Tiksliausi laikrodžiai 1 sekunde išsiderins tik per 32 mlrd. metų
Įvairenybės
Antradienis, 17 Gegužė 2011 12:41
Tyrėjai neslepia, jog net ir tiksliausius pasaulyje atominius laikrodžius nežymiai išderina nanoskopinis šiluminis spinduliavimas. Tačiau įvertinus ir pamėginus eliminuoti šį efektą, ateityje būtų galima sukonstruoti nepalyginamai tikslesnį laikrodį – tokį, kuris vienintele sekunde išsiderintų tik per 32 mlrd. metų (laiką, prilygstantį 2,5 dabar egzistuojančios Visatos amžiams).

Hiperjautrūs atominiai laikrodžiai yra naudojami GPS navigacijos ar komunikacijos tarp zondų ir Žemės sistemose, taip pat kvantinių kompiuterių studijose. Inžinieriai konstruoja vis tikslesnius laikrodžius – tokius, kurie viena sekunde išsiderina per vis ilgesnį.

Tiksliausiai pasaulyje laiką šiuo metu skaičiuoja kvantinis laikrodis, veikiantis atominės energijos lygmeniu ir naudojantis teigiamu krūviu pasižyminčius aliuminio jonus. Viena sekunde šis laikrodis išsiderina per 3,7 mlrd. metų.

Atominiai laikrodžiai sekundes skaičiuoja pagal atomo ir jį gaubiančių elektronų virpesius. Elektronus kokiu nors būdu paveikus, virpesių dažnis gali pasikeisti, o laikrodžio tikslumas – išsiderinti. Tyrėjai yra pastebėję, jog tokiu poveikiu atominiuose laikrodžiuose pasižymi šiluminis spinduliavimas. Šio žalingo efekto išvengti nepavyksta ir tada, kuomet atomai būna visiškai izoliuoti ir apsaugoti nuo bet kokio poveikio.

Taip yra todėl, jog vienokią ar kitokią šilumą esant bet kokiai temperatūrai išspinduliuoja praktiškai bet koks kūnas – tiek Saulė, tiek akmuo, tiek tobulai bet kokią spinduliuotę sugerti gebantis objektas (tokie yra vadinami „juodaisiais kūnais“ arba „absoliučiai juodais kūnais“). Temperatūra yra susijusi su greičiu ir atstumu, kuriuo elektronai skrieja aplink atomo branduolį. Labai apibendrintai pasakius, vėsesnių objektų elektronai juda kur kas lėčiau, o šiltesnių – kur kas sparčiau.

Pasirodo, „juodojo kūno“ poveikis (angl. k. – „black body radiation“, BBR arba „cavity radiation“) praplečia elektrono debesį, o tai turi įtakos elektronų virpesių dažniui. Tokio efekto sukeliami tikslaus laiko skaičiavimo nuostoliai gali būti sumažinami viena šimtatrilijonąja dalimi. Tačiau laiką skaičiuojant milijardus metų, toks paklaidos sumažinimas tampa pakankamai apčiuopiamas – pritaikius „juodojo kūno“ spinduliavimo efektą, 1 sekundės paklaida susidarytų nebe per 3,7 mlrd., o jau per 32 mlrd. metų.

Šaltinis: images/stories/logotipai/technologijos_logo.jpg  http://www.technologijos.lt
 


Susijusios naujienos:

  • Kaip tinkamai apsaugoti namus nuo vaikų ir išvengti traumų? (2023-08-07)

    Ne paslaptis, kad vaikų auginimas bei priežiūra kelia ne tik daug džiaugsmo, bet ir tikrai ne vieną iššūkį. Nemažai dėmesio tenka skirti ir tam kad rastumėte atsakymus į klausimus, kaip pakeisti namus ir, kokius sprendimus priimti, kad pavyktų išvengti vaikų traumų. Belieka tik pridurti, kad net ir ši užduotis yra tikrai įveikiama. Taigi, skubame dalintis patarimais, kaip pakeisti namus, kad sumažintumėte traumų tikimybę.

  • Ką reikėtų žinoti apie FM moduliatorius? (2022-06-27)

    Automobilinė antena yra reikalinga kiekvienam automobiliui, jeigu norite klausytis muzikos, kurią transliuoja radijo stotys. Taip pat reikėtų nepamiršti, kad senos sistemos priimdavo kasetes ir kompaktinius diskus, kuriuose būdavo įrašyta muzika.

  • Skani žuvis palia: aprašymas, maisto gaminimo patarimai (2022-05-25)

    Palia – žuvis, kuri dažnai vadinama kitais vardais. Ji gana didelė, pilnai suaugusios žuvies svoris gali siekti 4-5 kilogramus. Virtuvių šefai ypatingai vertina šią žuvį, nes ji turi puikų skonį, nedidelį kiekį kaulų ir yra išskirtinio rausvo atspalvio, todėl apetitas kyla bevalgant.

     

  • Ar laidai ir kiti elektronikos prietaisai namuose gali kelti pavojų Jūsų augintiniui? (2022-05-25)

    Jei į jūsų namus netrukus atvyks naujas augintinis, pirmiausia turėtumėte pasirūpinti saugios erdvės sukūrimu. Jauni gyvūnai yra labai smalsūs, todėl jie gali neatsispirti pagundai paragauti laidų ar kitų nevalgomų daiktų. Judrūs augintiniai gali užkliūti už laidų ir nuversti įvairius elektronikos prietaisus, ir tai gali baigtis ne vien tik dideliais nuostoliais, bet taip pat ir gyvūno sveikatos sutrikdymu. Kad taip nenutiktų, vertėtų pasinaudoti keliais paprastais patarimais.

  • Pagrindinės priežastys, kodėl katė nesinaudoja draskykle (2022-05-04)

    Apdraskyti baldai – vienas didžiausių kačių augintojų siaubų, tačiau šios problemos tikrai bus galima išvengti, jei pasirūpinsite tinkama draskykle. Dažnas šeimininkas yra pasiryžęs tokiai „įrangai“ skirti tikrai nemažą pinigų sumą, tačiau ne taip ir retai tenka susidurti su viena ta pačia problema: katė vengia galąsti nagus tam paskirtoje vietoje... Kartais taip nutinka dėl labai paprastų priežasčių, todėl svarbu jas identifikuoti ir atlikti tam tikrus pakeitimus. Taigi, kodėl katei gali nepatikti jos draskyklė?


Komentarai

Reklaminis skydelis

Mūsų draugai

It naujienos

Deviceinformed