Lietuvoje nustatoma vis daugiau intelektinės nuosavybės teisių pažeidimų
Interneto Gidas
Antradienis, 03 Balandis 2012 12:54

Jau keletą metų nemažėjant piratavimo mastams Lietuvoje intelektinės nuosavybės teisių apsauga besirūpinančios teisėsaugos institucijos kasmet pradeda vis daugiau ikiteisminių tyrimų baudžiamosiose bylose. Vidaus reikalų ministerijos (VRM) duomenimis, pernai ikiteisminių tyrimų skaičius Lietuvoje išaugo 12 proc. ir siekė 64 ikiteisminius tyrimus.

2011 metais pradėtų ikiteisminių tyrimų dėl intelektinės nuosavybės teisės pažeidimų padaugėjo 12 proc. – nuo 53 iki 64. „Business Software Alliance“ (BSA) atstovaujančios advokatų profesinės bendrijos „Pranckevičius ir partneriai“ („Balticlaw“) duomenimis, iš jų 38 proc., t.y. 24 ikiteisminiai tyrimai, buvo pradėti dėl neteisėto kompiuterių programų naudojimo ar platinimo.

Taip pat Nacionalinės teismų administracijos statistiniais duomenimis, praėjusiais metais Lietuvos pirmos instancijos teismuose išnagrinėtos 274 civilinės bylos dėl intelektinės nuosavybės teisės pažeidimų – tai triskart daugiau nei 2010 metais, kuomet pirmos instancijos teismuose buvo išnagrinėtos tik 89 bylos. Lietuvoje autorių teisių pažeidėjai per 2011 metus BSA nariams dėl neteisėto kompiuterių programų panaudojimo teismo sprendimu ar savo noru kompensavo beveik 140 tūkst. litų dydžio nuostolius.

„Šiandien, kada kompiuteris yra pagrindinė darbo priemonė, vienas iš labiausiai paplitusių autorių teisių pažeidimų – neteisėtų kompiuterių programų atgaminimas, laikymas arba platinimas. Tokio pobūdžio teisės pažeidimai visame pasaulyje atneša kūrėjams milijoninius nuostolius, o Lietuvą palieka aukštu piratavimo lygiu pasižyminčių šalių sąraše“, – sakė BSA atstovaujančios advokatų profesinės bendrijos „Pranckevičius ir partneriai“ („BalticLaw“) advokatas Andrius Pranckevičius.

BSA atlikto piratavimo lygio tyrimo duomenimis, 2011 metais Lietuvoje dažniau nei kas antrame kompiuteryje buvo naudojamos piratinės kompiuterių programos, o piratavimo lygis siekė 54 procentus. Lietuvoje naudojamų neteisėtų kompiuterių programų komercinė vertė siekė 96 mln. litų.

Apie autorių teisių pažeidimus praneša vartotojai

Neteisėtų kompiuterių programų naudojimo ir platinimo padėtį padeda keisti patys vartotojai. Per 2011 metus, naudojantis parinktimi „Praneškite apie piratavimo atvejus“ BSA oficialioje interneto svetainėje www.bsa.org, Lietuvos vartotojai pateikė kelias dešimtis pranešimų apie autorių teisių pažeidimus, kurių pagrindu buvo inicijuoti patikrinimai, o neteisėtų kompiuterių programų naudotojai ir platintojai vėliau buvo nubausti.

„Manome, jog visuomenės požiūris į neteisėtų kompiuterių programų naudojimą pamažu keičiasi. Sąžiningi kompiuterių programų vartotojai nenori taikstytis su piratavimu – jie praneša apie žinomus atvejus, kuriose įmonėse naudojamos ar platinamos neteisėtos kompiuterių programos,“– sakė A. Pranckevičius.

Advokatas taip pat pažymėjo, kad teisėtų kompiuterių programų vartotojai geriau supranta piratinių programų grėsmę ir žalą. Kaip rodo atliekami tyrimai, neteisėtos kompiuterių programos sukelia grėsmę prarasti asmens ar įmonių duomenis, didina užsikrėtimo kompiuteriniais virusais riziką. Dėl šių priežasčių įmonei ar privačiam vartotojui yra pavojinga kompiuteryje tvarkyti elektroninės bankininkystės reikalus, saugoti apskaitos duomenis ar bet kokius kitus asmeninius dokumentus.

Neteisėtas kompiuterių programas naudojančios įmonės nemoka mokesčių, iškreipia verslo aplinką ir apsunkina sąžiningų įmonių galimybes garbingai konkuruoti. Preliminariais paskaičiavimais, kasmet dėl neteisėtų kompiuterių programų naudojimo Lietuvos valstybės biudžetas nesurenka iki 20 mln. litų.

Piratinių kompiuterių programų vartotojai rizikuoja netekti laisvės

A.Pranckevičiaus teigimu, vartotojams dar trūksta žinių apie teisinę atsakomybę, kurią gali užtraukti neteisėtų kompiuterių programų naudojimas. „Kiekvienas namų ar verslo vartotojas privalo žinoti, kad kompiuterių programos naudojimas, neturint atitinkamos licencijos arba pažeidžiant jos sąlygas yra autorių teisių pažeidimas, už kurį teks atsakyti įstatymo nustatyta tvarka,“ – teigė A.Pranckevičius.

Pasak advokato, atsižvelgiant į neteisėtai naudojamų kompiuterių programų vertę pagal teisėto pardavimo kainas, taip pat neteisėto kompiuterių programų naudojimo tikslus, pažeidėjams gali būti taikoma administracinė arba baudžiamoji atsakomybė. Taikant administracinę atsakomybę, pažeidėjui už neteisėtą kompiuterių programų atgaminimą ir laikymą gali būti skiriama bauda nuo 1000 Lt iki 2000 Lt, konfiskuojant neteisėtas kompiuterių programų kopijas. Pakartotinio pažeidimo atveju gali būti skiriama bauda iki 3000 Lt su neteisėtų kompiuterių programų kopijų ir jų gamybos priemonių ar įrangos konfiskavimu. Baudžiamoji atsakomybė tokiems asmenims bus taikoma tuo atveju, kada neteisėtų kompiuterių programų bendra vertė pagal teisėto pardavimo kainą sieks daugiau nei 13 000 litų. Taikant baudžiamąją atsakomybę fiziniam asmeniui, priklausomai nuo veikos masto, gali grėsti viešieji darbai, bauda iki 13 000 Lt, laisvės apribojimas, areštas ir laisvės atėmimas iki 3 metų. Tuo tarpu juridiniam asmeniui gali grėsti bauda iki 6,5 mln. Lt, juridinio asmens veiklos apribojimas ir netgi juridinio asmens likvidavimas.

Šalia administracinės ar baudžiamosios atsakomybės yra taikoma ir civilinė atsakomybė –nuostolių atlyginimas arba kompensacijos sumokėjimas už atliktus autorių teisių pažeidimus autorių teisių turėtojui. Lietuvos įstatymai suteikia autorių teisių turėtojui teisę reikalauti kompensacijos iki 130 tūkst. litų, taip pat reikalauti pažeidėjo lėšomis paskelbti teismo sprendimą visuomenės informavimo priemonėse.

Daugiau informacijos apie legalios programinės įrangos privalumus galima gauti interneto svetainėje www.bsa.org. Svetainės skiltyje „Praneškite apie piratavimo atvejus“ galima anonimiškai pranešti apie nelegalią programinę įrangą platinančias bendroves.

Šaltinis:

 


Susijusios naujienos:

  • Kodėl verta praleisti vakarą su šeima žaidžiant stalo žaidimus? (2024-10-02)

    Šiandien, kai technologijos užima didelę dalį mūsų laisvalaikio, praleisti vakarą su šeima žaidžiant stalo žaidimus tampa vis svarbesne tradicija. Tai ne tik smagus būdas pabėgti nuo ekranų, bet ir puiki galimybė sustiprinti šeimos ryšius, mokytis naujų įgūdžių ir kartu sukurti nepamirštamas akimirkas. Stalo žaidimai, net paprasčiausi ir trumpiausi, gali praturtinti šeimos laisvalaikį bei skatinti bendravimą.

    Bendravimas ir artimųjų ryšių stiprinimas

    Vienas iš pagrindinių privalumų, žaidžiant stalo žaidimus, yra galimybė bendrauti su šeimos nariais. Žaidimai suartina, leidžia pasikalbėti ir kartu išspręsti užduotis ar susidurti su iššūkiais. Tai puiki galimybė ne tik juoktis ir linksmintis, bet ir išgirsti vienas kitą. Kasdieniniame gyvenime, pilname darbų ir pareigų, dažnai pritrūksta laiko paprastam, kokybiškam bendravimui, todėl stalo žaidimai gali tapti ta jungiamąja grandimi, kuri stiprina šeimos ryšius. Be to, žaidimai suteikia progą geriau pažinti vienas kitą – nuo strateginio mąstymo iki humoro jausmo.

    Įgūdžių lavinimas

    Stalo žaidimai ne tik linksmina, bet ir ugdo įvairius įgūdžius. Žaisdami įvairaus tipo žaidimus, vaikai ir suaugusieji gali lavinti loginį mąstymą, strategiją, kūrybiškumą ir net problemų sprendimo gebėjimus. Kai kurie žaidimai reikalauja planuoti kelis žingsnius į priekį, o kiti – greitai reaguoti ir priimti sprendimus. Be to, daugelis stalo žaidimų ugdo bendradarbiavimo įgūdžius, kai komandos dirba kartu siekdamos bendro tikslo. Tai ne tik smagi veikla, bet ir naudinga tiek vaikams, tiek suaugusiems, padedant lavinti svarbius gyvenimo įgūdžius.

    Emocinio intelekto ugdymas

    Žaidžiant stalo žaidimus, šeimos nariai dažnai susiduria su įvairiais emociniais iššūkiais – laimėjimu, pralaimėjimu, netikėtais posūkiais. Tokios situacijos moko, kaip tinkamai reaguoti į įvairias emocijas, skatina empatiją ir savikontrolę. Mažesni vaikai gali išmokti susidoroti su pralaimėjimu, o vyresniems žaidėjams tai yra puiki galimybė lavinti savitvardą ir geranoriškumą. Būtent dėl šių savybių žaidimai padeda šeimai išmokti, kaip drauge įveikti sunkumus ir spręsti konfliktus.

    Atsipalaidavimas ir streso mažinimas

    Šiandieniniame greitame gyvenimo ritme stalo žaidimai gali tapti puikiu būdu atsipalaiduoti. Žaidžiant su šeima, dėmesys nukrypsta nuo kasdienių rūpesčių, o įsitraukimas į žaidimą leidžia pamiršti stresą. Smagus bendravimas, juokas ir lengva konkurencija padeda sukurti teigiamą atmosferą, kurioje visi gali pasijusti atsipalaidavę. Vakarai, praleisti su šeima prie stalo žaidimų, tampa puikiu būdu atkurti vidinę pusiausvyrą ir iš naujo pajusti ryšį su artimaisiais.

    Nostalgiškos ir nepamirštamos akimirkos

    Kartu praleistos akimirkos, ypač kai jos susijusios su juoku ir bendravimu, lieka ilgam. Žaidžiant stalo žaidimus, dažnai atsiranda situacijų, kurios taps šeimos istorijos dalimi ir bus prisimenamos dar daugelį metų. Kiekviena partija gali tapti nauju nuotykiu, sukuriančiu ne tik žaidimo momentus, bet ir smagias istorijas, kurias bus galima pasakoti vėliau. Šios akimirkos sukuria šeimos tradicijas, kurios tampa svarbia jos dalimi.

    Vakarai, praleisti su šeima žaidžiant stalo žaidimus, ne tik stiprina šeimos ryšius, bet ir padeda lavinti įgūdžius, ugdo emocinį intelektą ir suteikia progą atsipalaiduoti. Tai puikus būdas ne tik smagiai praleisti laiką, bet ir sukurti prisiminimus, kurie lydės visą gyvenimą.


  • Kas yra daiktų internetas? (2023-10-16)

    Nesunku pastebėti, kad internetas šiandien mums suteikia itin daug įvairių galimybių: būtent dėl jo, galime bendrauti su žmonėmis iš viso pasaulio, taip pat galime ir žiūrėti filmus, klausytis muzikos, apsipirkti, surasti mums reikiamą informaciją ir t.t. Tačiau net ir tai – dar ne viskas: o, ar esate girdėję apie daiktų internetą?

  • Kaip kurti logotipus? (2021-12-03)

    Logotipas yra vizualus kiekvieno verslo veidas. Tai visur – reklamoje, socialiniuose tinkluose, pakuotėse, elektroninėse parduotuvėse ir kitose komunikacijos formose. Dažniausiai logotipas yra įsimintiniausia vizualinė prekės ženklo detalė.

  • Perkame lauko šviestuvą internetu - kas svarbu? (2020-03-24)

    Šiuolaikinė rinka mirgėte mirga nuo pačių įvairiausių prekių pasiūlymų. Ne išimtis ir šviestuvai. Visgi tai nėra toks paprastas prietaisas kaip gali pasirodyti - tinkamai pritaikytas šviestuvas yra ne tik komfortą užtikrinantis praktiškas įrenginys, bet ir puikus aplinkos jaukumo elementas. Šiandien pačių įvairiausių įrenginių galima įsigyti ir internetinėje erdvėje. Ieškote joje lauko šviestuvo? Į ką turėtume atkreipti didžiausią dėmesį?

  • Draudimo skaičiuoklė internete - kad rastumėte geriausią pasiūlymą (2019-10-17)

    Renkatės naują automobilį, bet nežinote į ką atkreipti dėmesį, kad už jį nepermokėtumėte? Štai keletas patarimų kaip išvengti didesnių draudimo išlaidų įsigyjant transporto priemonę.


Komentarai

Reklaminis skydelis

Mūsų draugai

It naujienos

Deviceinformed