Parodomoji kova su interneto piratais: filmą „Tadas Blinda. Pradžia“ atsisiuntė tūkstančiai, įtariamųjų – dešimtys
Interneto Gidas
Sekmadienis, 01 Balandis 2012 03:38

Interneto piratai nepabūgo išankstinių grasinimų gaudyti filmo „Tadas Blinda. Pradžia“ nelegalius siuntėjus – „nemokamą“ filmo kopiją atsisiuntė tūkstančiai žmonių. Aktyvią kovą su piratavimu žadėję antipiratai giriasi pričiupę kelias dešimtis įtariamųjų interneto protokolo (IP) adresų.



Filmo „Tadas Blinda. Pradžia“ nelegalios kopijos internete pradėjo plisti vasario pabaigoje, vos pradėjus prekiauti skaitmenine jo versija. Jau tuomet Lietuvos antipiratinės veiklos asociacija (LANVA) viešai pareiškė, kad sulaukė filmo kūrėjų prašymo ginti filmo teises virtualioje erdvėje. Todėl kartu su policija pažadėjo uoliai gaudyti interneto piratus.

Tačiau nelegalios filmo kopijos vis sparčiau plito internete. Praėjo mėnuo, o nelegalių filmo kopijų apstu tiek didžiosiose, tiek mažesnėse Lietuvos ir užsienio „torrent“ failų keityklose. Kurį laiką filmą buvo galima peržiūrėti net vaizdo įrašų svetainėje „YouTube“, tačiau ši kopija buvo išimta sulaukus teisių turėtojų kreipimosi.

Rezultatai kuklūs

Skambius antipiratų grūmojimus pro ausis praleido ne tik „torrent“ svetainių administratoriai, bet ir jų klientai. Masiškai išplitusias neteisėtas filmo kopijas atsisiuntė daugybė interneto piratų. Bene daugiausia jų užplūdo populiarią lietuvišką „torrent“ svetainę Linkomanija.net, kur skirtingos kokybės filmo versijos buvo atsisiųstos mažiausiai 10 tūkst. kartų.

Tačiau interneto piratų gaudymo operacijos vaisiai ne tokie įspūdingi – kol kas užfiksuoti tik maždaug 25 IP adresai, kuriais buvo platinama nelegali filmo kopija.

„Stebi, renka ir analizuoja“

LANVA pirmininko Vyto Simanavičiaus teigimu, šie adresai nustatyti tikrinant svetainėse Linkomanija.net ir Seeders.lt įkeltas filmo kopijas. Jei tyrimas vyks sklandžiai, pirmosios bylos teismą gali pasiekti po mėnesio.

V.Simanavičius tikina, kad nedidelis įtariamųjų skaičius dar nereiškia, jog operacija nepavyko: „Nežinau, ar yra galimybė visus piratus užfiksuoti. Turbūt nelabai. Bet jeigu tegul ir nedidelė dalis bylų pasieks teismą ir pavyks nubausti ar ieškinius prisiteisti, tai ateityje žmonės prevenciškai pamąstys, ar verta siųstis.“

Tyrimą atliekantys Kriminalinės policijos biuro Intelektinės nuosavybės apsaugos skyriaus pareigūnai nebuvo linkę išsamiau komentuoti situacijos. Tik patikino, kad „stebi, renka ir analizuoja duomenis bei toliau stebi viešąją erdvę“.

Siekė didinti sąmoningumą

Vis dėlto filmo „Tadas Blinda. Pradžia“ kūrėjai pirmaisiais antipiratinės operacijos rezultatais nenusivylė. Jie teigia, kad, kreipdamiesi į LANVA, siekė ne nubausti kuo daugiau interneto piratų, o atkreipti visuomenės dėmesį į šią problemą.

„Aišku, kad filmus – šitą ar kitą – siuntėsi ir siųsis, o kas norės apeiti įstatymus, visada galės. Toks gyvenimas ir toks internetas. Tiesiog norisi, kad sąmoningumas augtų ir bent su lietuviškais filmais, kad šito nedarytų“, – kalbėjo filmo prodiuseris Žilvinas Naujokas.

Anot jo, žmonės turėtų suprasti, kad nieko nėra nemokamo, o kino filmų kūryba yra ne tik brangi finansiškai, bet ir reikalauja daug laiko bei jėgų. Tad matant, kaip kibirus prakaito privertęs išlieti kūrinys dalijamas nemokamai, autorių entuziazmas kaipmat ištirpsta.

„Manau, reikia ugdyti žmonių sąmoningumą. Nors kartais pagalvoju, kad galbūt tos auditorijos, kuri siunčiasi viską nemokamai, nelabai ir išugdysi. Jie yra iš savęs pakankamai tamsūs. Nes jei žmonės negali skirti, tarkime, per kokią nors „Jomajo“ dieną už kino bilietą 6–7 Lt, nesugeba įvertinti, kad filmai skirti dideliam ekranui, geram garsui... Nežinau, ar tuos žmones labai galima išugdyti“, – svarstė Ž.Naujokas.

„Dirbama viešiesiems ryšiams“

Žurnalistas, technologijų specialistas, VU lektorius, Džiugas Paršonis, komentuodamas situaciją pastebėjo, kad bandydami kovoti su piratavimu autorių teisių gynėjai neskuba pasiūlyti alternatyvų:

„Kino ar įrašų industrijos skundai dėl piratavimo jau yra gerokai pabodę. Jei anksčiau nebuvo platinimo infrastruktūros ir galima buvo dejuoti, tai šiandien galimybių parduoti skaitmeninį turinį be laikmenų yra tikrai pakankamai. Tačiau, pavyzdžiui, „iTunes“ parduotuvėje radau vos du lietuviškai įgarsintus filmus („Ratai 2“ ir „Ilgo plauko istorija“) ir nė vieno lietuvių kinematografų. Abu filmai lietuvių kalba yra labiausiai perkami. Neįkvepia besiskundžiančių piratavimu? Jei ne, tai nėra prasmės tęsti tokią diskusiją – jie turi lygiai tai, ko nusipelno.

Dėl policijos laiko gaišinimo tai tikriausiai turėtų spręsti komisarai. Derėtų įvertinti darbo efektyvumą: jei iš kelių ar keliasdešimties tūkstančių galimų pažeidėjų mes gauname vos žiupsnį įtariamų IP adresų (pagal kuriuos byla, žmogui savanoriškai neprisipažinus kaltu, subliūkš, kaip buvo ne kartą), tai menka nauda iš tokios veiklos. Dirbama ne problemos sprendimui, o viešiesiems ryšiams.

Manau, kad diskusiją vertėtų pratęsti tik tuomet, kai Lietuvos vartotojas turės gausų ir patogų skaitmeninių pramogų pasirinkimą, įskaitant lietuviškus filmus ir muziką. Kaip veikia funkcija „upload“ („išsiuntimas, talpinimas internete“) galės paaiškinti tie patys piratai.“

Primename, kad „torrent“ protokolu atsisiuntus bylą ir palikus programą įjungtą, nepakeitus nustatymų, šis failas yra platinamas kitiems vartotojams, t.y. tampa viešai prieinamu kompiuterių tinklais. Už tokią veiklą neturint autorių teisių savininko leidimo gresia 1–2 tūkst. Lt bauda, be to, teisių turėtojai gali pareikšti ieškinį, kuris siektų iki 130 tūkst. Lt.

Šaltinis:

 

 


Susijusios naujienos:

  • Kodėl verta praleisti vakarą su šeima žaidžiant stalo žaidimus? (2024-10-02)

    Šiandien, kai technologijos užima didelę dalį mūsų laisvalaikio, praleisti vakarą su šeima žaidžiant stalo žaidimus tampa vis svarbesne tradicija. Tai ne tik smagus būdas pabėgti nuo ekranų, bet ir puiki galimybė sustiprinti šeimos ryšius, mokytis naujų įgūdžių ir kartu sukurti nepamirštamas akimirkas. Stalo žaidimai, net paprasčiausi ir trumpiausi, gali praturtinti šeimos laisvalaikį bei skatinti bendravimą.

    Bendravimas ir artimųjų ryšių stiprinimas

    Vienas iš pagrindinių privalumų, žaidžiant stalo žaidimus, yra galimybė bendrauti su šeimos nariais. Žaidimai suartina, leidžia pasikalbėti ir kartu išspręsti užduotis ar susidurti su iššūkiais. Tai puiki galimybė ne tik juoktis ir linksmintis, bet ir išgirsti vienas kitą. Kasdieniniame gyvenime, pilname darbų ir pareigų, dažnai pritrūksta laiko paprastam, kokybiškam bendravimui, todėl stalo žaidimai gali tapti ta jungiamąja grandimi, kuri stiprina šeimos ryšius. Be to, žaidimai suteikia progą geriau pažinti vienas kitą – nuo strateginio mąstymo iki humoro jausmo.

    Įgūdžių lavinimas

    Stalo žaidimai ne tik linksmina, bet ir ugdo įvairius įgūdžius. Žaisdami įvairaus tipo žaidimus, vaikai ir suaugusieji gali lavinti loginį mąstymą, strategiją, kūrybiškumą ir net problemų sprendimo gebėjimus. Kai kurie žaidimai reikalauja planuoti kelis žingsnius į priekį, o kiti – greitai reaguoti ir priimti sprendimus. Be to, daugelis stalo žaidimų ugdo bendradarbiavimo įgūdžius, kai komandos dirba kartu siekdamos bendro tikslo. Tai ne tik smagi veikla, bet ir naudinga tiek vaikams, tiek suaugusiems, padedant lavinti svarbius gyvenimo įgūdžius.

    Emocinio intelekto ugdymas

    Žaidžiant stalo žaidimus, šeimos nariai dažnai susiduria su įvairiais emociniais iššūkiais – laimėjimu, pralaimėjimu, netikėtais posūkiais. Tokios situacijos moko, kaip tinkamai reaguoti į įvairias emocijas, skatina empatiją ir savikontrolę. Mažesni vaikai gali išmokti susidoroti su pralaimėjimu, o vyresniems žaidėjams tai yra puiki galimybė lavinti savitvardą ir geranoriškumą. Būtent dėl šių savybių žaidimai padeda šeimai išmokti, kaip drauge įveikti sunkumus ir spręsti konfliktus.

    Atsipalaidavimas ir streso mažinimas

    Šiandieniniame greitame gyvenimo ritme stalo žaidimai gali tapti puikiu būdu atsipalaiduoti. Žaidžiant su šeima, dėmesys nukrypsta nuo kasdienių rūpesčių, o įsitraukimas į žaidimą leidžia pamiršti stresą. Smagus bendravimas, juokas ir lengva konkurencija padeda sukurti teigiamą atmosferą, kurioje visi gali pasijusti atsipalaidavę. Vakarai, praleisti su šeima prie stalo žaidimų, tampa puikiu būdu atkurti vidinę pusiausvyrą ir iš naujo pajusti ryšį su artimaisiais.

    Nostalgiškos ir nepamirštamos akimirkos

    Kartu praleistos akimirkos, ypač kai jos susijusios su juoku ir bendravimu, lieka ilgam. Žaidžiant stalo žaidimus, dažnai atsiranda situacijų, kurios taps šeimos istorijos dalimi ir bus prisimenamos dar daugelį metų. Kiekviena partija gali tapti nauju nuotykiu, sukuriančiu ne tik žaidimo momentus, bet ir smagias istorijas, kurias bus galima pasakoti vėliau. Šios akimirkos sukuria šeimos tradicijas, kurios tampa svarbia jos dalimi.

    Vakarai, praleisti su šeima žaidžiant stalo žaidimus, ne tik stiprina šeimos ryšius, bet ir padeda lavinti įgūdžius, ugdo emocinį intelektą ir suteikia progą atsipalaiduoti. Tai puikus būdas ne tik smagiai praleisti laiką, bet ir sukurti prisiminimus, kurie lydės visą gyvenimą.


  • Kas yra daiktų internetas? (2023-10-16)

    Nesunku pastebėti, kad internetas šiandien mums suteikia itin daug įvairių galimybių: būtent dėl jo, galime bendrauti su žmonėmis iš viso pasaulio, taip pat galime ir žiūrėti filmus, klausytis muzikos, apsipirkti, surasti mums reikiamą informaciją ir t.t. Tačiau net ir tai – dar ne viskas: o, ar esate girdėję apie daiktų internetą?

  • Kaip kurti logotipus? (2021-12-03)

    Logotipas yra vizualus kiekvieno verslo veidas. Tai visur – reklamoje, socialiniuose tinkluose, pakuotėse, elektroninėse parduotuvėse ir kitose komunikacijos formose. Dažniausiai logotipas yra įsimintiniausia vizualinė prekės ženklo detalė.

  • Perkame lauko šviestuvą internetu - kas svarbu? (2020-03-24)

    Šiuolaikinė rinka mirgėte mirga nuo pačių įvairiausių prekių pasiūlymų. Ne išimtis ir šviestuvai. Visgi tai nėra toks paprastas prietaisas kaip gali pasirodyti - tinkamai pritaikytas šviestuvas yra ne tik komfortą užtikrinantis praktiškas įrenginys, bet ir puikus aplinkos jaukumo elementas. Šiandien pačių įvairiausių įrenginių galima įsigyti ir internetinėje erdvėje. Ieškote joje lauko šviestuvo? Į ką turėtume atkreipti didžiausią dėmesį?

  • Draudimo skaičiuoklė internete - kad rastumėte geriausią pasiūlymą (2019-10-17)

    Renkatės naują automobilį, bet nežinote į ką atkreipti dėmesį, kad už jį nepermokėtumėte? Štai keletas patarimų kaip išvengti didesnių draudimo išlaidų įsigyjant transporto priemonę.


Komentarai

Reklaminis skydelis

Mūsų draugai

It naujienos

Deviceinformed