„Apple“ pašalino VLC grotuvą iš savo programų parduotuvės, vartotojai priversti „piratauti“
Programinė įranga
Pirmadienis, 10 Sausis 2011 00:35
Dėl nesuderinamų licencijų, „Apple“ kompiuterių, telefonų, planšetinių kompiuterių ir kitų prietaisų vartotojai iš šios kompanijos programų parduotuvės nebegali atsisiųsti populiaraus, nemokamo vaizdo įrašų grotuvo „VLC Player“ (arba tiesiog VLC).

Ši programa yra itin populiari, kadangi užima nedaug vietos, ją paprasta naudoti ir, svarbiausia, ji gali atkurti praktiškai bet kokį vaizdo ar garso įrašą be specialių įskiepių, vadinamųjų „kodekų“ (angl. codec). Be to, programa yra nemokama.

Grotuvas iš programų parduotuvės „App Store“ buvo pašalintas dėl VLC sukūrusio programuotojo Rémi Denis-Courmonto iškelto ieškinio kompanijai „Apple“, rašo Pcmag.com.

Nesuderinamos licencijos

VLC grotuvą „saugo“ viena populiariausių atvirojo kodo licencijų – GNU Bendroji Viešoji Licencija (angl. GNU General Public License, GPL). Būtent dėl šios licencijos subtilybių „Apple“ teko pašalinti VLC grotuvą iš programų parduotuvės.

GPL licencija suteikia teisę „Apple“ platinti programą per „App Store“. Visa, ką jie turi padaryti, yra laikytis licencijos sąlygų ir išlaikyti programą nemokamą. Vietoje to „Apple“ nusprendė priskirti skaitmenines teisių valdymo technologijas (angl. Digital Rights Management, DRM) ir patentus visoms programoms „App Store“, – teigė Nemokamos programinės įrangos federacijos atstovas Brettas Smithas.

DRM – tai priemonė, kurią kompanijos naudoja siekdamos apsaugoti savo skaitmeninius gaminius nuo nelegalaus naudojimo ir platinimo. DRM apsaugoti failai paprastai yra licencijuojami ir šifruojami tam, kad būtų apribotas skaitmeninio turinio naudojimas, t.y., kad programos ir/ar failai būtų prieinami tik tam tikros el. parduotuvės pirkėjams, o jų kopijos nebūtų prieinamos kitiems vartotojams, kurie turinio neįsigijo. Atviro kodo aktyvistai pastebi, jog tai mažina programų ir kitų failų pasiekiamumą.

Tuo tarpu GNU GPL licencija numato, kad programos gali būti platinamos ir redaguojamos be apribojimų.

Ieškinį dėl licencijos sąlygų nepaisymo R.Denis-Courmontas kompanijai „Apple“ iškėlė pernai spalį, o šių metų sausio 7 dieną kompanija pašalino VLC grotuvą iš „App Store“.

VLC kūrėjas savo tinklaraštyje teigė, jog jis nepageidavo, kad programa būtų pašalinta iš parduotuvės, o atvirkščiai – kad „Apple“ pakoreguotų savo taisykles taip, kad šios atitiktų GNU GPL. Jis pastebėjo, jog per pastaruosius 2 mėnesius „App Store“ taisyklės buvo ne sykį pakeistos ir pataisytos, tačiau jos vis dar neatitinka GNU GPL licencijos.

R.Denis-Courmontas taip pat teigia iš „Apple“ nesulaukęs paaiškinimo, kodėl programa buvo pašalinta.

„Dar prieš 2 mėnesius aš buvau įspėtas, kad „Apple“ tiesiog pašalins VLC iš parduotuvės todėl, kad jos taisyklės paprasčiausiai negali atitikti GPL licencijos. Tačiau tai yra „Apple“ pasirinkimas ir verslo sprendimas“, – rašo jis.

Sprendimą siūlo „piratai“

Tuo metu apie technologijas rašantys žurnalistai ir tinklaraštininkai piktinasi, kad dėl nesuderinamų teisinių dalykų turi kentėti eiliniai vartotojai, realiai nejaučiantys jokio skirtumo tarp DRM ir GNU GPL.

„Eilinį žmogų iš gatvės šis sprendimas sunervins, o R.Denis-Courmonto pareiškimas yra mažų mažiausiai netaktiškas. Klausykit, aš bjauriuosi „Apple“ ribojimais ir DRM apsaugomis, tačiau absoliučiai daugumai „Apple“ vartotojų – ir daugumai eilinių kompiuterių vartotojų – papūst į dūdą su tokiais ginčais. Ir kodėl paprastiems žmogėnams tai turėtų rūpėti? DRM? Koks tai atviras kodas? GNU? Čia kažkokia žinduolių rūšis? O galutinis rezultatas toks, kad puikus produktas, nemokama programa su DRM apsauga, kuri šiuo atveju praktiškai neturi jokios reikšmės, masėms yra nebeprieinamas. Ir suprantama, kad žmogui gatvėje nusispjaut ant didžiosios GNU nepriklausomybės filosofijos ir DRM blogybių. Jam rūpės tik tai, kad VLC nebeprieinamas ir jis gali pasižiūrėti savo vaizdo įrašų“, – rašo tinklaraščio TorrentFreak.com atstovas slapyvardžiu „enigmax“.

Tuo pačiu jis pastebi, jog sprendimą, kaip visada, siūlo vadinamieji „piratai“. „Nenuostabu, kad nemokamas, atviro kodo VLC „iPrietaisams“ yra prieinamas per „Installous“. Kur ritasi pasaulis?“, – ironizuoja tinklaraštininkas.

„Installous“ yra programa „Apple“ prietaisams, skirta siųstis nelegalius žaidimus, programas ir kt.

Šaltinis:
 


Susijusios naujienos:

  • Kaip sukurti logotipą? (2024-03-27)

    Dėmesį verta atkreipti į tai, kad būtų galima įvardinti labai daug priežasčių, kodėl reikalinga syra logotipas. Tačiau šį kartą aptarsime kitą, ne ką mažiau svarbų klausimą - kaip sukurti logotipą? Yra daug dalykų, kuriuos reikėtų žinoti.

     

    Kodėl svarbu rinktis profesionalų paslaugas?

    Visų pirma,  svarbu akcentuoti, kad, jei prireikė logotipo, tai jį sukurti turėtų pofesionalas. Jį rinktis reikėtų todėl kad logotipų kūrimas reikalauja daug žinių bei įgūdžių, o taip pat ir tam tikrų savybių. Taigi, jei logotipą kurs žmogus, kuris neturi reikiamų žniių ar įgūdių, tai galutinis rezultatas netenkins. Ypač nemaža dalis žmonių bando logotipą sukurti patys, vien tik todėl, kad nors truputį sutaupytų. Ir tai yra viena didžiausių klaidų, kokią tik galima padaryti - atminkite, kokybiškas logotipas tikrai atsipirks.

     

    Į kūrybos procesą įneškite ir savo idėjų

    Visgi, taip pat svarbu pasakyti, kad nors logotipo kūrimas turėtų būti patikėtas profesionalams, nereikėtų pamiršti ir dar vieno dalyko - įneškite ir savo minčių. Gali būti, kad jūs intuityviai jaučiate, kokia turėtų būti viena ar kita logotipo, kuris pristatys jūsų verslą, detalė. Taigi, jums belieka tik apie tai išsakyti specialistui, kad jį būtų įgyvendinta.

     

    Atsižvelkite ir į tendencijas

    Verta nepamiršti, kad taip pat egzistuoja ir logotipų kūrimo tendencijos - kas buvo madinga ir svarbu prieš penkerius metus, galbūt, nebėra aktualu šiandien. Belieka tik pridurti, kad logotipų tendencijos yra atnaujinamos ir aptariamos kiekvienais metais, todėl jomis tikrai reikėtų pasidomėti. Taigi, laikykitės visų šių patarimų ir galutinis rezultatas tikrai bus puikus. Na, o dar daugiau naudingos informacijos galite sužinoti, jei tik užsuksite į http://www.auth.lt/reklama/logotipu-kurimas/.

  • Kas yra programinė įranga? (2023-08-07)

    Vienas dalykų, kurį naudojame kone kiekvieną dieną ( o ypač didelė dalis žmonių – net ir kelis kartus per dieną), yra kompiuteris. Šiandien šis įrenginys mums yra reikalingas tam, kad galėtumėte dirbti, studijuoti, sužinoti daug naujų dalykų, pramogauti, bendrauti su mums svarbiais žmonėmis, o tai pat – netgi apsipirkti ar įsigyti bilietus į renginį. Tačiau svarbu akcentuoti ir tai, kad kompiuteris būtų nedaug ko vertas, jei nebūtų programinės įrangos. Tad, kas tai yra? Ką reikia žinoti apie tai?

  • Populiariausios iPhone programos (2016-08-23)

    Populiarūs ir taip visų mėgstami „Apple“ išmanieji „iPhone“ negali pasigirti tokia didele programėlių gausa kaip „Android“ operacinės sistemos vartotojai. Tačiau, tai netrukdo būti vienu žinomiausių prekinių ženklų pasaulyje. Šiomis dienomis iOS operacinė sistema ir „iPhone“ vartotojams leidžia pasidžiaugti įvairiais išmaniais apps‘ais. Štai keletas naujų programų jūsų telefonui:

  • „Android“ naujienos (2016-07-18)

    „Google“ pristatė naują operacinės sistemos „Android“ versiją „Android N“. Pastaroji labai patraukli tuo, kad yra prieinama visiems „Android“ įrenginių naudotojams.

  • 14 proc. lietuvių nežino, ar naudoja legalią programinę įrangą (2016-02-10)

    Kas septintas lietuvis nesupranta, ar jo naudojama programinė įranga yra legali, tačiau beveik visi puikiai suvokia, jog nelegalios programinės įrangos naudojimas gali kelti grėsmę jų asmeninių duomenų saugumui, rodo visuomenės nuomonės tyrimas.


Komentarai

Reklaminis skydelis

Mūsų draugai

It naujienos

Deviceinformed