Įsilaužėliai telefonų naudotojams žada nesaugius metus
Mobilusis pasaulis - Mobilusis pasaulis
Pirmadienis, 02 Balandis 2012 12:40

Saugumo ekspertai perspėja apie sparčiai augantį kibernetinių atakų prieš išmaniųjų telefonų naudotojus skaičių. Ilgą laiką prognozuotos kaip potencialios, dabar atakos vykdomos nuo keliolikos iki kelių tūkstančių kartų per dieną. Programišiai didžiausią dėmesį skiria ir pelno tikisi pasinaudoję tradiciniais naudotojų įpročiais – skambinti, siųsti trumpąsias žinutes, ieškoti pramogų internete.

„Rinkos perspektyvos siejamos su naujais naudojimo įpročiais. Dabar, kai telefonas tapo kompiuterio pakaitalu, vis daugiau žmonių jį naudoja kaip darbo įrankį – jungiasi prie duomenų bazių, pašto, netgi atlieka finansines operacijas. Atrodytų tikras masalas programišiams, tačiau didžiausi pavojai gresia iš kitos pusės – įprastinių mūsų pomėgių skambinti, pramogauti internete“, – sakė Tomas Parnarauskas, ESET saugumo sprendimams Lietuvoje atstovaujančios bendrovės „NOD Baltic“ vadovas.

Didžiausio pelno programišiai tikisi iš atakų, kurių tikslas priversti sukčiavimo auką susimokėti pačiai. Vienas iš tokių metodų, vadinamas „cramming“ sėkmingai taikomas JAV rinkoje. Išmaniaisiais telefonais apmokėjimus atliekantiems vartotojams sukčiai atsiunčia sąskaitą už neva telefonu pirktą programėlę, įdiegtą atnaujinimą ar prenumeratos mokestį. Didžiausia gudrybė ta, jog sąskaitoje nurodyta kaina neviršija vieno ar dviejų dolerių. Todėl vartotojams nekyla įtarimų, o jei ir kyla – dažnas jų nesivargina aiškintis dėl tokios smulkios sumos. Tereikia paskaičiuoti, kokį pelną susižeria sukčiai, kai po vos vieną dolerį sumoka milijonai išmaniųjų telefonų naudotojų.

Būtent naudotojų skaičius nulėmė programišių dėmesį išmaniųjų telefonų rinkai – anksčiau sukčiai neskyrė daug laiko ir pastangų, nes rinka jų vertinimu buvo per maža. Viskas iš esmės pasikeitė praėjusių metų antroje pusėje, kai statistikos duomenimis, išmaniųjų telefonų naudotojų skaičius pasaulyje perkopė 1 mlrd., o tai, anot T. Parnarausko, jau solidus kiekis potencialių aukų, į kurias galima „investuoti“, kuriant ir mėginant naujus sukčiavimo būdus.

„Kalbant apie Lietuvą, čia apčiuopiamos grėsmės prieš išmaniųjų telefonų naudotojus dar nėra, tačiau tik laiko klausimas, kada kibernetiniai sukčiai „pasibels į duris“. Šalyje praėjusiais metais buvo skaičiuojama per 30 proc. išmaniųjų telefonų naudotųjų – atsižvelgiant į nuolat besiplečiantį jų ratą, jau šiandien šis skaičius yra išaugęs ir augs toliau. Todėl dabar pats tinkamiausias laikas pasimokyti iš svetimų klaidų ir iš anksto pasirūpinti telefonų apsauga nuo kibernetinių atakų“, – sakė T. Parnarauskas.

Anot T. Parnarausko, Lietuvos išmaniųjų telefonų rinka yra perspektyvi programišiams, kurie siekia pasipelnyti virusų ar kenkėjiškų programų dėka šnipinėdami informaciją. Šie kenkėjai pasiekia vartotojus internetu, kuomet jie naršo ieškodami įvairių pramogų.

Viena iš tokio tipo atakų, vadinama „Attaging“ neseniai prasiautė kaimyninėje Rusijoje. Sukčiai pasinaudojo populiariu pomėgiu skanuoti grafinius (QR) kodus, kuriuos galima rasti tiek spaudoje, tiek gatvių vitrinose ar ant prekių pakuočių. Nuskenavęs specialiai užprogramuotą kodą, vartotojas nukreipiamas į užkrėstą interneto puslapį, kuris kviečia parsisiųsti įdomią programą ar vaizdo įrašą. Taip į telefoną įdiegiamas Trojos arklio tipo virusas, kuris vartotojui nežinant jo telefonu siunčia trumpąsias SMS žinutes padidinto tarifo numeriu, tuo pačiu savavališkai diegia telefone kitas kenkėjiškas programas.

Prognozuojama, jog šiais metais smarkiai suintensyvės iki šiol „nedrąsūs“ bandymai įtraukti telefonus į „botnet“ tinklus. Telefonai įtraukiami tuomet, kai benaršydami internete „pasigauna“ Trojos tipo virusą, kuris kopijuoja ir savo kūrėjams siunčia saugomą informaciją. Panašus atakos metodas taikomas šnipinėjant telefoninius skambučius – programišiai kenkėjiškos programos dėka stebi įeinančius ar išeinančius skambučius, taip pat fiksuoja pokalbių turinį.

Šaltinis:

 


Susijusios naujienos:

  • Neveikiančių telefonų supirkimas: kur kreiptis? (2024-03-27)

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Telefonai šiandien  mums yra itin reikalingi - daugeliui žmonių būtent telefonas yra tas įrenginys, kurį pirmiausia paimame į rankas, vos tik nubundame. Tačiau verta akcentuoti ir tai, kad neretai nutinka taip, jog dėl vienos ar kitos priežasties, telefonas nebeveikia ir jo nebėra įmanoma suremontuoti arba tiesiog nebenorime to daryti, nes nusprendžiame įsigyti kitą prietaisą. Tačiau tokiu atveju mums svarbu atsakyti į kitą klausimą - o, ką daryti su nebeveikiančiu telefonu? Ne paslaptis, kad nemaža dalis žmonių tiesiog jį laiko savo stalčiuje, tačiau verta akcentuoti, kad tai - ne pati geriausia išeitis, kadangi nėra jokios prasmės namuose turėti įrenginių, kurie jums nebegali tarnauti. Taigi, nebeveikiančių telefonų supirkimas yra kur kas geresnis pasirinkimas, nes atsisakę to, kas jums jau nebėra reikalinga, tikrai jausitės kur kas geriau.

    Taigi, belieka tik atsakyti į labai svarbų klausimą - o, kur reikia kreiptis, jei norite atsikratyti nebereikalingu ir nebeveikiančiu telefonu? Gera žinia ta, kad jums ilgai sprendimo ieškoti nereikės - verta paskayti, kad ypač didelę dalis telefono remonto paslaugas teikiančių taisyklų superka ir nebereikalingus, nebenaudojamus ar nebeveikiančius telefonus.

    Taigi, jei turite neveikiantį telefoną ir nenorite jo remontuoti, nebelaukite nei dienos - dar šiandien suraskite erdvę, kuri galėtumėte į parduoti, o vėliau neturksite patys sau padėkoti už tokį sprendimą. Jūs ne tik gausite tam tikrą pinigų sumą, bet ir taip pat neapsikrausite daiktais, kurie jums nebėra reikalingi. Na, o pabaigai belieka tik pridurti, kad labai dažnai telefonai nustoja veikti ir dėl pačių vartotojų kaltės. Taigi, būkite atsakingi ir saugokite savo telefonus, tinkamai juos prižiūrėkite, tokiu būdu padisnite tikimybę, kad telefonas ilgai tarnaus. Daugiau informacijos galite rasti https://www.4in.lt/kompiuteriai-internetas/prietaisai/.

  • Socialinių tinklų įtaka jaunimui (2021-12-03)

    Pastaruoju metu daug diskutuojama apie interneto grėsmes, kurios kenkia mūsų visų gerovei. Internetas suteikia mums daugiau galimybių bendrauti, ieškoti informacijos, praturtėti. Tuo pačiu daugėja žmonių, kaip jiems internetas tampa narkotikais.

  • Telefonų vystymosi istorija (2019-10-29)

    Šiuo metu mobilieji telefonai mums yra tokie įprasti, kad dažnam atrodo, kad jie gyvuoja jau tūkstančius metų. Tačiau taip nėra. Visai neseniai domėjomės knopkiniais telefonais, ne taip ir seniai buvo naudojami laidiniai. Laikai keičiasi, natūralu, kad keičiasi ir telefonai. Juolab, šiais laikais iphone 6 baterijos keitimas reikalingas labai dažnai, tad tai parodo, kad mobilieji naudojami ypač aktyviai.

  • Kokias programėles naudinga turėti savo telefone keliaujant? (2019-09-30)

    Planuojantys keliones dažniausiai nori visą maršrutą perkelti į telefoną. Paprasčiausiai taip kur kas paprasčiau stebėti kelionės vingius, galiausiai, planuoti dienas. Šiuo metu įvariausių programėlių pasirinkimas labai platus, tad kuo jų daugiau telefone – tuo tikresnis būsite, kad apie viską pagalvojote. Šis tinklapis padės kur kas paprasčiau rasti pigius bilietus, o straipsnis – susipažinti su svarbiausiais appsais, kurie palengvins keliones.

  • TOP 6 madingiausios išmaniųjų telefonų aksesuarų tendencijos (2019-04-08)

    Išmanieji telefonai jau seniai tapo nuolatiniais mūsų palydovais, todėl mes kruopščiai ir atidžiai renkamės išmaniojo telefono prekės ženklus atsižvelgdami į mūsų poreikius, reikalavimus, telefono funkcijas bei mados tendencijas.


Komentarai

Reklaminis skydelis

Mūsų draugai

It naujienos

Deviceinformed