Rickas Falkvinge‘as: Kėdė ir DVD, arba kaip veikia autorių teisių ribojimai
Interneto Gidas
Ketvirtadienis, 24 kovas 2011 19:06
Autorių teisės kūrinių pirkėjams ne suteikia, o riboja nuosavybės teises, teigia Piratų partijos judėjimo įkūrėjas ir Švedijos Piratų partijos steigėjas Rickas Falkvinge‘as, pasisakantis už laisvą informacijos sklaidą.

Mintis apie autorių teisių ydas jis dėsto savo skiltyje svetainėje Torrentfreak.com. Kadangi autorių teisių gynėjai mėgsta lyginti informacinius produktus su apčiuopiamais daiktais, pabrėždami nuosavybės teisių svarbą, o kūrinių kopijas besisiunčiantys vartotojai vadinami vagimis, siūlome paskaityti R.Falkvinge‘o (sąlyginai ironišką) požiūrį į esamą situaciją.

Pateikiame teksto vertimą:

„Autorių teisės yra vyriausybių aprobuotas privatus monopolis, ribojantis, ką žmonės gali daryti su daiktais, kuriuos jie legaliai įsigijo.

Pernelyg dažnai mes girdime autorių teisių lobistus kalbant apie vagystes, nuosavybę ir apie tai, kaip jie jaučiasi apvogti, kai kažkas sukuria kurinio kopiją. Tai yra, na, faktiškai netikslu. Tai tik atsargiai parinkti žodžiai, kuriais siekiama sudaryti įspūdį, kad autorių teisės yra nuosavybė, nors iš tiesų tai negali būti lyginama su nuosavybės teisėmis.

Tai tėra lobistų retorika, kuria siekiama pateisinti dabartinį monopolį kaip teisėtą, kitaip sakant, susieti „autorių teisių monopoliją“ su teigiamu žodžiu, tokiu kaip „nuosavybė“. Tačiau pažvelgus į šį monopolį realybėje, tai tėra nuosavybės teisių ribojimas.

Palyginkime dvi prekes: kėdę ir DVD filmą.

Pirkdamas kėdę aš sumoku pinigus ir už tai gaunu prekę bei čekį. Tokios kėdės yra masiškai gaminamos kažkokioje gamykloje, ir ši kėdė yra tam tikro modelio kopija. Sumokėjus pinigus, būtent ši kėdė yra mano. Yra daugybė kitų tokių kėdžių, tačiau būtent ši yra mano. Aš įsigijau vieną iš daugybės identiškų kėdės kopijų, ir tai įrodo čekis.

Kadangi ši kėdės kopija yra mano, priklauso išskirtinai man, aš su ja galiu daryti daugybę dalykų. Tarkime, galiu ją išardyti ir atskiras dalis naudoti kaip kitų daiktų detales, o šiuos daiktus vėliau parduoti, atiduoti, eksponuoti parodoje ar išmesti. Arba galiu pastatyti kėdę verandoje ir imti pinigus iš kaimynų už sėdėjimą ant jos. Galiu ištirti jos sandarą, gaminti naujas kėdes iš medžiagų, kurios taip pat priklauso man, o su naujomis kėdėmis daryti ką panorėjus, net jas pardavinėti.

Visa tai yra normalu, jei galioja nuosavybės teisė. Daiktas yra mano, aš galiu daryti su juo ką tik noriu. Gaminti kopijas, parduoti, demonstruoti – bet ką.

Nukrypstant nuo temos, daroma prielaida, kad kėdei jokie patentai nebegalioja. Vis dėlto, jei kėdė išrasta seniau nei prieš 20 metų, bet kokie šio išradimo patentai nebegalioja. Taigi šiuo atveju patentai nėra reikšmingi.

Dabar pasižiūrėkime kas nutinka, kai aš nusiperku DVD filmo įrašą.

Kai aš nusiperku filmą, sumoku pinigus ir gaunu DVD bei čekį. Šis DVD buvo pagamintas kažkokioje gamykloje, jis yra vienas iš daugybės tokių pat kopijų. Sumokėjus pinigus ši filmo kopija priklauso man. Yra daugybė kitų tokių pat DVD, tačiau būtent šis yra mano. Aš įsigijau vieną iš identiškų kopijų, ir tai įrodo pirkimo čekis.

Nepaisant fakto, kad ši filmo kopija priklauso išskirtinai man, yra daugybė dalykų, kurių aš negaliu su ja daryti, kuriuos draudžia autorių teisių monopolis, kontroliuojamas kažkieno kito. Aš negaliu naudoti filmo dalių tam, kad sukurčiau naujų produktų, kuriuos galėčiau parduoti, atduoti ar eksponuoti. Aš negaliu apmokestinti kaimynų už filmo naudojimą mano verandoje. Taip pat negaliu gaminti filmo kopijų. Visa tai būtų normalu, jei galiotų nuosavybės teisė, tačiau autorių teisės lemia griežtus apribojimus naudoti daiktus, kuriuos aš legaliai įsigijau.

Negalima sakyti, kad filmas man priklauso, jei aš galiu jį naudoti vienu būdu, tačiau jei naudoju jį kitu būdu tai tampa nelegalu. Yra labai aiškus nuosavybės apibrėžimas, ir pirkimo čekis įrodo, kad DVD priklauso man visomis prasmėmis. Tačiau autorių teisės riboja tai, kaip aš galiu naudoti savo nuosavybę.

Tai nereiškia, kad autorių teisių monopolija yra blogai. Tačiau tai reiškia, kad ši monopolija negali būti ginama žvelgiant į ją iš nuosavybės teisės pusės ir laikant ją teisinga. Jei laikotės tokios pozicijos, tuomet prieisite prie išvados, kad autorių teisės yra blogas dalykas, ir kad jos riboja nuosavybės teises.

Ginti autorių teisių monopolį aiškinant, kad nuosavybės teisė yra šventas dalykas, yra panašu kaip ginti mirties bausmės skyrimą už žmogžudystę teigiant, kad gyvybė yra šventa. Autorių teises ir jų sukuriamus nuosavybės teisės ribojimus galima ginti remiantis kitais argumentais, tačiau ši logika negalioja.“

Šaltinis:
 


Susijusios naujienos:

  • Kodėl verta praleisti vakarą su šeima žaidžiant stalo žaidimus? (2024-10-02)

    Šiandien, kai technologijos užima didelę dalį mūsų laisvalaikio, praleisti vakarą su šeima žaidžiant stalo žaidimus tampa vis svarbesne tradicija. Tai ne tik smagus būdas pabėgti nuo ekranų, bet ir puiki galimybė sustiprinti šeimos ryšius, mokytis naujų įgūdžių ir kartu sukurti nepamirštamas akimirkas. Stalo žaidimai, net paprasčiausi ir trumpiausi, gali praturtinti šeimos laisvalaikį bei skatinti bendravimą.

    Bendravimas ir artimųjų ryšių stiprinimas

    Vienas iš pagrindinių privalumų, žaidžiant stalo žaidimus, yra galimybė bendrauti su šeimos nariais. Žaidimai suartina, leidžia pasikalbėti ir kartu išspręsti užduotis ar susidurti su iššūkiais. Tai puiki galimybė ne tik juoktis ir linksmintis, bet ir išgirsti vienas kitą. Kasdieniniame gyvenime, pilname darbų ir pareigų, dažnai pritrūksta laiko paprastam, kokybiškam bendravimui, todėl stalo žaidimai gali tapti ta jungiamąja grandimi, kuri stiprina šeimos ryšius. Be to, žaidimai suteikia progą geriau pažinti vienas kitą – nuo strateginio mąstymo iki humoro jausmo.

    Įgūdžių lavinimas

    Stalo žaidimai ne tik linksmina, bet ir ugdo įvairius įgūdžius. Žaisdami įvairaus tipo žaidimus, vaikai ir suaugusieji gali lavinti loginį mąstymą, strategiją, kūrybiškumą ir net problemų sprendimo gebėjimus. Kai kurie žaidimai reikalauja planuoti kelis žingsnius į priekį, o kiti – greitai reaguoti ir priimti sprendimus. Be to, daugelis stalo žaidimų ugdo bendradarbiavimo įgūdžius, kai komandos dirba kartu siekdamos bendro tikslo. Tai ne tik smagi veikla, bet ir naudinga tiek vaikams, tiek suaugusiems, padedant lavinti svarbius gyvenimo įgūdžius.

    Emocinio intelekto ugdymas

    Žaidžiant stalo žaidimus, šeimos nariai dažnai susiduria su įvairiais emociniais iššūkiais – laimėjimu, pralaimėjimu, netikėtais posūkiais. Tokios situacijos moko, kaip tinkamai reaguoti į įvairias emocijas, skatina empatiją ir savikontrolę. Mažesni vaikai gali išmokti susidoroti su pralaimėjimu, o vyresniems žaidėjams tai yra puiki galimybė lavinti savitvardą ir geranoriškumą. Būtent dėl šių savybių žaidimai padeda šeimai išmokti, kaip drauge įveikti sunkumus ir spręsti konfliktus.

    Atsipalaidavimas ir streso mažinimas

    Šiandieniniame greitame gyvenimo ritme stalo žaidimai gali tapti puikiu būdu atsipalaiduoti. Žaidžiant su šeima, dėmesys nukrypsta nuo kasdienių rūpesčių, o įsitraukimas į žaidimą leidžia pamiršti stresą. Smagus bendravimas, juokas ir lengva konkurencija padeda sukurti teigiamą atmosferą, kurioje visi gali pasijusti atsipalaidavę. Vakarai, praleisti su šeima prie stalo žaidimų, tampa puikiu būdu atkurti vidinę pusiausvyrą ir iš naujo pajusti ryšį su artimaisiais.

    Nostalgiškos ir nepamirštamos akimirkos

    Kartu praleistos akimirkos, ypač kai jos susijusios su juoku ir bendravimu, lieka ilgam. Žaidžiant stalo žaidimus, dažnai atsiranda situacijų, kurios taps šeimos istorijos dalimi ir bus prisimenamos dar daugelį metų. Kiekviena partija gali tapti nauju nuotykiu, sukuriančiu ne tik žaidimo momentus, bet ir smagias istorijas, kurias bus galima pasakoti vėliau. Šios akimirkos sukuria šeimos tradicijas, kurios tampa svarbia jos dalimi.

    Vakarai, praleisti su šeima žaidžiant stalo žaidimus, ne tik stiprina šeimos ryšius, bet ir padeda lavinti įgūdžius, ugdo emocinį intelektą ir suteikia progą atsipalaiduoti. Tai puikus būdas ne tik smagiai praleisti laiką, bet ir sukurti prisiminimus, kurie lydės visą gyvenimą.


  • Kas yra daiktų internetas? (2023-10-16)

    Nesunku pastebėti, kad internetas šiandien mums suteikia itin daug įvairių galimybių: būtent dėl jo, galime bendrauti su žmonėmis iš viso pasaulio, taip pat galime ir žiūrėti filmus, klausytis muzikos, apsipirkti, surasti mums reikiamą informaciją ir t.t. Tačiau net ir tai – dar ne viskas: o, ar esate girdėję apie daiktų internetą?

  • Kaip kurti logotipus? (2021-12-03)

    Logotipas yra vizualus kiekvieno verslo veidas. Tai visur – reklamoje, socialiniuose tinkluose, pakuotėse, elektroninėse parduotuvėse ir kitose komunikacijos formose. Dažniausiai logotipas yra įsimintiniausia vizualinė prekės ženklo detalė.

  • Perkame lauko šviestuvą internetu - kas svarbu? (2020-03-24)

    Šiuolaikinė rinka mirgėte mirga nuo pačių įvairiausių prekių pasiūlymų. Ne išimtis ir šviestuvai. Visgi tai nėra toks paprastas prietaisas kaip gali pasirodyti - tinkamai pritaikytas šviestuvas yra ne tik komfortą užtikrinantis praktiškas įrenginys, bet ir puikus aplinkos jaukumo elementas. Šiandien pačių įvairiausių įrenginių galima įsigyti ir internetinėje erdvėje. Ieškote joje lauko šviestuvo? Į ką turėtume atkreipti didžiausią dėmesį?

  • Draudimo skaičiuoklė internete - kad rastumėte geriausią pasiūlymą (2019-10-17)

    Renkatės naują automobilį, bet nežinote į ką atkreipti dėmesį, kad už jį nepermokėtumėte? Štai keletas patarimų kaip išvengti didesnių draudimo išlaidų įsigyjant transporto priemonę.


Komentarai

Reklaminis skydelis

Mūsų draugai

It naujienos

Deviceinformed