Mašininis vertimas prieš vertėją – kas nugalės?
Programinė įranga
Trečiadienis, 23 Birželis 2010 16:03

Mašininis vertimas jau yra ne ateities vizija, o realybė. Tokia nuomonė tvyrojo Čekijoje vykusioje tarptautinėje lokalizavimo paslaugų konferencijoje „GALA 2010“. Kad ir kaip skeptiškai vertėjai būtų nusiteikę mašininio vertimo atžvilgiu, gali būti, kad jiems reikės iš esmės persiorientuoti, pakeisti savo darbo pobūdį ir darbe pradėti naudoti mašininio vertimo sistemas.


Tai padaryti nebus taip paprasta. Pirmiausia turi pasikeisti žmonių mąstymas. Ilgą laiką vertėjas buvo tiesiog vertėjas. Pasiimdavo tekstą, kurį reikia versti, ir kitame lape jį tiesiog išversdavo. Po to atsirado įvairūs vertimo įrankiai, palengvinantys vertėjo darbą. Vienas populiariausių jų yra SDL Trados. Ši ir kitos panašios vertimo programos padeda kaupti vertimus atmintyje, todėl vėliau verčiant panašius tekstus programa pati suranda atitikmenis ir juos pasiūlo vertėjams. Tai yra efektyvi pagalba vertėjui, leidžianti parinkti vienodus terminus, vartojamus verčiamame tekste.

Nereikėtų tokių programų painioti su mašininio vertimo sistemomis. Vertimo programas naudojantys vertėjai patys verčia tekstus, tačiau gali pasinaudoti programos siūloma duomenų baze ir rasti atitikmenimis. Mašininis vertimas tekstą išverčia pats automatiškai.

Tačiau vis labiau tobulėjant mašininio vertimo sistemoms, vertėjams vis dėlto gali tekti keisti savo darbo pobūdį. Sistema automatiškai išvers tekstą, o vertėjui reikės jį peržiūrėti, patikrinti, ar tekstas yra logiškas, nėra vertimo klaidų. Aišku, kuo kokybiškiau vers mašininio vertimo sistema, tuo lengvesnis bus vertėjų darbas.

Tačiau kol kas vertimo sistemos dar nėra tokios tobulos. Kai kurie su mašininio vertimo sistemomis dirbti bandę vertėjai tikina, kad sugaišo dvigubai daugiau laiko teksto taisymui ir redagavimui, jog daug paprasčiau yra pačiam išversti tekstą, nei tvarkyti tekstą, kuri išvertė mašininio vertimo sistema. Žinoma, visada atsiras tekstų, kurių negalės išversti jokia mašininio vertimo sistema.

Be to, reiktų nepamiršti, kad verčiant su mašininio vertimo sistema galutinis rezultatas priklauso ir nuo teksto, iš kurio verčiame, kokybės. Jei jis bus nesklandus, su daugybe stiliaus klaidų, tai toks bus ir vertimo rezultatas. Kai tekstą verčia žmogus, jis gali jį koreguoti ir padaryti sklandų neiškreipdamas minties.

Aišku, tobulėjant vertimo sistemoms kasdieninius tekstus daugelis žmonių ir įmonių galės išsiversti mašininio vertimo sistemų pagalba. Jau ir šiandien kai kurių sričių tekstus mašininio vertimo sistemos verčia gana kokybiškai.

Sutaupyti vertimui skirtų lėšų įmonės gali ir tuomet, jei sukurta vertimo sistema bus pritaikyta jų poreikiams – mašininio vertimo sistema bus „pamaitinama“ milijonais specializuotų žodžių ir tekstų, „išmokyta“ versti klientui reikalingos srities tekstus.   


„Tilde IT“ pastaruoju metu dažnai sulaukia klausimų, ar mūsų lokalizavimo skyriaus vertėjai neliks be darbo, kai sukursime mašininio vertimo sistemą. Galiu patvirtinti, kad to neplanuojame daryti. Tikėtis, kad kokios nors mašininės sistemos vertimas bus toks pat kokybiškas kaip ir žmogaus išverstas tekstas kol kas tikrai negalime.

 


Susijusios naujienos:

  • Kaip sukurti logotipą? (2024-03-27)

    Dėmesį verta atkreipti į tai, kad būtų galima įvardinti labai daug priežasčių, kodėl reikalinga syra logotipas. Tačiau šį kartą aptarsime kitą, ne ką mažiau svarbų klausimą - kaip sukurti logotipą? Yra daug dalykų, kuriuos reikėtų žinoti.

     

    Kodėl svarbu rinktis profesionalų paslaugas?

    Visų pirma,  svarbu akcentuoti, kad, jei prireikė logotipo, tai jį sukurti turėtų pofesionalas. Jį rinktis reikėtų todėl kad logotipų kūrimas reikalauja daug žinių bei įgūdžių, o taip pat ir tam tikrų savybių. Taigi, jei logotipą kurs žmogus, kuris neturi reikiamų žniių ar įgūdių, tai galutinis rezultatas netenkins. Ypač nemaža dalis žmonių bando logotipą sukurti patys, vien tik todėl, kad nors truputį sutaupytų. Ir tai yra viena didžiausių klaidų, kokią tik galima padaryti - atminkite, kokybiškas logotipas tikrai atsipirks.

     

    Į kūrybos procesą įneškite ir savo idėjų

    Visgi, taip pat svarbu pasakyti, kad nors logotipo kūrimas turėtų būti patikėtas profesionalams, nereikėtų pamiršti ir dar vieno dalyko - įneškite ir savo minčių. Gali būti, kad jūs intuityviai jaučiate, kokia turėtų būti viena ar kita logotipo, kuris pristatys jūsų verslą, detalė. Taigi, jums belieka tik apie tai išsakyti specialistui, kad jį būtų įgyvendinta.

     

    Atsižvelkite ir į tendencijas

    Verta nepamiršti, kad taip pat egzistuoja ir logotipų kūrimo tendencijos - kas buvo madinga ir svarbu prieš penkerius metus, galbūt, nebėra aktualu šiandien. Belieka tik pridurti, kad logotipų tendencijos yra atnaujinamos ir aptariamos kiekvienais metais, todėl jomis tikrai reikėtų pasidomėti. Taigi, laikykitės visų šių patarimų ir galutinis rezultatas tikrai bus puikus. Na, o dar daugiau naudingos informacijos galite sužinoti, jei tik užsuksite į http://www.auth.lt/reklama/logotipu-kurimas/.

  • Kas yra programinė įranga? (2023-08-07)

    Vienas dalykų, kurį naudojame kone kiekvieną dieną ( o ypač didelė dalis žmonių – net ir kelis kartus per dieną), yra kompiuteris. Šiandien šis įrenginys mums yra reikalingas tam, kad galėtumėte dirbti, studijuoti, sužinoti daug naujų dalykų, pramogauti, bendrauti su mums svarbiais žmonėmis, o tai pat – netgi apsipirkti ar įsigyti bilietus į renginį. Tačiau svarbu akcentuoti ir tai, kad kompiuteris būtų nedaug ko vertas, jei nebūtų programinės įrangos. Tad, kas tai yra? Ką reikia žinoti apie tai?

  • Populiariausios iPhone programos (2016-08-23)

    Populiarūs ir taip visų mėgstami „Apple“ išmanieji „iPhone“ negali pasigirti tokia didele programėlių gausa kaip „Android“ operacinės sistemos vartotojai. Tačiau, tai netrukdo būti vienu žinomiausių prekinių ženklų pasaulyje. Šiomis dienomis iOS operacinė sistema ir „iPhone“ vartotojams leidžia pasidžiaugti įvairiais išmaniais apps‘ais. Štai keletas naujų programų jūsų telefonui:

  • „Android“ naujienos (2016-07-18)

    „Google“ pristatė naują operacinės sistemos „Android“ versiją „Android N“. Pastaroji labai patraukli tuo, kad yra prieinama visiems „Android“ įrenginių naudotojams.

  • 14 proc. lietuvių nežino, ar naudoja legalią programinę įrangą (2016-02-10)

    Kas septintas lietuvis nesupranta, ar jo naudojama programinė įranga yra legali, tačiau beveik visi puikiai suvokia, jog nelegalios programinės įrangos naudojimas gali kelti grėsmę jų asmeninių duomenų saugumui, rodo visuomenės nuomonės tyrimas.


Komentarai

Reklaminis skydelis

Mūsų draugai

It naujienos

Deviceinformed