Vienas iš „Google“ įkūrėjų, Sergeyus Brinas, pareiškė nerimaujantis dėl interneto ateities, rašo „The Guardian“. Anot jo, į kovą prieš interneto laisvę visame pasaulyje stojo itin galingos jėgos.
S. Brino teigimu, didžiausią grėsmę internetui kelia vyriausybių siekis kontroliuoti internete esančią informaciją.
Be to, prie internetinės laisvės ribojimo aistringai prisideda ir intelektinio turinio kūrimo industrija, kuri siekia sustabdyti skaitmeninį piratavimą.
S. Brinas tikina, kad laisvam informacijos perdavimui trukdo ir tokios korporacijos kaip „Apple“ ar „Facebook“, kurios neįsileidžia į savo daržą didžiosios dalies programinės įrangos kūrėjų.
„Šiandieninė situacija yra kur kas labiau gąsdinanti nei anksčiau“, – sako „Google“ įkūrėjas.
S. Brinas kritikuoja „Facebook“ poziciją, mat pastaroji neketina dalintis vartotojų duomenimis ir užkerta kelią konkurencijai.
S. Brinas kritikuoja tiesioginius savo konkurentus, tačiau jo pozicija yra ypatinga.
Viena vertus „Google“, siekdama apginti žodžio laisvę, nutraukė beveik visas operacijas Kinijoje. Be to, „Google Android“ yra atvirojo kodo programa, tuo tarpu „Apple“ griežtai saugo prieigas prie „iOS“ kodo.
Kita vertus, „Google“ neretai sulaukia kritikos dėl teisės į privatumą pažeidinėjimo. „Google“ kontroliuoja milžiniškus duomenis apie interneto vartotojus, kuriuos retkarčiais JAV valdžia perima naudodama teisinės prievartos metodus.
„Jei tik galėtume mostelėti magiška lazdele ir nusikratyti JAV teisinės jurisdikcijos būtų nuostabu. Jei tik galėtume veikti kurioje nors magiškoje jurisdikcijoje, kuria visi pasitikėtų, išsipildytų mūsų svajonė“, – sako S. Brinas.
Vis dėlto kyla klausimas, ar „Google“ kritika ir nuogąstavimai nėra veidmainiški? Galbūt ji pati yra viena iš didžiausių grėsmių interneto laisvei?
Šaltinis: |