„Wikipedia“ įkūrėjas pripažįsta, kad jo kūrinys daugeliui per sudėtingas
Interneto Gidas
Pirmadienis, 17 Sausis 2011 01:01
Redaguoti „Wikipedia“ esančią informaciją daugeliui žmonių yra per sudėtinga, nepaisant to, kad šis tinklalapis pristato save kaip „nemokamą enciklopediją, kurią redaguoti gali bet kas“, BBC sakė „Wikipedia“ įkūrėjas Jimmy Walesas.

Jis taip pat pažymėjo, kad tinklalapis tikisi sulaukti naujos kartos atstovų, prisidėsiančių prie minėtos enciklopedijos redagavimo, tarp kurių būtų ir daugiau moterų.

Enciklopedijai „Wikipedia“ sausio 15 dieną sukaks dešimt metų. Tai penktasis pagal populiarumą tinklalapis pasaulyje. Dabartinis jo tikslas – iki 2015 metų padidinti savo vartotojų skaičių nuo 400 mln. iki 1 milijardo. Tačiau toks augimas, J.Waleso nuomone, reikalauja naujos sąsajos.

„Mes turime remti savo senuosius administratorius (angl. power user), nes jie sukūrė tinklalapį, – sakė jis. – Tačiau mes taip pat turime sukurti erdvę ir naujiems administratoriams“.

Pasak J.Waleso, daugybė žmonių „bijo“ prisidėti prie „Wikipedia“ redagavimo dėl kartais sudėtingo kodo, žinomo kaip „Wiki“ teksto kalba, reikalingo norint suformatuoti naujus įrašus.

„Jei paspaudžiate ant „redaguoti“, pamatote „Wiki“ sintaksę ir keistos struktūros lentelę – daugelis žmonių to išsigąsta. Jie yra geri žmonės ir nenori ko nors sugadinti“, – aiškino „Wikipedia“ įkūrėjas.

Jis pažymėjo, kad jo bendrovė „Wikia“ kuria paprastus „gauni tai, ką matai“ tipo redagavimo įrankius, kurių dalis bus pritaikyta ir enciklopedijai „Wikipedia“.

Finansinio modelio nekeis

J.Walesas taip pat pažymėjo, kad vienas dalykas, kurio jis neplanuoja keisti – tai tinklalapio finansinis modelis. Šiuo metu „Wikipedia“ veikia kaip pelno nesiekianti organizacija, finansuojama „Wikipedios“ vartotojų skiriamomis finansinėmis aukomis.

„Neseniai užbaigėme lėšų rinkimą metams – 16 mln. JAV dolerių surinkome greičiau, nei mums tai pavyko kada nors anksčiau“, – sakė vyras.

Daugeliui J.Waleso veidas yra pažįstamas iš reklamos, kuri gan ilgą laiką buvo skelbiama tinklalapyje „Wikipedia“. Vyras tvirtino norėjęs išvengti jo nuotraukos naudojimo reklamoje, tačiau vartotojų apklausa parodė, kad organizacija surinko daugiau pinigų, reklamoje panaudojusi J.Waleso atvaizdą.

„Wikipedia“ įkūrėjo teigimu, labdaros modelis yra „labai stabilus“, tačiau vyras taip pat pripažino, kad šis modelis „suvaržo“ tinklalappio galimybes.

„Mes neturime labai daug pinigų – turėdamas 408 mln. lankytojų, tinklalapis funkcionuoja vos su kiek daugiau, nei 20 mln. JAV dolerių per metus, – sakė J.Walesas. – Manau, esame pati efektyviausia egzistuojanti labdaros organizacija, turint omenyje žmonių, kuriems darome įtaką, skaičių ir nedidelę pinigų sumą, kurią išleidžiame“.

J.Walesas taip pat akcentavo nesąs sugundytas paversti „Wikipedia“ komerciniu projektu ir taip pritraukti daugiau pinigų.

„Verslo projektai patiria didžiulį spaudimą: reikia pasiekti tam tikrus ketvirčio rezultatus, reikia duoti pelno“, – svarstė J.Walesas.

Jis pripažino, kad tinklalapis galėtų funkcionuoti kaip pelno nesiekianti organizacija, remiama reklamos, tačiau taip pat dar sykį akcentavo, kad šiuo metu nėra jokių planų tinklalapyje daryti kokių nors pokyčių.

„Visuomet buvome įsitikinę, kad bet kada galėsime tai padaryti, jei mums to prireiks“, – akcentavo „Wikipedia“ įkūrėjas.

Nuo „WikiLeaks“ atsiriboja

Duodamas interviu BBC J.Walesas užsiminė ir apie tariamą šios organizacijos sąsają su slaptus dokumentus nutekinančiu tinklalapiu „WikiLeaks“.

„Jų darbo esmė visiškai nesusijusi su „Wiki“. „Wiki“ – tai grupinis redagavimo procesas, tai grupė žmonių, susirenkančių kartu ką nors parašyti. Tai, ką daro „WikiLeaks“ yra dokumentų gavimas ir jų nutekinimas“, – aiškino J.Walesas.

Nepaisant šio skirtumo, kaip sakė vyras, žmonės dažnai susimaišo – tarp jų ir oro uosto apsaugos darbuotojai.

Vis dėlto, abu tinklalapius šis tas sieja. Techniškai bendrovei „Wikia“ priklauso domenai, tarp kurių – wikileaks.net, wikileaks.com ir wikileaks.us.

„Mes perdavėme „WikiLeaks“ šiuos domenus, tačiau jie niekada neužbaigė techninės dalies, – sakė J.Walesas. – Jiems tereikėjo pasirašyti ir užbaigti perdavimą, tačiau jie niekada to nepadarė.“

Vyras sakė, kad šie domenai buvo užregistruoti kaip „gynybinis“ žingnis, kai 2006 metais pradėjo veikti „WikiLeaks“.

„Kai „WikiLeaks“ pradėjo savo veiklą, jie išplatino pranešimą spaudai, kurio pavadinimas skelbė: „Paslapčių „Wikipedia“. Tai būtų buvę prekės ženko pažeidimas. Taigi kažkas užregistravo du ar tris domenus“, – aiškino J.Walesas.

Jo teigimu, nuolatiniai bandymai priminti „WikiLeaks“ įkūrėjui Julianui Assangui užbaigti sandorį neturėjo jokio rezultato. „Girdėjau, kaip kažkas kitas teigė, kad J.Assange'as linkęs sakyti: „Esu užsiėmęs kovodamas su supergaliomis“. Būtent tai jis pasakė ir man“, – sakė „Wikipedios“ įkūrėjas.

Pasak jo, minėti domenai nustos galioję šią savaitę. „Neketinu jų atnaujinti, jie galės būti laisvi“, – akcentavo J.Walesas.

Šaltinis:
 


Susijusios naujienos:

  • Kodėl verta praleisti vakarą su šeima žaidžiant stalo žaidimus? (2024-10-02)

    Šiandien, kai technologijos užima didelę dalį mūsų laisvalaikio, praleisti vakarą su šeima žaidžiant stalo žaidimus tampa vis svarbesne tradicija. Tai ne tik smagus būdas pabėgti nuo ekranų, bet ir puiki galimybė sustiprinti šeimos ryšius, mokytis naujų įgūdžių ir kartu sukurti nepamirštamas akimirkas. Stalo žaidimai, net paprasčiausi ir trumpiausi, gali praturtinti šeimos laisvalaikį bei skatinti bendravimą.

    Bendravimas ir artimųjų ryšių stiprinimas

    Vienas iš pagrindinių privalumų, žaidžiant stalo žaidimus, yra galimybė bendrauti su šeimos nariais. Žaidimai suartina, leidžia pasikalbėti ir kartu išspręsti užduotis ar susidurti su iššūkiais. Tai puiki galimybė ne tik juoktis ir linksmintis, bet ir išgirsti vienas kitą. Kasdieniniame gyvenime, pilname darbų ir pareigų, dažnai pritrūksta laiko paprastam, kokybiškam bendravimui, todėl stalo žaidimai gali tapti ta jungiamąja grandimi, kuri stiprina šeimos ryšius. Be to, žaidimai suteikia progą geriau pažinti vienas kitą – nuo strateginio mąstymo iki humoro jausmo.

    Įgūdžių lavinimas

    Stalo žaidimai ne tik linksmina, bet ir ugdo įvairius įgūdžius. Žaisdami įvairaus tipo žaidimus, vaikai ir suaugusieji gali lavinti loginį mąstymą, strategiją, kūrybiškumą ir net problemų sprendimo gebėjimus. Kai kurie žaidimai reikalauja planuoti kelis žingsnius į priekį, o kiti – greitai reaguoti ir priimti sprendimus. Be to, daugelis stalo žaidimų ugdo bendradarbiavimo įgūdžius, kai komandos dirba kartu siekdamos bendro tikslo. Tai ne tik smagi veikla, bet ir naudinga tiek vaikams, tiek suaugusiems, padedant lavinti svarbius gyvenimo įgūdžius.

    Emocinio intelekto ugdymas

    Žaidžiant stalo žaidimus, šeimos nariai dažnai susiduria su įvairiais emociniais iššūkiais – laimėjimu, pralaimėjimu, netikėtais posūkiais. Tokios situacijos moko, kaip tinkamai reaguoti į įvairias emocijas, skatina empatiją ir savikontrolę. Mažesni vaikai gali išmokti susidoroti su pralaimėjimu, o vyresniems žaidėjams tai yra puiki galimybė lavinti savitvardą ir geranoriškumą. Būtent dėl šių savybių žaidimai padeda šeimai išmokti, kaip drauge įveikti sunkumus ir spręsti konfliktus.

    Atsipalaidavimas ir streso mažinimas

    Šiandieniniame greitame gyvenimo ritme stalo žaidimai gali tapti puikiu būdu atsipalaiduoti. Žaidžiant su šeima, dėmesys nukrypsta nuo kasdienių rūpesčių, o įsitraukimas į žaidimą leidžia pamiršti stresą. Smagus bendravimas, juokas ir lengva konkurencija padeda sukurti teigiamą atmosferą, kurioje visi gali pasijusti atsipalaidavę. Vakarai, praleisti su šeima prie stalo žaidimų, tampa puikiu būdu atkurti vidinę pusiausvyrą ir iš naujo pajusti ryšį su artimaisiais.

    Nostalgiškos ir nepamirštamos akimirkos

    Kartu praleistos akimirkos, ypač kai jos susijusios su juoku ir bendravimu, lieka ilgam. Žaidžiant stalo žaidimus, dažnai atsiranda situacijų, kurios taps šeimos istorijos dalimi ir bus prisimenamos dar daugelį metų. Kiekviena partija gali tapti nauju nuotykiu, sukuriančiu ne tik žaidimo momentus, bet ir smagias istorijas, kurias bus galima pasakoti vėliau. Šios akimirkos sukuria šeimos tradicijas, kurios tampa svarbia jos dalimi.

    Vakarai, praleisti su šeima žaidžiant stalo žaidimus, ne tik stiprina šeimos ryšius, bet ir padeda lavinti įgūdžius, ugdo emocinį intelektą ir suteikia progą atsipalaiduoti. Tai puikus būdas ne tik smagiai praleisti laiką, bet ir sukurti prisiminimus, kurie lydės visą gyvenimą.


  • Kas yra daiktų internetas? (2023-10-16)

    Nesunku pastebėti, kad internetas šiandien mums suteikia itin daug įvairių galimybių: būtent dėl jo, galime bendrauti su žmonėmis iš viso pasaulio, taip pat galime ir žiūrėti filmus, klausytis muzikos, apsipirkti, surasti mums reikiamą informaciją ir t.t. Tačiau net ir tai – dar ne viskas: o, ar esate girdėję apie daiktų internetą?

  • Kaip kurti logotipus? (2021-12-03)

    Logotipas yra vizualus kiekvieno verslo veidas. Tai visur – reklamoje, socialiniuose tinkluose, pakuotėse, elektroninėse parduotuvėse ir kitose komunikacijos formose. Dažniausiai logotipas yra įsimintiniausia vizualinė prekės ženklo detalė.

  • Perkame lauko šviestuvą internetu - kas svarbu? (2020-03-24)

    Šiuolaikinė rinka mirgėte mirga nuo pačių įvairiausių prekių pasiūlymų. Ne išimtis ir šviestuvai. Visgi tai nėra toks paprastas prietaisas kaip gali pasirodyti - tinkamai pritaikytas šviestuvas yra ne tik komfortą užtikrinantis praktiškas įrenginys, bet ir puikus aplinkos jaukumo elementas. Šiandien pačių įvairiausių įrenginių galima įsigyti ir internetinėje erdvėje. Ieškote joje lauko šviestuvo? Į ką turėtume atkreipti didžiausią dėmesį?

  • Draudimo skaičiuoklė internete - kad rastumėte geriausią pasiūlymą (2019-10-17)

    Renkatės naują automobilį, bet nežinote į ką atkreipti dėmesį, kad už jį nepermokėtumėte? Štai keletas patarimų kaip išvengti didesnių draudimo išlaidų įsigyjant transporto priemonę.


Komentarai

Reklaminis skydelis

Mūsų draugai

It naujienos

Deviceinformed