Vaikai internete: ne drausti, o mokyti
Interneto Gidas
Trečiadienis, 25 Gegužė 2011 15:15
Naujosioms technologijoms iš paskos seka ne tik pažanga, bet ir pavojai. Ypač jautrūs jiems yra vaikai, kurie naudotis kompiuteriu ir naršyti internete išmoksta dar prieš pradėdami kalbėti. Ekspertai atkreipia dėmesį, jog draudimai čia nepadės, ir ragina mažamečių tėvus savo atžalas mokyti bei kontroliuoti.

Daugiausia pavojų vaikams kelia per didelis asmens duomenų pateikimas internete. Paviešinę pernelyg daug asmeninės informacijos, nepilnamečiai rizikuoja patirti elektronines patyčias, persekiojimą, sulaukti grasinimų, el. sukčiavimo atvejų, gali būti pavogta jų tapatybė ir t.t.

Jautriausia sritis – socialiniai tinklai

Lietuvos vartotojų instituto prezidentė Zita Čeponytė pastebi, jog tokių nusikaltimų yra buvę ir Lietuvoje.

„Pavyzdžiui, pašaliniai asmenys gali reklamoje panaudoti internete mūsų įkeltas aukštos raiškos nuotraukas. Tokių atvejų yra buvę ir Lietuvoje, kai reklamoje panaudotas asmens atvaizdas be jo sutikimo. Tarkime, gali būti sukurtas montažas su vieno žmogaus galva ir kito žmogaus kūnu. Dažniausia tokie atvejai, komponuojant veidą ir kūną, pasitaiko pornografinėje reklamoje“, – „15min“ sakė Z.Čeponytė.

Ji pabrėžė, kad jautriausia sritis yra socialiniai tinklai. Tai sąlyginai nauja sfera, didelė dalis tėvų nėra į ją įsigilinę, todėl vaikams mažai kuo gali pagelbėti.

Instituto atliktas tyrimas parodė, kad tėvai ir mokytojai rečiau naudojasi socialiniais tinklais negu vaikai.

„Dėl to atsiranda kontakto stoka. Tėvai negali vaikams perduoti savo patirties, o vaikai paliekami tartum vieni tuose socialiniuose tinkluose. Mokytojai jais irgi mažai naudojasi“, – teigė Z.Čeponytė.

Tyrimo metu apklausus per 1,8 tūkst. nepilnamečių paaiškėjo, jog net 77 proc. jų naudojasi socialiniu tinklu „Facebook“, 65 proc. – One.lt. Apklausoje dalyvavę mokiniai pripažino internete skelbiantys asmeninę informaciją: 92 proc. jų viešai nurodo savo vardą ir pavardę, kiek mažiau – dar ir el. pašto adresą. Daugiau nei pusę apklaustųjų atskleidžia telefono numerį ir mokyklos pavadinimą.

Draudimai nepadės

Vakar vykusioje konferencijoje „Vaikų privatumo apsauga internete“ kalbėję specialistai pabrėžė, jog draudimai gali sukelti atvirkštinę reakciją ir dar labiau masins vaikus žengti į virtualų tinklą, todėl patarė tėvams savo atžalas mokyti ir kontroliuoti.

„Manau, tėvai turi naršyti internete kartu su vaikais, mokyti juos, aiškinti, kas yra gerai, o kas kelia pavojų. Jei neparodysime pavojų, negalėsime jų apsaugoti“, – sakė Italijos vartotojų asociacijos „Codacons“ viceprezidentas Gianluca Di Ascenzo.

Kaip pavyzdį jis pateikė socialinį tinklą „Facebook“: nors čia neleidžiama užsiregistruoti jaunesniems nei 13 metų vaikams, jiems tai nėra kliūtis. Pats „Facebook“ pripažįsta kasdien dėl melagingai nurodyto amžiaus iš socialinio tinklo pašalinantis per 20 tūkst. vartotojų anketų.

„Amžiaus ribojimai yra tik dalinai efektyvūs. Mano manymu, geriau apskritai juos panaikinti – vis tiek vaikai meluoja. Geriau bent jau žinoti tikrąjį jų amžių“, – sakė G.Di Ascenzo.

Kitas jo patarimas – naudoti specializuotas programas, leidžiančias stebėti ir kontroliuoti vaikų veiklą internete. Pvz., „Net Nanny“, „KidsWatch“, „Webwatcher“, „WebSafetyPC“ ir kt.

Patarimai naršytojams

    * Neatskleiskite asmeninės informacijos (adreso, telefono numerio, mokyklos, atostogų planų ir kt.) nepažįstamiesiems;
    * Registruodamiesi socialiniuose tinkluose pasirinkite tinkamus apribojimus, kad asmeninė informacija nebūtų prieinama pašaliniams;
    * Netikėkite asmenimis, kuriuos pažįstate tik virtualiai;
    * Papasakokite suaugusiesiems, kuriais pasitikite, apie įtartinus „interneto draugus“;
    * Jei nusprendėte susitikti su internetiniu draugu, venkite atokių, nežinomų vietų, tamsaus paros meto. Į susitikimą neikite vieni arba bent pasakykite apie jį suaugusiems, kuriais pasitikite;
    * Niekam, net draugams ar tariamiems svetainių administratoriams, neatskleiskite prisijungimo vardų ir slaptažodžių;
    * Prieš skelbdami mintis viešai, vadovaukitės principu: „Jei gali nerašyti, nerašyk“. Internete paliktas elektroninis pėdsakas gali sekti jus visą gyvenimą.

Šaltinis:
 


Susijusios naujienos:

  • Kodėl verta praleisti vakarą su šeima žaidžiant stalo žaidimus? (2024-10-02)

    Šiandien, kai technologijos užima didelę dalį mūsų laisvalaikio, praleisti vakarą su šeima žaidžiant stalo žaidimus tampa vis svarbesne tradicija. Tai ne tik smagus būdas pabėgti nuo ekranų, bet ir puiki galimybė sustiprinti šeimos ryšius, mokytis naujų įgūdžių ir kartu sukurti nepamirštamas akimirkas. Stalo žaidimai, net paprasčiausi ir trumpiausi, gali praturtinti šeimos laisvalaikį bei skatinti bendravimą.

    Bendravimas ir artimųjų ryšių stiprinimas

    Vienas iš pagrindinių privalumų, žaidžiant stalo žaidimus, yra galimybė bendrauti su šeimos nariais. Žaidimai suartina, leidžia pasikalbėti ir kartu išspręsti užduotis ar susidurti su iššūkiais. Tai puiki galimybė ne tik juoktis ir linksmintis, bet ir išgirsti vienas kitą. Kasdieniniame gyvenime, pilname darbų ir pareigų, dažnai pritrūksta laiko paprastam, kokybiškam bendravimui, todėl stalo žaidimai gali tapti ta jungiamąja grandimi, kuri stiprina šeimos ryšius. Be to, žaidimai suteikia progą geriau pažinti vienas kitą – nuo strateginio mąstymo iki humoro jausmo.

    Įgūdžių lavinimas

    Stalo žaidimai ne tik linksmina, bet ir ugdo įvairius įgūdžius. Žaisdami įvairaus tipo žaidimus, vaikai ir suaugusieji gali lavinti loginį mąstymą, strategiją, kūrybiškumą ir net problemų sprendimo gebėjimus. Kai kurie žaidimai reikalauja planuoti kelis žingsnius į priekį, o kiti – greitai reaguoti ir priimti sprendimus. Be to, daugelis stalo žaidimų ugdo bendradarbiavimo įgūdžius, kai komandos dirba kartu siekdamos bendro tikslo. Tai ne tik smagi veikla, bet ir naudinga tiek vaikams, tiek suaugusiems, padedant lavinti svarbius gyvenimo įgūdžius.

    Emocinio intelekto ugdymas

    Žaidžiant stalo žaidimus, šeimos nariai dažnai susiduria su įvairiais emociniais iššūkiais – laimėjimu, pralaimėjimu, netikėtais posūkiais. Tokios situacijos moko, kaip tinkamai reaguoti į įvairias emocijas, skatina empatiją ir savikontrolę. Mažesni vaikai gali išmokti susidoroti su pralaimėjimu, o vyresniems žaidėjams tai yra puiki galimybė lavinti savitvardą ir geranoriškumą. Būtent dėl šių savybių žaidimai padeda šeimai išmokti, kaip drauge įveikti sunkumus ir spręsti konfliktus.

    Atsipalaidavimas ir streso mažinimas

    Šiandieniniame greitame gyvenimo ritme stalo žaidimai gali tapti puikiu būdu atsipalaiduoti. Žaidžiant su šeima, dėmesys nukrypsta nuo kasdienių rūpesčių, o įsitraukimas į žaidimą leidžia pamiršti stresą. Smagus bendravimas, juokas ir lengva konkurencija padeda sukurti teigiamą atmosferą, kurioje visi gali pasijusti atsipalaidavę. Vakarai, praleisti su šeima prie stalo žaidimų, tampa puikiu būdu atkurti vidinę pusiausvyrą ir iš naujo pajusti ryšį su artimaisiais.

    Nostalgiškos ir nepamirštamos akimirkos

    Kartu praleistos akimirkos, ypač kai jos susijusios su juoku ir bendravimu, lieka ilgam. Žaidžiant stalo žaidimus, dažnai atsiranda situacijų, kurios taps šeimos istorijos dalimi ir bus prisimenamos dar daugelį metų. Kiekviena partija gali tapti nauju nuotykiu, sukuriančiu ne tik žaidimo momentus, bet ir smagias istorijas, kurias bus galima pasakoti vėliau. Šios akimirkos sukuria šeimos tradicijas, kurios tampa svarbia jos dalimi.

    Vakarai, praleisti su šeima žaidžiant stalo žaidimus, ne tik stiprina šeimos ryšius, bet ir padeda lavinti įgūdžius, ugdo emocinį intelektą ir suteikia progą atsipalaiduoti. Tai puikus būdas ne tik smagiai praleisti laiką, bet ir sukurti prisiminimus, kurie lydės visą gyvenimą.


  • Kas yra daiktų internetas? (2023-10-16)

    Nesunku pastebėti, kad internetas šiandien mums suteikia itin daug įvairių galimybių: būtent dėl jo, galime bendrauti su žmonėmis iš viso pasaulio, taip pat galime ir žiūrėti filmus, klausytis muzikos, apsipirkti, surasti mums reikiamą informaciją ir t.t. Tačiau net ir tai – dar ne viskas: o, ar esate girdėję apie daiktų internetą?

  • Kaip kurti logotipus? (2021-12-03)

    Logotipas yra vizualus kiekvieno verslo veidas. Tai visur – reklamoje, socialiniuose tinkluose, pakuotėse, elektroninėse parduotuvėse ir kitose komunikacijos formose. Dažniausiai logotipas yra įsimintiniausia vizualinė prekės ženklo detalė.

  • Perkame lauko šviestuvą internetu - kas svarbu? (2020-03-24)

    Šiuolaikinė rinka mirgėte mirga nuo pačių įvairiausių prekių pasiūlymų. Ne išimtis ir šviestuvai. Visgi tai nėra toks paprastas prietaisas kaip gali pasirodyti - tinkamai pritaikytas šviestuvas yra ne tik komfortą užtikrinantis praktiškas įrenginys, bet ir puikus aplinkos jaukumo elementas. Šiandien pačių įvairiausių įrenginių galima įsigyti ir internetinėje erdvėje. Ieškote joje lauko šviestuvo? Į ką turėtume atkreipti didžiausią dėmesį?

  • Draudimo skaičiuoklė internete - kad rastumėte geriausią pasiūlymą (2019-10-17)

    Renkatės naują automobilį, bet nežinote į ką atkreipti dėmesį, kad už jį nepermokėtumėte? Štai keletas patarimų kaip išvengti didesnių draudimo išlaidų įsigyjant transporto priemonę.


Komentarai

Reklaminis skydelis

Mūsų draugai

It naujienos

Deviceinformed