubame dalintis patarimais, kaip pakeisti namus, kad sumažintumėte traumų tikimybę.

  • Ką reikėtų žinoti apie FM moduliatorius? (2022-06-27)

    Automobilinė antena yra reikalinga kiekvienam automobiliui, jeigu norite klausytis muzikos, kurią transliuoja radijo stotys. Taip pat reikėtų nepamiršti, kad senos sistemos priimdavo kasetes ir kompaktinius diskus, kuriuose būdavo įrašyta muzika.

  • Skani žuvis palia: aprašymas, maisto gaminimo patarimai (2022-05-25)

    Palia – žuvis, kuri dažnai vadinama kitais vardais. Ji gana didelė, pilnai suaugusios žuvies svoris gali siekti 4-5 kilogramus. Virtuvių šefai ypatingai vertina šią žuvį, nes ji turi puikų skonį, nedidelį kiekį kaulų ir yra išskirtinio rausvo atspalvio, todėl apetitas kyla bevalgant.

     

  • Ar laidai ir kiti elektronikos prietaisai namuose gali kelti pavojų Jūsų augintiniui? (2022-05-25)

    Jei į jūsų namus netrukus atvyks naujas augintinis, pirmiausia turėtumėte pasirūpinti saugios erdvės sukūrimu. Jauni gyvūnai yra labai smalsūs, todėl jie gali neatsispirti pagundai paragauti laidų ar kitų nevalgomų daiktų. Judrūs augintiniai gali užkliūti už laidų ir nuversti įvairius elektronikos prietaisus, ir tai gali baigtis ne vien tik dideliais nuostoliais, bet taip pat ir gyvūno sveikatos sutrikdymu. Kad taip nenutiktų, vertėtų pasinaudoti keliais paprastais patarimais.

  • Pagrindinės priežastys, kodėl katė nesinaudoja draskykle (2022-05-04)

    Apdraskyti baldai – vienas didžiausių kačių augintojų siaubų, tačiau šios problemos tikrai bus galima išvengti, jei pasirūpinsite tinkama draskykle. Dažnas šeimininkas yra pasiryžęs tokiai „įrangai“ skirti tikrai nemažą pinigų sumą, tačiau ne taip ir retai tenka susidurti su viena ta pačia problema: katė vengia galąsti nagus tam paskirtoje vietoje... Kartais taip nutinka dėl labai paprastų priežasčių, todėl svarbu jas identifikuoti ir atlikti tam tikrus pakeitimus. Taigi, kodėl katei gali nepatikti jos draskyklė?


Komentarai

Reklaminis skydelis

Mūsų draugai

It naujienos

Deviceinformed