Piratavimas Lietuvoje – laisvas pasirinkimas ar neišvengiamybė?
Interneto Gidas
Antradienis, 01 Vasaris 2011 00:14
Pastarosiomis dienomis vėl išgirdome naujienų apie Lietuvos autorių teisių gynimo asociacijos agentūros (LATGA-A) kovą prieš bylų apsikeitimo puslapius – buvo užšaldyta „Linkomanija.net“ svetainės sąskaita, į kurią vartotojai galėdavo pervesti paramą tinklalapio veiklai. Šis įvykis privertė mane susimąstyti: ar tikrai pradedame kovą prieš piratavimą nuo ten, kur reikia?

Peržiūrėjau daugiau nei dešimties internetinių muzikos parduotuvių tinklalapius, įskaitant tokius gigantus muzikos pramonėje kaip „iTunes“ ar „Amazon“. Nė viena jų nesuteikia galimybės nusipirkti dainos ar albumo Lietuvos gyventojams t.y. mums paprasčiausiai nėra įmanoma įsigyti legalų muzikos kūrinį internete. Negalėtume nusipirkti ir filmo ar muzikinio klipo – tuo prekiaujantys tinklalapiai taip pat neteikia paslaugų mūsų šalyje. Nors praktiškas lietuvis pagalvotų, kad klipą nemokamai galima pasižiūrėti internete, tačiau ir čia iškyla nesklandumų – populiariausioji vaizdo įrašų svetainė dažnai draudžia žiūrėti tam tikrų atlikėjų kūrinius Lietuvoje.

Iškyla klausimas – kaip įsigyti legalios muzikos, filmų ir kitų gėrybių, kurių autorių teises taip smarkiai gina LATGA-A? Padėsiu jums tai įsivaizduoti, iliustruodamas šią situaciją lengvai suprantamu pavyzdžiu.

Tarkime, kad panorome įsigyti vasario pradžioje pasirodantį naują Lady Gaga singlą. Šią atlikėją pasirinkau, kaip patį prieinamiausią variantą – jos „The Fame Monster“ buvo geriausiai 2010m. pasaulyje parduodamas albumas (5.9mln. kopijų). Taigi, ar mes galėsime nusipirkti šią dainą? Deja, bet ne - Lietuvoje muzikos parduotuvės bei didieji prekybos tinklai neparduoda Amerikoje taip populiarių singlų (angl. single - dainos keletas versijų, parduodamos atskirai nuo albumo).

Šiuo atveju turime keletą pasirinkimų: sulaukti, kol pasirodys visas albumas su jame esančia daina ir nusipirkti jį; parsisiųsti nelegalų kūrinį iš interneto; laukti ir klausyti radijo – galbūt ten išgirsime mūsų trokštamą dainą. Tačiau vertėtų atkreipti dėmesį – jei esate taksistas ir klausysite radijo atsidaręs langą, saugokitės LATGA-A darbuotojų – jie gali jums išrašyti baudos kvitą už nelegalų muzikos transliavimą. Na, bet nenukrypkime nuo temos į muzikos kūrinių panaudojimo ypatumus.

Tarkime, geros valios lietuvis vartotojas nusprendžia palaukti gegužės mėnesio, kol pasirodys visas naujasis Lady Gaga albumas su jame esančia daina, kurios laukėme nuo vasario mėnesio. Kadangi albumo internetu įsigyti negalime, teks palūkėti, kol mūsų prekybos tinkluose pasirodys kompaktinis diskas. Remdamasis savo ankstesne patirtimi galiu teigti, kad tai užtruks apytiksliai du mėnesius.

Spėjo atėjo ateiti liepa, ir ką gi mes matome – 10 JAV dolerių internete kainuojančio albumo kaina mūsų prekybos tinkluose svyruoja nuo 40 iki 60 Lt.

Taigi, negana to, kad mūsų šalies gyventojų vidutinis uždarbis smarkiai skiriasi nuo Vakarų šalių ir albumo laukėme kelis mėnesius nuo jo pasirodymo, mes dar turime mokėti 2 –3 kartus didesnę kainą nei kiti pasaulio vartotojai. Be to, čia pateikiau patį palankiausią scenarijų – didžiosios dalies atlikėjų kūryba mūsų šalies net nepasiekia.

Štai kas laukia lietuvio, kuris sumanys įsigyti legalų muzikos kūrinį. Visa tai beveik prilygsta kryžiaus keliui, kurį teko nueiti vienos gerai žinomos pasakos herojui.

Nežinau, kaip Lietuvos muzikos rinką įsivaizduoja LATGA-A atstovai ir kas dedasi jų galvoje, tačiau siekis uždaryti bylų apsikeitimo puslapius, kol nėra sukurtas legalių kūrinių įsigijimo mechanizmas, prilygsta šakos, ant kurios pats sėdi, pjovimui. Galbūt mes ir nenorime sėdėti, tačiau neturime pasirinkimo – apačioje nyki „nusikultūrinimo“ praraja.

Tad visi ir toliau esame priversti naudotis mūsų liaudžiai gerai žinomais metodais, kol autorių teisių gynėjų galvose atsiras kas nors daugiau, nei raudonas siūliukas, prilaikantis ausis.

Ignas Rakauskas

Vytauto Didžiojo universiteto
Politikos mokslų ir diplomatijos fakulteto
I kurso politikos mokslų studentas


Šaltinis:
 


Susijusios naujienos:

  • Kodėl verta praleisti vakarą su šeima žaidžiant stalo žaidimus? (2024-10-02)

    Šiandien, kai technologijos užima didelę dalį mūsų laisvalaikio, praleisti vakarą su šeima žaidžiant stalo žaidimus tampa vis svarbesne tradicija. Tai ne tik smagus būdas pabėgti nuo ekranų, bet ir puiki galimybė sustiprinti šeimos ryšius, mokytis naujų įgūdžių ir kartu sukurti nepamirštamas akimirkas. Stalo žaidimai, net paprasčiausi ir trumpiausi, gali praturtinti šeimos laisvalaikį bei skatinti bendravimą.

    Bendravimas ir artimųjų ryšių stiprinimas

    Vienas iš pagrindinių privalumų, žaidžiant stalo žaidimus, yra galimybė bendrauti su šeimos nariais. Žaidimai suartina, leidžia pasikalbėti ir kartu išspręsti užduotis ar susidurti su iššūkiais. Tai puiki galimybė ne tik juoktis ir linksmintis, bet ir išgirsti vienas kitą. Kasdieniniame gyvenime, pilname darbų ir pareigų, dažnai pritrūksta laiko paprastam, kokybiškam bendravimui, todėl stalo žaidimai gali tapti ta jungiamąja grandimi, kuri stiprina šeimos ryšius. Be to, žaidimai suteikia progą geriau pažinti vienas kitą – nuo strateginio mąstymo iki humoro jausmo.

    Įgūdžių lavinimas

    Stalo žaidimai ne tik linksmina, bet ir ugdo įvairius įgūdžius. Žaisdami įvairaus tipo žaidimus, vaikai ir suaugusieji gali lavinti loginį mąstymą, strategiją, kūrybiškumą ir net problemų sprendimo gebėjimus. Kai kurie žaidimai reikalauja planuoti kelis žingsnius į priekį, o kiti – greitai reaguoti ir priimti sprendimus. Be to, daugelis stalo žaidimų ugdo bendradarbiavimo įgūdžius, kai komandos dirba kartu siekdamos bendro tikslo. Tai ne tik smagi veikla, bet ir naudinga tiek vaikams, tiek suaugusiems, padedant lavinti svarbius gyvenimo įgūdžius.

    Emocinio intelekto ugdymas

    Žaidžiant stalo žaidimus, šeimos nariai dažnai susiduria su įvairiais emociniais iššūkiais – laimėjimu, pralaimėjimu, netikėtais posūkiais. Tokios situacijos moko, kaip tinkamai reaguoti į įvairias emocijas, skatina empatiją ir savikontrolę. Mažesni vaikai gali išmokti susidoroti su pralaimėjimu, o vyresniems žaidėjams tai yra puiki galimybė lavinti savitvardą ir geranoriškumą. Būtent dėl šių savybių žaidimai padeda šeimai išmokti, kaip drauge įveikti sunkumus ir spręsti konfliktus.

    Atsipalaidavimas ir streso mažinimas

    Šiandieniniame greitame gyvenimo ritme stalo žaidimai gali tapti puikiu būdu atsipalaiduoti. Žaidžiant su šeima, dėmesys nukrypsta nuo kasdienių rūpesčių, o įsitraukimas į žaidimą leidžia pamiršti stresą. Smagus bendravimas, juokas ir lengva konkurencija padeda sukurti teigiamą atmosferą, kurioje visi gali pasijusti atsipalaidavę. Vakarai, praleisti su šeima prie stalo žaidimų, tampa puikiu būdu atkurti vidinę pusiausvyrą ir iš naujo pajusti ryšį su artimaisiais.

    Nostalgiškos ir nepamirštamos akimirkos

    Kartu praleistos akimirkos, ypač kai jos susijusios su juoku ir bendravimu, lieka ilgam. Žaidžiant stalo žaidimus, dažnai atsiranda situacijų, kurios taps šeimos istorijos dalimi ir bus prisimenamos dar daugelį metų. Kiekviena partija gali tapti nauju nuotykiu, sukuriančiu ne tik žaidimo momentus, bet ir smagias istorijas, kurias bus galima pasakoti vėliau. Šios akimirkos sukuria šeimos tradicijas, kurios tampa svarbia jos dalimi.

    Vakarai, praleisti su šeima žaidžiant stalo žaidimus, ne tik stiprina šeimos ryšius, bet ir padeda lavinti įgūdžius, ugdo emocinį intelektą ir suteikia progą atsipalaiduoti. Tai puikus būdas ne tik smagiai praleisti laiką, bet ir sukurti prisiminimus, kurie lydės visą gyvenimą.


  • Kas yra daiktų internetas? (2023-10-16)

    Nesunku pastebėti, kad internetas šiandien mums suteikia itin daug įvairių galimybių: būtent dėl jo, galime bendrauti su žmonėmis iš viso pasaulio, taip pat galime ir žiūrėti filmus, klausytis muzikos, apsipirkti, surasti mums reikiamą informaciją ir t.t. Tačiau net ir tai – dar ne viskas: o, ar esate girdėję apie daiktų internetą?

  • Kaip kurti logotipus? (2021-12-03)

    Logotipas yra vizualus kiekvieno verslo veidas. Tai visur – reklamoje, socialiniuose tinkluose, pakuotėse, elektroninėse parduotuvėse ir kitose komunikacijos formose. Dažniausiai logotipas yra įsimintiniausia vizualinė prekės ženklo detalė.

  • Perkame lauko šviestuvą internetu - kas svarbu? (2020-03-24)

    Šiuolaikinė rinka mirgėte mirga nuo pačių įvairiausių prekių pasiūlymų. Ne išimtis ir šviestuvai. Visgi tai nėra toks paprastas prietaisas kaip gali pasirodyti - tinkamai pritaikytas šviestuvas yra ne tik komfortą užtikrinantis praktiškas įrenginys, bet ir puikus aplinkos jaukumo elementas. Šiandien pačių įvairiausių įrenginių galima įsigyti ir internetinėje erdvėje. Ieškote joje lauko šviestuvo? Į ką turėtume atkreipti didžiausią dėmesį?

  • Draudimo skaičiuoklė internete - kad rastumėte geriausią pasiūlymą (2019-10-17)

    Renkatės naują automobilį, bet nežinote į ką atkreipti dėmesį, kad už jį nepermokėtumėte? Štai keletas patarimų kaip išvengti didesnių draudimo išlaidų įsigyjant transporto priemonę.


Komentarai

Reklaminis skydelis

Mūsų draugai

It naujienos

Deviceinformed