Švedijoje 4G mobilusis ryšys jau skinasi kelią
Ryšiai
Ketvirtadienis, 14 Spalis 2010 09:12
Mobiliojo ryšio operatoriai didžiuosius Švedijos miestus jau padengė ketvirtosios kartos (4G) ryšiu, kuris jau prieinamas ir vartotojams. Ši technologija leidžia pasiekti 100 megabitų per sekundę (Mbps) greitį. Lietuvą 4G geriausiu atveju pasieks kitų metų pabaigoje.

Žurnalistai iš Lietuvos, Latvijos, Estijos ir Rusijos praėjusią savaitę Stokholme galėjo patys įsitikinti 4G ryšio sparta. Specialiame kompanijos „Tele2“ pristatyme, kuriame buvo demonstruojamos 4G ryšio galimybės, taip pat ryšio įranga bei pristatytos ateities perspektyvos, dalyvavo ir naujienų portalo 15min.lt žurnalistas.

Važinėjant po Stokholmą autobusu, demonstracijos metu rodyti aukštos raiškos „Youtube“ vaizdo įrašai, internetinės televizijos transliacijos, įvairūs tinklalapiai ir kt. Kelionės metu pasiektas maksimalus 73,5 Mbps greitis, o vidutinis greitis siekė 26 Mbps.

Siunčiantis vieną dokumentą iš FTP serverio, vidutinis atsisiuntimo greitis siekė 40 Mbps.

Tačiau tai – dar ne riba. Manoma, jog dar iki šių metų pabaigos 4G ryšiu bus galima naršyti internete 160 Mbps greičiu, o per artimiausius penkerius tobulinant įrangą tikimasi išgauti 300 Mbps greitį.

Galimybės – neribotos

„Tele2“ grupės technikos direktorius Bjornas Lundstromas interviu 15min.lt sakė, jog šiuo metu 4G galimybės atrodo neribotos – šis ryšys suteikia praktiškai tokias pat galimybes, kaip ir „laidinis“ internetas. Tai – ne tik didelės spartos interneto ryšys, bet ir aukštos raiškos televizija, žaidimai, vaizdo įrašų nuoma ir kt.

„Tai, ką šiuo metu atliekate naudodami fiksuotą liniją, rytoj galėsite atlikti mobiliu ryšiu. Taip išties yra. Tačiau kokios paslaugos bus teikiamos 4G ryšiu, kol kas spėlioti anksti. Tai daug priklausys nuo to, kokie bus klientų poreikiai“, – teigė pašnekovas.

Interneto greitis priklauso ne tik nuo pradinės (tiekėjo) ir galinės (vartotojo) įrangos pajėgumų, bet ir nuo dažnių, kuriais „transliuojamas“ 4G ryšys. Šiuo metu Švedijoje ketvirtosios kartos ryšiui daugiausia naudojamas 2,6 gigahercų (GHz) diapazonas. Jis leidžia pasiekti didžiausią greitį, tačiau signalo aprėptis žymiai mažesnė, nei „platesnių“ bangų, pavyzdžiui, 900 Hz.

Švedijoje jau išduotos licencijos 4G ryšiui minėtuose diapazonuose, didieji mobiliojo ryšio operatoriai jau plečia infrastruktūrą.

Kada 4G ryšys bus prieinamas Lietuvos vartotojams, „Tele2“ atstovas nesiryžo spėlioti. Anot jo, pirmiausia reikia gauti licenciją, o Lietuvoje dažniai dar nepaskirstyti. „Jei kitų metų pradžioje gautume 4G ryšio licenciją Lietuvoje, manau, tinklo diegimas užtruktų maždaug metus. Priklauso nuo to, kokio dydžio tinklą diegtume“, – sakė B.Lundstromas.

Tinklą diegia su konkurentais

„Tele2“ ketvirtosios kartos ryšį Švedijoje diegia kartu su kita mobiliojo ryšio bendrove „Telenor“. Šios kompanijos Švedijoje jau yra išplėtojusios ir vadinamojo 2G – arba GPRS – tinklą.

Kompanijos padalino šalį į keturias lygias dalis, po dvi – kiekvienam operatoriui. Šiuose regionuose operatoriai diegia savo tinklus, o vartotojai – nesvarbu, kieno klientai yra – naudojasi „bendru“ tinklu, tačiau už paslaugas moka tik vienam operatoriui.

Panašiai „Tele2“ elgėsi ir su 3G ryšiu, kurį Švedijoje diegia kartu su telekomunikacijų kompanija „Telia Sonera“.

„Tele2“/„Telenor“ 4G ryšio tinklas šiuo metu baigiamas diegti trijuose didžiuosiuose Švedijos miestuose – Stokholme, Goteborge ir Malme. Juose gyvena apie 2 mln. žmonių (iš viso Švedijoje yra apie 9 mln. gyventojų).

Baigus darbus ir ryšio testavimus, metų pabaigoje numatoma 4G ryšį siūlyti klientams. Visą šalį „Tele2“/„Telenor“ numato padengti per trejus metus.

Beje, 4G ryšį klientams Švedijoje jau nuo pernai metų pabaigos siūlo „Telia Sonera“ – ši kompanija ketvirtosios kartos ryšį pristatė pirmoji pasaulyje. Šiuo metu šios paslaugos kaina siekia 600 Švedijos kronų (223 Lt) per mėnesį.

„Jie norėjo būti pirmieji pasaulyje. Mums tai nėra svarbiausia, mes norime turėti gerai veikiančią paslaugą, kurią klientas norėtų ir galėtų įsigyti už prieinamą kainą. Tai numatome padaryti iki šių metų pabaigos“, – sakė B.Lundstromas.

Jis neatmetė galimybės, kad ir Lietuvoje gali vykti derybos tarp „Tele2“ ir kitų operatorių dėl galimybės diegti bendrą 4G tinklą. „Mes žinome, jog tai veikia. Mes esame atviri deryboms“, – teigė B.Lundstromas.

Telekomunikacijų operatorius „Omnitel“ Lietuvoje jau pradėjo 4G ryšio bandymus, tai ketina daryti ir „Bitė“. Be to, Lietuvoje šiuo metu veikia „WiMAX“ technologija paremtas „Mezon“ 4G ryšys (mobiliojo ryšio operatoriai naudoja „Long Term Evolution“ (LTE) technologija paremtą 4G ryšį). Didžiausias „Mezon“ siūlomas interneto greitis šiuo metu – iki 10 Mbps.

Šaltinis:
 


Susijusios naujienos:

  • Lietuviai dovanų pirko 4G ryšio telefonus (2016-01-08)

    Populiari dovana per praėjusias šventes Lietuvoje buvo 4G (LTE) ryšio telefonai. Gruodžio duomenimis, telekomunikacijų bendrovės „Tele2“ salonuose ir interneto parduotuvėje tele2.lt jie užėmė 8 pirmas pozicijas perkamiausių telefonų dešimtuke ir sudarė net 90 proc. visų parduotų telefonų. Ruošdamiesi šventėms, gruodį „Tele2“ klientai telefonų įsigijimui skyrė dviem trečdaliais daugiau lėšų nei lapkritį.

  • Telecentras startuoja su 4G LTE interneto paslaugomis (2015-11-26)

    AB Lietuvos radijo ir televizijos centras (Telecentras) pradeda teikti 4G LTE interneto paslaugas Klaipėdoje, Tauragėje, Telšiuose, Utenoje, Alytuje ir Anykščiuose. Nuo šiol nurodytuose miestuose MEZON klientai galės naudotis spartesniu ir kokybiškesniu 4G LTE interneto ryšiu. Paslaugų kokybinį šuolį įmonė pažymi ir bendru MEZON įvaizdžio virsmu: nuo šiol prekės ženklas MEZON dar dinamiškesnis ir ryškesnis.

  • „Teo“ paprastina grupės įmonių valdymą (2015-10-26)

    IT ir komunikacijų bendrovė „Teo“ paprastina savo įmonių grupės valdymą. Prie UAB „Baltic Data Center“ (BDC) prijungiama jai priklausanti UAB „Hostex“ ir pačios „Hostex“ valdyta, tačiau keletą metų veiklos nevykdžiusi UAB „Hosting“. Formali reorganizacija niekaip nepaveiks įmonių klientų sąlygų ir paslaugų, jas toliau vykdys BDC.

  • Telecentras interneto MEZON tinklo modernizacijai technologiniu partneriu pasirinko „Huawei“ (2015-09-23)

    Rugsėjo 23 d., Vilnius. AB Lietuvos radijo ir televizijos centras (Telecentras) pradeda 4G tinklo modernizavimą ir diegia LTE Advanced platformą. Atnaujintame tinkle MEZON klientai naudosis spartesniu ir kokybiškesniu interneto ryšiu. MEZON tinklo modernizavimo technologiniu partneriu pasirinkta „Huawei Technologies (Vilnius)“ yra viena didžiausių, pasaulyje lyderiaujančių telekomunikacijų įrangos ir paslaugų bendrovių.

  • A. Guoga investuoja į Kauno informacinių technologijų mokyklą (2015-06-23)

    Šiandien Europos Parlamento narys, filantropas Antanas Guoga pasirašė Ketinimų protokolą su Kauno informacinių technologijų mokykla (KITM). A. Guoga įsipareigoja padėti KITM siekti modernesnio, technologijas išmanančių, darbo rinkos poreikius atitinkančių IT specialistų rengimo proceso.


Komentarai

Reklaminis skydelis

Mūsų draugai

It naujienos

Deviceinformed