Kongas: kruvina mobiliųjų telefonų žaliavos kaina
Mobilusis pasaulis
Antradienis, 21 Birželis 2011 17:18
Viso pasaulio, taip pat ir Lietuvos, mobiliųjų telefonų vartotojai kūrena Kongo Demokratinės Respublikos (KDR) karų židinį. Bendrovės negali nurodyti, iš kur atkeliauja telefonams pagaminti būtinos medžiagos, todėl nė vienas negali būti tikras, kad įsigydamas telefoną nenupirko sukilėliui šautuvo ir nepasiuntė myriop dar vieno KDR gyventojo.

KDR vykstantys karai yra patys kruviniausi nuo pat Antrojo pasaulinio karo. Per du dešimtmečius šioje Afrikos valstybėje dėl karų, bado, ligų, prievartavimų jau žuvo 5,4 mln. žmonių. Maištininkų grupuotės valstybėje nesilpsta, nes ginklai jų rankose yra nupirkti išsivysčiusių šalių piliečių – tų, kuriems mobilusis telefonas yra būtinas kaip oras.

KDR kasiterito ir tantalo klodai – vieni gausiausių pasaulyje. Ši medžiaga yra naudojama ir mobiliųjų telefonų gamybai. Tačiau valstybė dėl šių išteklių tik skursta, nes juos juodojoje rinkoje parduoda sukilėliai ir už gautus pinigus perka ginklus.

Nė vienas mobiliojo telefono vartotojas negali būti tikras, kad nenupirko maištininkui šautuvo, jei telefoną pardavusi kompanija negali nurodyti, iš kur tiksliai gautos telefonui reikalingos medžiagos. Mineralų kilmės įvardyti negali net „Nokia“, vadinama viena socialiai atsakingiausių kompanijų pasaulyje. „Nokios“ telefonas – kas trečio mobiliojo telefono vartotojo rankose.

Danų režisierius Frankas Poulsenas savo akimis įsitikino – telefonams gaminti reikalingos medžiagos iš kasyklų yra ištraukiamos vaikų rankomis ir sukilėlių parduodamos į kitas šalis. F.Poulsenas ir prodiuseris Ole Tornbjergas visa tai papasakojo sukrečiančiame dokumentiniame filme „Kraujas mobiliuosiuose telefonuose“, kuris sulaukė didelio atgarsio Europoje.

„Mobiliųjų telefonų industrija rėmė pilietinį karą KDR pastaruosius 10 metų“, – „15min“ sakė O.Tornbjergas.

Danai išsiaiškino, kad vien Bisie naudingųjų iškasenų kasyklos pajamos siekia 70 mln. JAV dolerių per metus. Tokių stovyklų KDR yra šimtai. Atskaičiavus menkus kasyklų darbininkų atlygius ir kitas būtinas išlaidas, liekančios didžiulės sumos skiriamos sukilėlių grupuotėms finansuoti.

„KDR verslininkai parduoda mineralus į Ugandą arba į Ruandą. Iš ten jie jau keliauja į Europą mobiliesiems telefonams ir kompiuteriams gaminti. Už mineralus gautus pinigus maištininkai išleidžia ginklams pirkti“, – danams pasakojo kongietis Bernardas.

„Aš negaliu kas dieną rašyti meilės žinučių savo žmonai ar kalbėtis su savo dukterimis, jei tai kainuoja gyvybes, jei mano mobiliajame telefone yra kraujo“, – teigia filmo režisierius F.Poulsenas.

Jis aiškinosi, ar „Nokia“ telefonų vartotojai neremia karo. Susitikimo su kompanijos atstovais teko laukti itin ilgai – metus.

„Jie tiksliai negalėjo atsakyti, iš kur vežami telefonuose naudojami mineralai, ir negalėjo patikinti, kad tai nėra karą kurstantys mineralai. Todėl mes negalime būti tikri, ar mūsų telefonuose nėra vadinamųjų konflikto mineralų. Dėl to mes, perkantieji mobiliuosius telefonus, esame didelė problemos dalis“, – „15min“ sakė filmo prodiuseris O.Tornbjergas.

„Veiksmų ėmėmės 2001 m., kai sužinojome, kad mineralai, atkeliaujantys iš KDR, gali būti paversti į medžiagą, naudojamą mobiliuosiuose telefonuose. Tuomet kreipėmės į savo tiekėjus. Greitai išsiaiškinome, kad nėra jokio mechanizmo išsiaiškinti, iš kur atkeliauja tos medžiagos“, – toks buvo „Nokia“ atsakymas filmo kūrėjams.

KDR naudingųjų iškasenų kasyklose dirba daug vaikų. Daugumą čia atveda gražesnio gyvenimo viltys, tačiau jau per porą pirmų valandų po žeme troškimas lieka vienas – oro.

„Aš išgirdau, kad netoliese nuo mano namų buvo rasta kasykla. Norėjau užsidirbti pakankamai pinigų tam, kad galėčiau pasistatyti savo namą“, – danams pasakojo šešiolikmetis Chance'as.

Prie darbo jis pratinosi ilgai – dėl karščio ir troškaus oro kasykloje sugebėdavo išbūti vos kelias valandas, nors dauguma iš urvų neišlenda tris dienas – dirba nesustodami nė snūstelėti. Tačiau Chance'ui pasisekė – nors svajonės ir neįgyvendino, jam pavyko grįžti į mokyklą. Daugelis iš kasyklų taip ir neištrūksta – dalis miršta dėl oro, maisto ar vandens trūkumo, kitus palaidoja akmenų ir žemių griūtys.

Šaltinis:
 


Susijusios naujienos:

  • Neveikiančių telefonų supirkimas: kur kreiptis? (2024-03-27)

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Telefonai šiandien  mums yra itin reikalingi - daugeliui žmonių būtent telefonas yra tas įrenginys, kurį pirmiausia paimame į rankas, vos tik nubundame. Tačiau verta akcentuoti ir tai, kad neretai nutinka taip, jog dėl vienos ar kitos priežasties, telefonas nebeveikia ir jo nebėra įmanoma suremontuoti arba tiesiog nebenorime to daryti, nes nusprendžiame įsigyti kitą prietaisą. Tačiau tokiu atveju mums svarbu atsakyti į kitą klausimą - o, ką daryti su nebeveikiančiu telefonu? Ne paslaptis, kad nemaža dalis žmonių tiesiog jį laiko savo stalčiuje, tačiau verta akcentuoti, kad tai - ne pati geriausia išeitis, kadangi nėra jokios prasmės namuose turėti įrenginių, kurie jums nebegali tarnauti. Taigi, nebeveikiančių telefonų supirkimas yra kur kas geresnis pasirinkimas, nes atsisakę to, kas jums jau nebėra reikalinga, tikrai jausitės kur kas geriau.

    Taigi, belieka tik atsakyti į labai svarbų klausimą - o, kur reikia kreiptis, jei norite atsikratyti nebereikalingu ir nebeveikiančiu telefonu? Gera žinia ta, kad jums ilgai sprendimo ieškoti nereikės - verta paskayti, kad ypač didelę dalis telefono remonto paslaugas teikiančių taisyklų superka ir nebereikalingus, nebenaudojamus ar nebeveikiančius telefonus.

    Taigi, jei turite neveikiantį telefoną ir nenorite jo remontuoti, nebelaukite nei dienos - dar šiandien suraskite erdvę, kuri galėtumėte į parduoti, o vėliau neturksite patys sau padėkoti už tokį sprendimą. Jūs ne tik gausite tam tikrą pinigų sumą, bet ir taip pat neapsikrausite daiktais, kurie jums nebėra reikalingi. Na, o pabaigai belieka tik pridurti, kad labai dažnai telefonai nustoja veikti ir dėl pačių vartotojų kaltės. Taigi, būkite atsakingi ir saugokite savo telefonus, tinkamai juos prižiūrėkite, tokiu būdu padisnite tikimybę, kad telefonas ilgai tarnaus. Daugiau informacijos galite rasti https://www.4in.lt/kompiuteriai-internetas/prietaisai/.

  • Socialinių tinklų įtaka jaunimui (2021-12-03)

    Pastaruoju metu daug diskutuojama apie interneto grėsmes, kurios kenkia mūsų visų gerovei. Internetas suteikia mums daugiau galimybių bendrauti, ieškoti informacijos, praturtėti. Tuo pačiu daugėja žmonių, kaip jiems internetas tampa narkotikais.

  • Telefonų vystymosi istorija (2019-10-29)

    Šiuo metu mobilieji telefonai mums yra tokie įprasti, kad dažnam atrodo, kad jie gyvuoja jau tūkstančius metų. Tačiau taip nėra. Visai neseniai domėjomės knopkiniais telefonais, ne taip ir seniai buvo naudojami laidiniai. Laikai keičiasi, natūralu, kad keičiasi ir telefonai. Juolab, šiais laikais iphone 6 baterijos keitimas reikalingas labai dažnai, tad tai parodo, kad mobilieji naudojami ypač aktyviai.

  • Kokias programėles naudinga turėti savo telefone keliaujant? (2019-09-30)

    Planuojantys keliones dažniausiai nori visą maršrutą perkelti į telefoną. Paprasčiausiai taip kur kas paprasčiau stebėti kelionės vingius, galiausiai, planuoti dienas. Šiuo metu įvariausių programėlių pasirinkimas labai platus, tad kuo jų daugiau telefone – tuo tikresnis būsite, kad apie viską pagalvojote. Šis tinklapis padės kur kas paprasčiau rasti pigius bilietus, o straipsnis – susipažinti su svarbiausiais appsais, kurie palengvins keliones.

  • TOP 6 madingiausios išmaniųjų telefonų aksesuarų tendencijos (2019-04-08)

    Išmanieji telefonai jau seniai tapo nuolatiniais mūsų palydovais, todėl mes kruopščiai ir atidžiai renkamės išmaniojo telefono prekės ženklus atsižvelgdami į mūsų poreikius, reikalavimus, telefono funkcijas bei mados tendencijas.


Komentarai

Reklaminis skydelis

Mūsų draugai

It naujienos

Deviceinformed