Skaitmeninis kodas: internetinės auklės
Interneto Gidas
Trečiadienis, 24 kovas 2010 18:12

Palikti vaiką vieną namuose yra pavojinga. Tačiau namuose slypi tik „daiktiniai“ pavojai. Visai kas kita – internetas, kur be įvairiausio gėrio vos už kelių mygtuko paspaudimų slypi svaigalai, pornografija, keiksmai ar net kuo tikriausi vagys.


Slėpti kompiuterio nuo vaikų, žinoma, nederėtų. Pirmiausia atžalai reiktų paaiškinti, kas tas internetas, kuo jis geras ir blogas (patarimų apstu adresu DraugiskasInternetas.lt). Taip pat – sutarti, kada ir kiek jis galės naršyti, kokiose svetainėse galės lankytis, su kuo bendrauti ir t.t.

Bet vaikams daug kas pro vieną ausį įeina, pro kitą išeina. O visą naršymo internete laiką už nugaros neprastovėsi. Tam sukurtos programos, skirstos riboti ir tuo pačiu sekti interneto srautą.

Patikima auklė

Programa „Net Nanny“ pasižymi plačiomis nustatymų galimybėmis. Ja galima kurti atskirus vartotojus (pvz., vaikui, paaugliui ir tėvams), kiekvienam jų priskiriant programos siūlomus nustatymus, kuriuos galima „patobulinti“. Pavyzdžiui, programa siūlo mažiems vaikams leisti naršyti tik nustatytose svetainėse. Šį sąrašą tėvai gali patys išplėsti.

Paaugliui programa „atriša sparnus“ – leidžia siųsti el. laiškus, skaityti naujienas, žaisti internete, bendrauti tiesioginio susirašinėjimo programomis ir kt. Visa tai tėvai gali keisti pagal įnorius, tarkim, nustatyti tik tam tikrus socialinius tinklus („Facebook“, „Youtube“, „MySpace“ ir t.t.), kuriuose jis galės lankytis, ar pan.

Taip pat galima nustatyti, kiek laiko ir kuriuo metu atžalos galės naudotis internetu, kokius žaidimus jiems leisti. „Net Nanny“ gali pateikti ataskaitas, kokio pobūdžio svetainėse vaikas dažniausiai naršė ir kuriose būtent, su kuo bendravo internetu, kaip atrodo jo anketos socialiniuose tinkluose ir pan.

Visų funkcijų keitimas, programos išjungimas, išinstaliavimas yra apsaugoti slaptažodžiu, kurį nustato tėvai.

Visgi naršant patiems tėvams, matyt, norėsis programą „užmigdyti“, nes ji kas kelias minutes vis primena apie savo egzistavimą – tai technologijų svetainėje randa su „lošimais, alkoholiu, narkotikais“ susijusio turinio (lošimų rado net mano tinklaraštyje), tai kokį netinkamą žodį naujienų svetainėje... O kaskart tokį įspėjimo langą išjungiant reikia suvesti slaptažodį.

Bene didžiausias minusas – programa pritaikyta anglakalbiams, taigi ir saugo ji orientuodamasi į angliškus raktažodžius. Na, bent nuo didžiausių blogybių apgins.

Kaina – apie 100 Lt, NetNanny.com.

Žiniatinklio sietas

Panašias funkcijas siūlo ir programa „CyberSieve“, tiesa, jos principas kiek kitoks: dar „Windows“ sistemoje reikia sukurti atskirus kompiuterio vartotojus, ir jiems pritaikyti šios programos nustatymus.

Čia taip pat galima nustatyti interneto naudojimo laiko ribojimus, tinklalapių draudimus (pavienių arba pagal turinį), leidžiamas ir draudžiamas programas ir kt. Įdomi funkcija – turinio filtravimas pagal žodžius. Tinklalapyje radusi „netinkamų žodžių“ programa apie tai įspėja ir gali arba puslapį blokuoti, arba tik informuoti apie tai tėvus.

„CyberSieve“ teikia išsamesnes ataskaitas apie naršymą internete, kurias gali kasdien atsiųsti el. paštu, taip pat leidžia stebėti interneto vartojimą realiu laiku nutolusiame kompiuteryje (pavyzdžiui, būnant darbe).

Visgi programa nepateikia tiek daug informacijos apie socialinių tinklų bei tiesioginio susirašinėjimo programų naudojimą.

Kaina – apie 90 Lt, CyberSieve.com.

Interneto apykaklė

Kompanijos „Blue Coat“ (liet. mėlyna apykaklė) platinama programa „K9 Web Protection“ veikia vidinio serverio principu: įdiegus ją, ši automatiškai tikrina lankomas svetaines, nori to ar nenori.

Nors nustatymus galima keisti, galimybės kurti atskirus vartotojus ar bent laikinai išjungti ją neradau. Taigi jei tėvai ir vaikai naudoja vieną kompiuterį, programos įspėjimai gali pradėti erzinti.

Visgi jei tėvai kompiuterį naudoja mažai (arba turi atskirą), o vaikai virsta paaugliais, ši programa gali būti naudinga, mat yra sunkiausiai „nulaužiama“ iš visų aprašytų. Be to, ji turi įdomių funkcijų, tokių kaip interneto išjungimas nustatytam laiko tarpui (pvz., 30 min.), jei atžala per kelias minutes paspaudė kelias „abejotinas“ nuorodas. Programa taip pat teikia ataskaitas apie naršymą.

Siųstis nemokamai iš K9webprotection.com.

Tokio pobūdžio programų yra ir daugiau – čia aprašiau tik kelias. Daugiau jų rasti galima adresu Draugiskasinternetas.lt arba tiesiog „susigūglinti“. Saugaus naršymo!

 

Šaltinis:

 


Susijusios naujienos:

  • Kodėl verta praleisti vakarą su šeima žaidžiant stalo žaidimus? (2024-10-02)

    Šiandien, kai technologijos užima didelę dalį mūsų laisvalaikio, praleisti vakarą su šeima žaidžiant stalo žaidimus tampa vis svarbesne tradicija. Tai ne tik smagus būdas pabėgti nuo ekranų, bet ir puiki galimybė sustiprinti šeimos ryšius, mokytis naujų įgūdžių ir kartu sukurti nepamirštamas akimirkas. Stalo žaidimai, net paprasčiausi ir trumpiausi, gali praturtinti šeimos laisvalaikį bei skatinti bendravimą.

    Bendravimas ir artimųjų ryšių stiprinimas

    Vienas iš pagrindinių privalumų, žaidžiant stalo žaidimus, yra galimybė bendrauti su šeimos nariais. Žaidimai suartina, leidžia pasikalbėti ir kartu išspręsti užduotis ar susidurti su iššūkiais. Tai puiki galimybė ne tik juoktis ir linksmintis, bet ir išgirsti vienas kitą. Kasdieniniame gyvenime, pilname darbų ir pareigų, dažnai pritrūksta laiko paprastam, kokybiškam bendravimui, todėl stalo žaidimai gali tapti ta jungiamąja grandimi, kuri stiprina šeimos ryšius. Be to, žaidimai suteikia progą geriau pažinti vienas kitą – nuo strateginio mąstymo iki humoro jausmo.

    Įgūdžių lavinimas

    Stalo žaidimai ne tik linksmina, bet ir ugdo įvairius įgūdžius. Žaisdami įvairaus tipo žaidimus, vaikai ir suaugusieji gali lavinti loginį mąstymą, strategiją, kūrybiškumą ir net problemų sprendimo gebėjimus. Kai kurie žaidimai reikalauja planuoti kelis žingsnius į priekį, o kiti – greitai reaguoti ir priimti sprendimus. Be to, daugelis stalo žaidimų ugdo bendradarbiavimo įgūdžius, kai komandos dirba kartu siekdamos bendro tikslo. Tai ne tik smagi veikla, bet ir naudinga tiek vaikams, tiek suaugusiems, padedant lavinti svarbius gyvenimo įgūdžius.

    Emocinio intelekto ugdymas

    Žaidžiant stalo žaidimus, šeimos nariai dažnai susiduria su įvairiais emociniais iššūkiais – laimėjimu, pralaimėjimu, netikėtais posūkiais. Tokios situacijos moko, kaip tinkamai reaguoti į įvairias emocijas, skatina empatiją ir savikontrolę. Mažesni vaikai gali išmokti susidoroti su pralaimėjimu, o vyresniems žaidėjams tai yra puiki galimybė lavinti savitvardą ir geranoriškumą. Būtent dėl šių savybių žaidimai padeda šeimai išmokti, kaip drauge įveikti sunkumus ir spręsti konfliktus.

    Atsipalaidavimas ir streso mažinimas

    Šiandieniniame greitame gyvenimo ritme stalo žaidimai gali tapti puikiu būdu atsipalaiduoti. Žaidžiant su šeima, dėmesys nukrypsta nuo kasdienių rūpesčių, o įsitraukimas į žaidimą leidžia pamiršti stresą. Smagus bendravimas, juokas ir lengva konkurencija padeda sukurti teigiamą atmosferą, kurioje visi gali pasijusti atsipalaidavę. Vakarai, praleisti su šeima prie stalo žaidimų, tampa puikiu būdu atkurti vidinę pusiausvyrą ir iš naujo pajusti ryšį su artimaisiais.

    Nostalgiškos ir nepamirštamos akimirkos

    Kartu praleistos akimirkos, ypač kai jos susijusios su juoku ir bendravimu, lieka ilgam. Žaidžiant stalo žaidimus, dažnai atsiranda situacijų, kurios taps šeimos istorijos dalimi ir bus prisimenamos dar daugelį metų. Kiekviena partija gali tapti nauju nuotykiu, sukuriančiu ne tik žaidimo momentus, bet ir smagias istorijas, kurias bus galima pasakoti vėliau. Šios akimirkos sukuria šeimos tradicijas, kurios tampa svarbia jos dalimi.

    Vakarai, praleisti su šeima žaidžiant stalo žaidimus, ne tik stiprina šeimos ryšius, bet ir padeda lavinti įgūdžius, ugdo emocinį intelektą ir suteikia progą atsipalaiduoti. Tai puikus būdas ne tik smagiai praleisti laiką, bet ir sukurti prisiminimus, kurie lydės visą gyvenimą.


  • Kas yra daiktų internetas? (2023-10-16)

    Nesunku pastebėti, kad internetas šiandien mums suteikia itin daug įvairių galimybių: būtent dėl jo, galime bendrauti su žmonėmis iš viso pasaulio, taip pat galime ir žiūrėti filmus, klausytis muzikos, apsipirkti, surasti mums reikiamą informaciją ir t.t. Tačiau net ir tai – dar ne viskas: o, ar esate girdėję apie daiktų internetą?

  • Kaip kurti logotipus? (2021-12-03)

    Logotipas yra vizualus kiekvieno verslo veidas. Tai visur – reklamoje, socialiniuose tinkluose, pakuotėse, elektroninėse parduotuvėse ir kitose komunikacijos formose. Dažniausiai logotipas yra įsimintiniausia vizualinė prekės ženklo detalė.

  • Perkame lauko šviestuvą internetu - kas svarbu? (2020-03-24)

    Šiuolaikinė rinka mirgėte mirga nuo pačių įvairiausių prekių pasiūlymų. Ne išimtis ir šviestuvai. Visgi tai nėra toks paprastas prietaisas kaip gali pasirodyti - tinkamai pritaikytas šviestuvas yra ne tik komfortą užtikrinantis praktiškas įrenginys, bet ir puikus aplinkos jaukumo elementas. Šiandien pačių įvairiausių įrenginių galima įsigyti ir internetinėje erdvėje. Ieškote joje lauko šviestuvo? Į ką turėtume atkreipti didžiausią dėmesį?

  • Draudimo skaičiuoklė internete - kad rastumėte geriausią pasiūlymą (2019-10-17)

    Renkatės naują automobilį, bet nežinote į ką atkreipti dėmesį, kad už jį nepermokėtumėte? Štai keletas patarimų kaip išvengti didesnių draudimo išlaidų įsigyjant transporto priemonę.


Komentarai

Reklaminis skydelis

Mūsų draugai

It naujienos

Deviceinformed