Kibernetinių atakų aukos – ir pavieniai vartotojai, ir bankai
Interneto Gidas
Trečiadienis, 07 kovas 2012 14:54

Anksčiau kibernetinėje aplinkoje siautėdavo programišiai mėgėjai, o dabar kibernetines atakas vykdo organizuotos jų grupės. Atakų žalą patiria ne tik pavieniai vartotojai, tačiau ir gerai apsaugoti bankų tinklalapiai.

Kėsinamasi į bankus


Nuolat didėjantis interneto paslaugų vartotojų skaičius, e. paslaugų kiekis, nuolatinis technologijų vystymas ir išmaniųjų prietaisų populiarumas į šalį prišaukė kibernetinių nusikaltėlių. Ryšių reguliavimo tarnybos atstovė ryšiams su visuomene Rasa Karalienė sakė, kad kibernetinių incidentų skaičius Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, auga.

Praėjusiais metais ištirta 21,8 tūkst. pranešimų apie incidentus elektroninėje erdvėje, o tai yra du kartus daugiau nei 2010 m. Per tą patį laikotarpį registruota ir keturis kartus daugiau pranešimų apie kibernetines atakas prieš bankininkystės sektorių – jų pernai buvo 133. Tokius duomenis pateikė Nacionalinis elektroninių ryšių tinklų ir informacijos saugumo incidentų tyrimo padalinys.

R.Karalienės teigimu, maždaug prieš mėnesį vykusios prieš Lietuvos banką ir Medicinos banką nukreiptos atakos buvo išskirtinės. Jomis, anot pašnekovės, buvo bandoma trikdyti tinklalapių veiklą, o ne išvilioti vartotojų duomenis.

Lietuvos banko atstovas spaudai Mindaugas Milieška patikino, kad Lietuvos bankas pirmą kartą patyrė tokią ataką, kai, pasinaudojant didžiuliu duomenų srautu, buvo apkrautos informacinės sistemos ir taip trukdoma paslaugomis naudotis tikriesiems vartotojams.

„Tokio tipo ir didelio intensyvumo atakos šiemet prieš Lietuvos banką buvo pirmą kartą. Prie banko interneto svetainės vartotojams buvo sunkumų prisijungti, ypač iš užsienio“, – sakė jis.

Anot pašnekovo, reaguojant į atakas buvo imtasi papildomų saugumo priemonių, tačiau jos viešai neskelbiamos, baiminantis naujų galimų incidentų.

Nusikaltimai tapo verslu

Bendrovės „Tieto Lietuva“ informacinių ir ryšių technologijų ir saugumo vadovas Simonas Kvedaras pasakojo, kad maždaug prieš 10 metų kibernetinės atakos buvo programišių noras kitiems parodyti savo sugebėjimus. Tačiau per kelerius metus šios pagyros prieš bendraminčius esą peraugo į stambią nusikalstamą veiklą, iš kurios siekiama pasipelnyti.

Anot jo, kibernetinės atakos pastaruoju metu yra orientuotos į specifinių organizacijų veiklą ir jų jautriausias sritis: paslaugų pasiekiamumą, konfidencialią informaciją, pinigines operacijas internetu ir t. t. Taip pat esą būta atvejų, kai tokios atakos naudotos politiniais tikslais.

„Pastaruosius kelerius metus pastebima, kad piktavaliai orientuojasi į finansinę naudą, konfidencialius duomenis ir pan. Taip pat jie jungiasi į organizuotas grupes, kuriuose pasiskirsto darbus, pavyzdžiui, vieni kuria kenkiančią programinę įrangą, kiti ją platina, treti pardavinėja ir pan.“, – sakė R.Karalienė.

Bendrovės „Critical Security“ direktorius Miroslavas Lučinskis pabrėžė, kad kibernetinės atakos ne visuomet afišuojamos, todėl apie dalį jų visuomenė nė nežino.

Rinka akylai stebima

R.Karalienė pasakojo, kad kibernetiniai nusikaltėliai savo veiklą gali vykdyti iš bet kurios šalies, todėl dažniausiai veikia ten, kur juos saugo vietos įstatymai. Be to, dėl didėjančios kibernetinių nusikaltėlių konkurencijos veiklos ribos esą plečiasi.

Dėl teritorinio nesuvaržymo ir galimybių naudotis tarpiniais serveriais pagauti kibernetinius nusikaltėlius, kaip teigė M.Lučinskis, ypač sunku: „Galime matyti, kad atakuojama iš Kinijos, tačiau dar nereiškia, jog tai daro kinai – gali būti, kad per Kinijos serverius atakuoja lietuviai.“

Vis dėlto pašnekovas pabrėžė, kad kibernetiniai nusikaltimai yra tarptautinis reiškinys, todėl prieš lietuviškus tinklalapius nukreiptos atakos nebūtinai yra mūsų tautiečių darbas.

S.Kvedaras patikino, kad kibernetiniai nusikaltėliai akylai stebi rinką, todėl pastaruoju metu dėl išaugusio interneto vartojimo juos pradėjo dominti ir Lietuva bei šalies interneto svetainės.

Anot R.Karalienės, dažniausiai atakuojamos plačiai žinomos ir daug vartotojų turinčios svetainės, kurių užvaldymas ar veiklos sutrikdymas turėtų didžiausią efektą. Tačiau atakų taikiniai esą priklauso nuo kibernetinių nusikaltėlių tikslų.

„Jei siekiama išvilioti konfidencialus duomenis, atakuojamos dideles vartotojų grupes turinčios interneto svetainės. Siekiant atkreipti į save dėmesį, – valstybinio sektoriaus, žiniasklaidos svetainės ir pan.“, – sakė pašnekovė. S.Kvedaro manymu, nauju programišių taikiniu gali tapti vis populiarėjančios elektroninės parduotuvės.

Incidentų toliau daugės

R.Karalienės teigimu, ateityje galima laukti tik didėjančio kibernetinių atakų skaičiaus. S.Kvedaras pasakojo, kad pasauliniame ekonomikos forume tokio pobūdžio incidentai buvo įvardyti kaip ketvirta iš didžiausių pasaulinio stabilumo rizikų. Todėl esą prireiks dar ne vienų metų, kol atakų skaičius nustos augti ir galiausiai pradės mažėti.

M.Lučinskis pabrėžė, kad kibernetinių nusikaltimų verslas klesti ir dėl klaidingos visuomenėje vyraujančios nuomonės, kad paprastas vartotojas yra niekam nenaudingas: „Daugelis į paprastus interneto vartotojus nukreiptų kibernetinių atakų paremtos šių neišmanymu. Vartotojas, matydamas, kad gali laimėti kokį nors prizą, suveda savo e. pašto prisijungimo duomenis arba atsisiunčia kokią nors programėlę, netikrų antivirusinių programų ir pan.“

Ypač atsargūs, S.Kvedaro teigimu, vartotojai turėtų būti elektroninėse banko sistemose ar kitose interneto svetainėse, kuriose reikalaujama finansinių ar asmeninių duomenų. Anot jo, tokiais atvejais būtina stebėti, kokios informacijos reikalauja sistema: ar paklausimai nėra neįprasti, ar interneto svetainės adresas teisingas.

Šaltinis: 

 


Susijusios naujienos:

  • Kodėl verta praleisti vakarą su šeima žaidžiant stalo žaidimus? (2024-10-02)

    Šiandien, kai technologijos užima didelę dalį mūsų laisvalaikio, praleisti vakarą su šeima žaidžiant stalo žaidimus tampa vis svarbesne tradicija. Tai ne tik smagus būdas pabėgti nuo ekranų, bet ir puiki galimybė sustiprinti šeimos ryšius, mokytis naujų įgūdžių ir kartu sukurti nepamirštamas akimirkas. Stalo žaidimai, net paprasčiausi ir trumpiausi, gali praturtinti šeimos laisvalaikį bei skatinti bendravimą.

    Bendravimas ir artimųjų ryšių stiprinimas

    Vienas iš pagrindinių privalumų, žaidžiant stalo žaidimus, yra galimybė bendrauti su šeimos nariais. Žaidimai suartina, leidžia pasikalbėti ir kartu išspręsti užduotis ar susidurti su iššūkiais. Tai puiki galimybė ne tik juoktis ir linksmintis, bet ir išgirsti vienas kitą. Kasdieniniame gyvenime, pilname darbų ir pareigų, dažnai pritrūksta laiko paprastam, kokybiškam bendravimui, todėl stalo žaidimai gali tapti ta jungiamąja grandimi, kuri stiprina šeimos ryšius. Be to, žaidimai suteikia progą geriau pažinti vienas kitą – nuo strateginio mąstymo iki humoro jausmo.

    Įgūdžių lavinimas

    Stalo žaidimai ne tik linksmina, bet ir ugdo įvairius įgūdžius. Žaisdami įvairaus tipo žaidimus, vaikai ir suaugusieji gali lavinti loginį mąstymą, strategiją, kūrybiškumą ir net problemų sprendimo gebėjimus. Kai kurie žaidimai reikalauja planuoti kelis žingsnius į priekį, o kiti – greitai reaguoti ir priimti sprendimus. Be to, daugelis stalo žaidimų ugdo bendradarbiavimo įgūdžius, kai komandos dirba kartu siekdamos bendro tikslo. Tai ne tik smagi veikla, bet ir naudinga tiek vaikams, tiek suaugusiems, padedant lavinti svarbius gyvenimo įgūdžius.

    Emocinio intelekto ugdymas

    Žaidžiant stalo žaidimus, šeimos nariai dažnai susiduria su įvairiais emociniais iššūkiais – laimėjimu, pralaimėjimu, netikėtais posūkiais. Tokios situacijos moko, kaip tinkamai reaguoti į įvairias emocijas, skatina empatiją ir savikontrolę. Mažesni vaikai gali išmokti susidoroti su pralaimėjimu, o vyresniems žaidėjams tai yra puiki galimybė lavinti savitvardą ir geranoriškumą. Būtent dėl šių savybių žaidimai padeda šeimai išmokti, kaip drauge įveikti sunkumus ir spręsti konfliktus.

    Atsipalaidavimas ir streso mažinimas

    Šiandieniniame greitame gyvenimo ritme stalo žaidimai gali tapti puikiu būdu atsipalaiduoti. Žaidžiant su šeima, dėmesys nukrypsta nuo kasdienių rūpesčių, o įsitraukimas į žaidimą leidžia pamiršti stresą. Smagus bendravimas, juokas ir lengva konkurencija padeda sukurti teigiamą atmosferą, kurioje visi gali pasijusti atsipalaidavę. Vakarai, praleisti su šeima prie stalo žaidimų, tampa puikiu būdu atkurti vidinę pusiausvyrą ir iš naujo pajusti ryšį su artimaisiais.

    Nostalgiškos ir nepamirštamos akimirkos

    Kartu praleistos akimirkos, ypač kai jos susijusios su juoku ir bendravimu, lieka ilgam. Žaidžiant stalo žaidimus, dažnai atsiranda situacijų, kurios taps šeimos istorijos dalimi ir bus prisimenamos dar daugelį metų. Kiekviena partija gali tapti nauju nuotykiu, sukuriančiu ne tik žaidimo momentus, bet ir smagias istorijas, kurias bus galima pasakoti vėliau. Šios akimirkos sukuria šeimos tradicijas, kurios tampa svarbia jos dalimi.

    Vakarai, praleisti su šeima žaidžiant stalo žaidimus, ne tik stiprina šeimos ryšius, bet ir padeda lavinti įgūdžius, ugdo emocinį intelektą ir suteikia progą atsipalaiduoti. Tai puikus būdas ne tik smagiai praleisti laiką, bet ir sukurti prisiminimus, kurie lydės visą gyvenimą.


  • Kas yra daiktų internetas? (2023-10-16)

    Nesunku pastebėti, kad internetas šiandien mums suteikia itin daug įvairių galimybių: būtent dėl jo, galime bendrauti su žmonėmis iš viso pasaulio, taip pat galime ir žiūrėti filmus, klausytis muzikos, apsipirkti, surasti mums reikiamą informaciją ir t.t. Tačiau net ir tai – dar ne viskas: o, ar esate girdėję apie daiktų internetą?

  • Kaip kurti logotipus? (2021-12-03)

    Logotipas yra vizualus kiekvieno verslo veidas. Tai visur – reklamoje, socialiniuose tinkluose, pakuotėse, elektroninėse parduotuvėse ir kitose komunikacijos formose. Dažniausiai logotipas yra įsimintiniausia vizualinė prekės ženklo detalė.

  • Perkame lauko šviestuvą internetu - kas svarbu? (2020-03-24)

    Šiuolaikinė rinka mirgėte mirga nuo pačių įvairiausių prekių pasiūlymų. Ne išimtis ir šviestuvai. Visgi tai nėra toks paprastas prietaisas kaip gali pasirodyti - tinkamai pritaikytas šviestuvas yra ne tik komfortą užtikrinantis praktiškas įrenginys, bet ir puikus aplinkos jaukumo elementas. Šiandien pačių įvairiausių įrenginių galima įsigyti ir internetinėje erdvėje. Ieškote joje lauko šviestuvo? Į ką turėtume atkreipti didžiausią dėmesį?

  • Draudimo skaičiuoklė internete - kad rastumėte geriausią pasiūlymą (2019-10-17)

    Renkatės naują automobilį, bet nežinote į ką atkreipti dėmesį, kad už jį nepermokėtumėte? Štai keletas patarimų kaip išvengti didesnių draudimo išlaidų įsigyjant transporto priemonę.


Komentarai

Reklaminis skydelis

Mūsų draugai

It naujienos

Deviceinformed