Piratavimas internete – problema, kurią teks išspręsti (Video)
Interneto Gidas
Trečiadienis, 14 Balandis 2010 17:55
Internetinis piratavimas – dažnėjanti tema žiniasklaidoje. Tai lemia ir patys piratavimo mastai, liudijantys apie atskirą skaitmeninių duomenų platinimo subkultūrą, ir aktyvėjanti autorinių teisių apsaugos organizacijų veikla.

Apie nelegalų informacijos platinimą dažnai kalba visi, nors kiek susigaudantys IT sferoje, tačiau kaip pažaboti nelegalų skaitmeninio turinio plėtrą – klausimas, vis dar be atsakymo. O gal tai iš viso neįmanoma misija? Kol kas apie tai kalbėti sudėtinga – juk ir išbandytų metodų labai nedaug – kol kas tiesiog apsiribojama grasinimais baudomis ir teismais (bent jau Lietuvoje kol kas nesėkmingais) bei naujausia idėja – laikmenų apmokestinimu. Tačiau menkai tikėtina, jog nors vienas iš šių metodų duos laukiamą rezultatą. Galbūt reikia ieškoti naujų legalių autorinių darbų platinimo būdų, sukuriant patogiais ir priimtinas apmokėjimo sistemas? Problema, jog tai didelis darbas, kurio niekas nenori dirbti, o ir neaišku, kam pagal veiklos sritis priklausyti tai daryti.

Reikia pripažinti, jog esama situacija yra ydinga – tiek kūrėjams, tiek platintojams, tiek ir pagaliau patiems vartotojams. Nors pastarieji, turbūt mažiausiai suvokia tokios situacijos žalą. Tačiau patys autoriai yra tie patys vartotojai – jie irgi puikiai žino skaitmeninio turinio platinimo būdus ir mastus, o ir turbūt patys tokiais kanalais naudojasi. Tačiau ši patirtis neprideda motyvacijos išbandyti kūrybą ar iš jos gyventi. Apie tai tolesniuose video siužetuose pasakos ir legalių muzikos įrašų prekybininkai, akcentuodami, jog Lietuvoje drastiškais kiekiais mažėja jaunų žmonių, norinčių įrašyti savo muziką ar dainas.

Nebūtina žiūrėti taip toli – į muzikos kūrėjus. Visai neseniai dalyvavome virtualioje diskusijoje su netradicinės statybos entuziastais ir profesionalais. Dalyviams aiškinantis technines detales, kilo idėja, kodėl gi šių žinių neapjungus į vieną visumą ir neišleidus spausdintinės knygos arba jos skaitmeninės versijos. Paaiškėjo, jog ir norinčių prisidėti atsirastų, ir reikalingi finansai būtų parūpinti. Tačiau visas entuziazmas dingo užsiminus apie piratavimo galimybes – knygą nuskenuos ir išplatins internete, o ką jau kalbėti apie skaitmeninės laikmenos turinį. O kaip tada atsiimti tuos investuotus pinigus, jau nekalbant apie sugaištą laiką? Štai tokia gaida diskusija ir baigėsi. Ir turbūt tai niekuo ne išskirtinis atvejis, kai realybės „šaltas dušas“ atvėsina per daug idiliškus planus. Kas pasakys, kiek mes esame praradę knygų, dainų ar kitokios kūrybos vaisių vien dėl to, jog autorius pabūgo piratavimo nuostolių?

Žinoma, galima rašyti knygą ir mąstyti alternatyvius uždarbio būdus – per jos pristatymus, seminarus ir pan. Tačiau ne visiems tai tinka – yra žmonių, kurie norėtų kurti, o ne rūpintis kaip kūrybos rezultatą paversti pinigais. Kol nėra tokios kūrėjams saugios terpės, nuostolių patiria visi – kūrėjas negali savęs realizuoti, vartotojas praranda kūrinį, už kurį galbūt sutiktų net ir mokėti pinigus.

Suprantama, tai nereiškia, jog dabartinė oficiali kova su piratavimu yra vienintelis galimas kelias, tačiau dabartinė skaitmeninio turinio situacija iš esmės turės pasikeisti. Kaip ir kokiomis formomis – to turbūt kol kas negali pasakyti niekas. Bet kuo greičiau bus surasti sprendimai, tuo visiems bus geriau.

Pabaigai – LTV laidos „Pinigų karta“ video reportažai apie piratavimą Lietuvoje, skirtingus požiūrius ir sukeliamas problemas.







Šaltinis:
 


Susijusios naujienos:

  • Kodėl verta praleisti vakarą su šeima žaidžiant stalo žaidimus? (2024-10-02)

    Šiandien, kai technologijos užima didelę dalį mūsų laisvalaikio, praleisti vakarą su šeima žaidžiant stalo žaidimus tampa vis svarbesne tradicija. Tai ne tik smagus būdas pabėgti nuo ekranų, bet ir puiki galimybė sustiprinti šeimos ryšius, mokytis naujų įgūdžių ir kartu sukurti nepamirštamas akimirkas. Stalo žaidimai, net paprasčiausi ir trumpiausi, gali praturtinti šeimos laisvalaikį bei skatinti bendravimą.

    Bendravimas ir artimųjų ryšių stiprinimas

    Vienas iš pagrindinių privalumų, žaidžiant stalo žaidimus, yra galimybė bendrauti su šeimos nariais. Žaidimai suartina, leidžia pasikalbėti ir kartu išspręsti užduotis ar susidurti su iššūkiais. Tai puiki galimybė ne tik juoktis ir linksmintis, bet ir išgirsti vienas kitą. Kasdieniniame gyvenime, pilname darbų ir pareigų, dažnai pritrūksta laiko paprastam, kokybiškam bendravimui, todėl stalo žaidimai gali tapti ta jungiamąja grandimi, kuri stiprina šeimos ryšius. Be to, žaidimai suteikia progą geriau pažinti vienas kitą – nuo strateginio mąstymo iki humoro jausmo.

    Įgūdžių lavinimas

    Stalo žaidimai ne tik linksmina, bet ir ugdo įvairius įgūdžius. Žaisdami įvairaus tipo žaidimus, vaikai ir suaugusieji gali lavinti loginį mąstymą, strategiją, kūrybiškumą ir net problemų sprendimo gebėjimus. Kai kurie žaidimai reikalauja planuoti kelis žingsnius į priekį, o kiti – greitai reaguoti ir priimti sprendimus. Be to, daugelis stalo žaidimų ugdo bendradarbiavimo įgūdžius, kai komandos dirba kartu siekdamos bendro tikslo. Tai ne tik smagi veikla, bet ir naudinga tiek vaikams, tiek suaugusiems, padedant lavinti svarbius gyvenimo įgūdžius.

    Emocinio intelekto ugdymas

    Žaidžiant stalo žaidimus, šeimos nariai dažnai susiduria su įvairiais emociniais iššūkiais – laimėjimu, pralaimėjimu, netikėtais posūkiais. Tokios situacijos moko, kaip tinkamai reaguoti į įvairias emocijas, skatina empatiją ir savikontrolę. Mažesni vaikai gali išmokti susidoroti su pralaimėjimu, o vyresniems žaidėjams tai yra puiki galimybė lavinti savitvardą ir geranoriškumą. Būtent dėl šių savybių žaidimai padeda šeimai išmokti, kaip drauge įveikti sunkumus ir spręsti konfliktus.

    Atsipalaidavimas ir streso mažinimas

    Šiandieniniame greitame gyvenimo ritme stalo žaidimai gali tapti puikiu būdu atsipalaiduoti. Žaidžiant su šeima, dėmesys nukrypsta nuo kasdienių rūpesčių, o įsitraukimas į žaidimą leidžia pamiršti stresą. Smagus bendravimas, juokas ir lengva konkurencija padeda sukurti teigiamą atmosferą, kurioje visi gali pasijusti atsipalaidavę. Vakarai, praleisti su šeima prie stalo žaidimų, tampa puikiu būdu atkurti vidinę pusiausvyrą ir iš naujo pajusti ryšį su artimaisiais.

    Nostalgiškos ir nepamirštamos akimirkos

    Kartu praleistos akimirkos, ypač kai jos susijusios su juoku ir bendravimu, lieka ilgam. Žaidžiant stalo žaidimus, dažnai atsiranda situacijų, kurios taps šeimos istorijos dalimi ir bus prisimenamos dar daugelį metų. Kiekviena partija gali tapti nauju nuotykiu, sukuriančiu ne tik žaidimo momentus, bet ir smagias istorijas, kurias bus galima pasakoti vėliau. Šios akimirkos sukuria šeimos tradicijas, kurios tampa svarbia jos dalimi.

    Vakarai, praleisti su šeima žaidžiant stalo žaidimus, ne tik stiprina šeimos ryšius, bet ir padeda lavinti įgūdžius, ugdo emocinį intelektą ir suteikia progą atsipalaiduoti. Tai puikus būdas ne tik smagiai praleisti laiką, bet ir sukurti prisiminimus, kurie lydės visą gyvenimą.


  • Kas yra daiktų internetas? (2023-10-16)

    Nesunku pastebėti, kad internetas šiandien mums suteikia itin daug įvairių galimybių: būtent dėl jo, galime bendrauti su žmonėmis iš viso pasaulio, taip pat galime ir žiūrėti filmus, klausytis muzikos, apsipirkti, surasti mums reikiamą informaciją ir t.t. Tačiau net ir tai – dar ne viskas: o, ar esate girdėję apie daiktų internetą?

  • Kaip kurti logotipus? (2021-12-03)

    Logotipas yra vizualus kiekvieno verslo veidas. Tai visur – reklamoje, socialiniuose tinkluose, pakuotėse, elektroninėse parduotuvėse ir kitose komunikacijos formose. Dažniausiai logotipas yra įsimintiniausia vizualinė prekės ženklo detalė.

  • Perkame lauko šviestuvą internetu - kas svarbu? (2020-03-24)

    Šiuolaikinė rinka mirgėte mirga nuo pačių įvairiausių prekių pasiūlymų. Ne išimtis ir šviestuvai. Visgi tai nėra toks paprastas prietaisas kaip gali pasirodyti - tinkamai pritaikytas šviestuvas yra ne tik komfortą užtikrinantis praktiškas įrenginys, bet ir puikus aplinkos jaukumo elementas. Šiandien pačių įvairiausių įrenginių galima įsigyti ir internetinėje erdvėje. Ieškote joje lauko šviestuvo? Į ką turėtume atkreipti didžiausią dėmesį?

  • Draudimo skaičiuoklė internete - kad rastumėte geriausią pasiūlymą (2019-10-17)

    Renkatės naują automobilį, bet nežinote į ką atkreipti dėmesį, kad už jį nepermokėtumėte? Štai keletas patarimų kaip išvengti didesnių draudimo išlaidų įsigyjant transporto priemonę.


Komentarai

Reklaminis skydelis

Mūsų draugai

It naujienos

Deviceinformed