Sukurtas kompiuterinis Brailio rašto ekranas
Kompiuterių pasaulis
Pirmadienis, 19 Balandis 2010 12:27
Daugumai regėti negalinčių kompiuterių vartotojų naršymas internete arba elektroninio pašto skaitymas yra tikrai problematiška užduotis. Dažniausiai jiems tenka skaityti po vieną eilutę, kadangi komerciniai Brailio rašto displėjai vienu metu daugiau teksto išvesti negali.

Tačiau situacija gali pasikeisti jau artimiausiu metu. Šiaurės Karolinos universiteto tyrinėtojai teigia, jog jiems pavyko sukurti Brailio rašto displėjų, kuris iškart gali vaizduoti pilną puslapį teksto. Be to, naujojo išradimo kaina bus gerokai mažesnė nei dabartinių alternatyvų. “Mes sukūrėme nebrangų kompaktišką pilno puslapio dydžio Brailio displėjų, kurį potencialiai galima pritaikyti tiek delninukuose, tiek mobiliuosiuose telefonuose ir GPS sistemose", sako vienas iš projekto komandos narių Peichun'as Yang'as, kuris pats yra aklas. Pilno puslapio displėjus geresnis jau vien dėl to, kad jis leidžia skaitytojams peršokti per pastraipas ir skaityti iškart juos dominančias teksto skiltis. Be to, toks displėjus gali pateikti daugiau informacijos per trumpesnį laiko tarpą.

Brailio šriftą 1821 metais sukūrė Louis Braille. Šrifto abėcėlę sudaro tam tikra tvarka išdėstyti iškili (reljefiniai) kokio nors paviršiaus taškeliai, kuriuos galima apčiuopti pirštais. Kiekvieną simbolį sudaro 2x3 dydžio matrica, kurios bet kuris elementas gali būti iškilęs likusio paviršiaus atžvilgiu. “Brailio raštas yra labai reikšmingas. Statistiniu požiūriu maždaug 90% dirbančių aklųjų asmenų sugeba skaityti tokiu būdu užrašytą tekstą. Ši sistema yra svarbi priemonė, užtikrinanti galimybę skaityti", sako Yang'as.

Dabartiniu metu rinkoje esantys Brailio displėjai naudoja pjezokeraminius elementus. Įtaisuose taškus į virš ųiškelia 5 centimetrų ilgio svirtis. "Tai brangu, be to, esama gausybė apribojimų", aiškina mokslininkas. Taigi, tipinis šiandieninis Brailio displėjus paprastai turi tik vieną 80 simbolių eilutę ir gali kainuoti iki to 8000 dolerių.

Yang'as kartu su kitais komandos nariais sugalvojo naują būdą iškiliems paviršiaus taškams suformuoti. Kiekvienas jų displėjaus segmentas naudoja hidraulinį mechanizmą su specialiais vožtuvais. “Mechanizmas leidžia sudaryti palyginti didelį paviršiaus taško iškilimą vertikalia kryptimi ir tuo pat metu užtikrina greitą reakciją. Būtent to ir reikia norint pagaminti gerą komercinį Brailio displėjų", sako mokslininkas. Šiuo metu sukurtas naujuoju principu paremtas keturių eilučių displėjus, kuris autorių teigimu galėtų kainuoti apie 1000 dolerių. Vėliau būtų galima sukurti ir viso standartinio kompiuterių ekrano tekstą rodantį displėjų.

Kaip gi veikia Yang'o ir jo kolegų sugalvota technologija? Įsivaizduokite, jog kiekvienas šio displėjaus elementas yra stačiakampė skysčiu užpildyta ertmė. Viršuje ir apačioje yra palikta mažytė anga; joms hermetiškai uždengti panaudota lanksti diafragma. Kiekvienoje pusėje pritvirtinti lankstūs elektroaktyvių polimerų elementai, kurie keičia formą, į juos padavus elektros įtampą. Tinkamai parenkant įtampą, šios paviršinės dangos gali perslinkti tarp jų esantį skystį. Pavyzdžiui, abi diafragmas išlenkus į viršų, įtaiso paviršiuje susiformuoja apčiuopiamas taškas. Suformavus reikiamą taškų raštą, įjungiami miniatiūriniai vožtuvai, kurie skirti taškų formos mechaniniam atsparumui padidinti, kai jie yra liečiami pirštais. Brailio taško atnaujinimo (t.y. pakeitimo nauju tašku) laikas yra apie 30 milisekundžių. Yang ir jo kolegos tikisi pirmuosius pilno ekrano displėjaus prototipus pagaminti per vienerius metus. Jei viskas vyks sėkmingai, gaminį bus galima komercializuoti.

Įdomu tai, kad amerikiečių Nacionalinio standartų ir technologijų instituto (NIST) Informacinių technologijų laboratorijos (Information Technology Laboratory) specialistai panašų taškinį grafinį displėjų sukūrė jau daugiau kaip prieš porą metų. Pagal tuometines jų prognozes rinkai pateiktas gaminys turėjo kainuoti apie 2000 dolerių, tačiau dėl nežinomų priežasčių juo taip ir nebuvo pradėta prekiauti.

Šaltinis:
 


Susijusios naujienos:

  • Koks spausdintuvas geresnis - lazerinis ar rašalinis? (2023-11-15)

    Ne paslaptis, kad šiandien mums yra ypač reikalingas ne tik kompiuteris, bet ir itin įvairūs jo priedai. Na, o vienas ypač populiarių ir itin svarbių priedų yra ir kompiuteriui skirtas spausdintuvas.

  • Kokį nešiojamą kompiuterį pirkti? (2021-12-03)

    Ilgą laiką nešiojamieji kompiuteriai buvo laikomi prabangos prekėmis. Kažkada beveik kiekvieno namuose šiandien buvo nešiojamas kompiuteris. Tokie kompiuteriai išpopuliarėjo dėl savo mobilumo ir patogumo, taip pat dėl ​​vis prastėjančio kainos ir kokybės santykio. Jie lengvi, gražūs ir patogūs naudoti. Ar planuojate jį įsigyti, bet esate ne IT specialistas? Nesijaudinkite, turite suprasti keletą pagrindinių žinių, kad suprastumėte terminiją ir techninius parametrus.

  • Kompiuteris: nauda ar žala vaiko vystymuisi? (2016-09-02)

    Šiais laikais tikriausiai vargu ar rasime šeimą, kurioje nėra kompiuterio. Be jo, kaip ir be telefono neįsivaizduojame ne dienos. Net ir vaikai, vietoj to, kad vasaros metu bėgiotu lauke, žaistų žaidimus su kiemo draugais ar statytų smėlio pilis, renkasi savo laisvalaikį praleisti prie kompiuterio, ne tik žaidžiant kompiuterinius žaidimus, bet ir naršant įvairiuose internetiniuose portaluose.

  • „Dell“ stebina nešiojamų kompiuterių tendencijomis (2016-08-09)

    Garsioji amerikiečių informacinių technologijų korporacija „Dell“ neseniai pristatė naują nešiojamų kompiuterių liniją. Naujieji „Inspiron“ kompiuteriai „2-in-1“ pasižymi unikalumu ir produktyvumu. Šie įrenginiai puikiai tiks verslo atstovams, studentams, ar šeimos nariams. Kompiuteriai, skirti tiek darbui, tiek ir kasdieniam naudojimui patenkins visų poreikius.

  • Tryliktą kartą skelbiamas geriausias Lietuvos IT sistemų administratorius (2015-08-03)

    Lietuvos IT sistemų administratorių konkursą, kuriame dalyvavo 120 „adminų“ iš visos šalies, nugalėjo Aleksandr Stankevič. Visas „SysadminDay LT“ konkurso užduotis įveikė 22 dalyviai.

    Liepos 31 d. minint pasaulinę IT sistemų administratorių dieną tryliktą kartą apdovanojami ir geriausi Lietuvos „adminai“. Jie paaiškėjo po vakar visą dieną vykusio konkurso, kurio užduotis parengė IT ir telekomunikacijų bendrovės „Teo“ „adminų“ komanda. Įvairių specializacijų IT sistemų administratoriai varžėsi, kas greičiau atrakins vartus, iššifruos standartus ir  kodus, skambino „ufonautui“, siuntė laiškus, o atsakymų laukė brukalų paskyroje.


Komentarai

Reklaminis skydelis

Mūsų draugai

It naujienos

Deviceinformed