Internetas – teroristų rojus: galingą sprogmenį pasigamintų ir vaikas
Interneto Gidas
Penktadienis, 29 Liepa 2011 08:19

Kaip pasigaminti sprogmenį? Kur gauti reikiamų medžiagų ir kiek tai kainuos? Ar bomba bus veiksminga? Atsakymus į šiuos klausimus galima nesunkiai rasti internete. Mat skelbti tokią informaciją nėra draudžiama.

Neseniai pranešta, kad Norvegijoje sprogimą ir žudynes surengęs Andersas Breivikas instrukcijas apie sprogmenų gamybą rado internete. Jei Lietuvoje būtų A.Breiviko bendraminčių, vos per kelias dienas jie galėtų tapti kuo tikriausiais sprogmenų ekspertais.

Moko ir rodo

Interneto paieškos sistemoje įvedus raktažodį „sprogmenys“ ar „sprogmenų gamyba“ atsiveria ištisi lobynai. Bent keliuose tinklalapiuose lietuvių kalba skelbiamos išsamios instrukcijos, kaip pasigaminti daugybę skirtingų rūšių sprogmenų, nuo paprastų „dūminių šaškių“ iki teroristų naudojamų užtaisų.

Įvairias bombas galima pasigaminti net namų sąlygomis, naudojant įvairius maisto ar buities ruošos produktus, vaistus. Šalia kitų aprašymų patariama, kaip ir kur tam tikrų produktų įsigyti, nurodomi tikslūs reikiamų medžiagų kiekiai. Nežinia, juokais ar rimtai, skaitytojams užsimenama, kad jei nepavyks medžiagų nusipirkti, jų galima pasivogti iš mokyklos chemijos kabineto ar kitos vietos. Čia pat nurodoma, kaip galima „įveikti“ įvairias spynas.

Svetainėse pateikiamos ne tik bombų gamybos instrukcijos, bet ir įvairios teorinės žinios apie jas, paaiškinama, kaip įtaisą geriau detonuoti ir kokio efekto galima tikėtis. Be to, galima rasti ir gamybos proceso nuotraukų bei vaizdo įrašų.

„Gali pasitaikyti klaidų“

Vieno šaltinio autorius tarsi apsidrausdamas įspėja: „Dėmesio: visos medžiagos, kurias aptarsime, yra labai pavojingos (jeigu nesilaikote saugumo taisyklių), net mažiau kaip 1 gramas gali jūsų pirštus praretinti, o didesni kiekiai, jeigu neužmuš, tai invalidais padarys tikrai!“

Skaitytojams taip pat primenama, kad darbą parengė mėgėjai, taigi „gali pasitaikyti klaidų“.

Tačiau toliau naršant internete darosi akivaizdu, kad kai kuriems piromanams tokie įspėjimai nė motais. Svetainėje „YouTube“ yra daugybė vaizdo įrašų, kuriuose lietuviai demonstruoja savo sukonstruotus sprogmenis.

Savadarbių sprogmenų gamyba labiau domina jaunimą: kai kuriuose vaizdo įrašuose galima išvysti sprogmenų gamintojus, kituose – girdėti jų balsus.

Atbaidytų bent paauglius

Kriminalinės policijos biuro l.e.p. viršininkas Andžejus Roginskis pripažįsta, kad tokia padėtis kelia nerimą.

„Lietuvoje reiškinys nėra itin paplitęs, bet kiekvienas atvejis kelia labai didelį susirūpinimą, kadangi tai sudaro didelį pavojų žmonių sveikatai ir gyvybei. Galiu paminėti kelis plačiai nuskambėjusius rezonansinius įvykius: 2008 m. Kauno rajone, I forto teritorijoje buvo sužalota mergaitė, užmynusi ant savadarbio sprogmens. Pernai Šiauliuose moteris buvo labai sunkiai sužalota, kai palietė buvusio buto nuomininko paliktus sprogmenis. Šiais metais Elektrėnų rajone, bandydami susprogdinti sprogmenis, pagamintus pagal internete rastą informaciją, buvo sužaloti mergina ir vaikinas, – vardijo A.Roginskis. – Tokie reiškiniai mums kelia labai didelį susirūpinimą, todėl mes skiriame didelį dėmesį internetinės erdvės stebėjimui ir tokių veikų užkirtimui.“

Jo nuomone, jei internete neliktų instrukcijų, kaip pasigaminti įvairius sprogmenis, panašių incidentų būtų galima išvengti. Bet tie, kas sprogmenis nori panaudoti nusikalstamais tikslais, informaciją vis tiek gautų.

Uždaro tik dalį svetainių

Sprogmenų gamybos instrukcijos veikiausiai neišnyks iš interneto. Kriminalinės policijos biuras nuolat reikalauja pašalinti tokią informaciją iš svetainių, kurios talpinamos Lietuvos serveriuose. Pastaraisiais metais buvo uždaryta per 15 svetainių, kuriose pateiktos sprogmenų gamybos instrukcijos, pradėti ikiteisminiai tyrimai.

Tačiau užsienio tinklalapius uždaryti daug sunkiau. Ar informacija bus pašalinta, dažnai priklauso ir nuo administratorių geros valios.

„Be to, absoliučiai pašalinti informaciją iš interneto šiandien yra sunkiai įmanoma. Vienoje vietoje pašalinus, kitur lieka, o trečioje vietoje naujai atsiranda. Tai tampa nuolatine kova“, – sakė A.Roginskis.

Riboja, bet nedraudžia

Sprogmenų gamybos instrukcijos nėra draudžiama informacija – tokios informacijos galima rasti įvairiose knygose, vadovėliuose. Tačiau ji yra ribojama nepilnamečiams.

Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamo viešosios informacijos poveikio įstatyme, be kita ko, numatyta, kad patarimai, kaip pasigaminti, įsigyti ar naudoti sprogmenis bei kitus gyvybei ar sveikatai pavojingus dalykus daro neigiamą poveikį nepilnamečiams. Ši nuostata į įstatymą buvo įtraukta Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybos iniciatyva.

„Pagal įstatymą tokia informacija gali būti skelbiama arba vietose, į kurias nepilnamečiai negali patekti, arba leidiniuose, kurių nepilnamečiams negalima parduoti. O jei internete, turi būti įspėjamojo pobūdžio interneto priešlapis ir įspėjimas apie neigiamą poveikį. Tokios yra priemonės“, – „15min“ sakė Žurnalistų etikos inspektoriaus patarėjas Deividas Velkas.

Už tokios informacijos paskelbimą nesilaikant reikalavimų gresia administracinė atsakomybė – įspėjimas arba bauda nuo 500 Lt iki 2 tūkst. Lt. Jei asmuo už tai baudžiamas antrą kartą, jam gresia 2–7 tūkst. Lt bauda.

„Yra administracinė atsakomybė, tačiau tam, kad ją pritaikytume, mes turime tą asmenį išsikviesti. O to padaryti dažnai nepavyksta, ypač jei jis ne Lietuvoje. Yra buvę atvejų, kai mes nustatėme tinklalapio administratorių, Lietuvos pilietį, tačiau jis buvo ne Lietuvoje ir kilo tam tikrų keblumų jį nubausti“, – sakė D.Velkas.

Šaltinis: 

 


Susijusios naujienos:

  • Kodėl verta praleisti vakarą su šeima žaidžiant stalo žaidimus? (2024-10-02)

    Šiandien, kai technologijos užima didelę dalį mūsų laisvalaikio, praleisti vakarą su šeima žaidžiant stalo žaidimus tampa vis svarbesne tradicija. Tai ne tik smagus būdas pabėgti nuo ekranų, bet ir puiki galimybė sustiprinti šeimos ryšius, mokytis naujų įgūdžių ir kartu sukurti nepamirštamas akimirkas. Stalo žaidimai, net paprasčiausi ir trumpiausi, gali praturtinti šeimos laisvalaikį bei skatinti bendravimą.

    Bendravimas ir artimųjų ryšių stiprinimas

    Vienas iš pagrindinių privalumų, žaidžiant stalo žaidimus, yra galimybė bendrauti su šeimos nariais. Žaidimai suartina, leidžia pasikalbėti ir kartu išspręsti užduotis ar susidurti su iššūkiais. Tai puiki galimybė ne tik juoktis ir linksmintis, bet ir išgirsti vienas kitą. Kasdieniniame gyvenime, pilname darbų ir pareigų, dažnai pritrūksta laiko paprastam, kokybiškam bendravimui, todėl stalo žaidimai gali tapti ta jungiamąja grandimi, kuri stiprina šeimos ryšius. Be to, žaidimai suteikia progą geriau pažinti vienas kitą – nuo strateginio mąstymo iki humoro jausmo.

    Įgūdžių lavinimas

    Stalo žaidimai ne tik linksmina, bet ir ugdo įvairius įgūdžius. Žaisdami įvairaus tipo žaidimus, vaikai ir suaugusieji gali lavinti loginį mąstymą, strategiją, kūrybiškumą ir net problemų sprendimo gebėjimus. Kai kurie žaidimai reikalauja planuoti kelis žingsnius į priekį, o kiti – greitai reaguoti ir priimti sprendimus. Be to, daugelis stalo žaidimų ugdo bendradarbiavimo įgūdžius, kai komandos dirba kartu siekdamos bendro tikslo. Tai ne tik smagi veikla, bet ir naudinga tiek vaikams, tiek suaugusiems, padedant lavinti svarbius gyvenimo įgūdžius.

    Emocinio intelekto ugdymas

    Žaidžiant stalo žaidimus, šeimos nariai dažnai susiduria su įvairiais emociniais iššūkiais – laimėjimu, pralaimėjimu, netikėtais posūkiais. Tokios situacijos moko, kaip tinkamai reaguoti į įvairias emocijas, skatina empatiją ir savikontrolę. Mažesni vaikai gali išmokti susidoroti su pralaimėjimu, o vyresniems žaidėjams tai yra puiki galimybė lavinti savitvardą ir geranoriškumą. Būtent dėl šių savybių žaidimai padeda šeimai išmokti, kaip drauge įveikti sunkumus ir spręsti konfliktus.

    Atsipalaidavimas ir streso mažinimas

    Šiandieniniame greitame gyvenimo ritme stalo žaidimai gali tapti puikiu būdu atsipalaiduoti. Žaidžiant su šeima, dėmesys nukrypsta nuo kasdienių rūpesčių, o įsitraukimas į žaidimą leidžia pamiršti stresą. Smagus bendravimas, juokas ir lengva konkurencija padeda sukurti teigiamą atmosferą, kurioje visi gali pasijusti atsipalaidavę. Vakarai, praleisti su šeima prie stalo žaidimų, tampa puikiu būdu atkurti vidinę pusiausvyrą ir iš naujo pajusti ryšį su artimaisiais.

    Nostalgiškos ir nepamirštamos akimirkos

    Kartu praleistos akimirkos, ypač kai jos susijusios su juoku ir bendravimu, lieka ilgam. Žaidžiant stalo žaidimus, dažnai atsiranda situacijų, kurios taps šeimos istorijos dalimi ir bus prisimenamos dar daugelį metų. Kiekviena partija gali tapti nauju nuotykiu, sukuriančiu ne tik žaidimo momentus, bet ir smagias istorijas, kurias bus galima pasakoti vėliau. Šios akimirkos sukuria šeimos tradicijas, kurios tampa svarbia jos dalimi.

    Vakarai, praleisti su šeima žaidžiant stalo žaidimus, ne tik stiprina šeimos ryšius, bet ir padeda lavinti įgūdžius, ugdo emocinį intelektą ir suteikia progą atsipalaiduoti. Tai puikus būdas ne tik smagiai praleisti laiką, bet ir sukurti prisiminimus, kurie lydės visą gyvenimą.


  • Kas yra daiktų internetas? (2023-10-16)

    Nesunku pastebėti, kad internetas šiandien mums suteikia itin daug įvairių galimybių: būtent dėl jo, galime bendrauti su žmonėmis iš viso pasaulio, taip pat galime ir žiūrėti filmus, klausytis muzikos, apsipirkti, surasti mums reikiamą informaciją ir t.t. Tačiau net ir tai – dar ne viskas: o, ar esate girdėję apie daiktų internetą?

  • Kaip kurti logotipus? (2021-12-03)

    Logotipas yra vizualus kiekvieno verslo veidas. Tai visur – reklamoje, socialiniuose tinkluose, pakuotėse, elektroninėse parduotuvėse ir kitose komunikacijos formose. Dažniausiai logotipas yra įsimintiniausia vizualinė prekės ženklo detalė.

  • Perkame lauko šviestuvą internetu - kas svarbu? (2020-03-24)

    Šiuolaikinė rinka mirgėte mirga nuo pačių įvairiausių prekių pasiūlymų. Ne išimtis ir šviestuvai. Visgi tai nėra toks paprastas prietaisas kaip gali pasirodyti - tinkamai pritaikytas šviestuvas yra ne tik komfortą užtikrinantis praktiškas įrenginys, bet ir puikus aplinkos jaukumo elementas. Šiandien pačių įvairiausių įrenginių galima įsigyti ir internetinėje erdvėje. Ieškote joje lauko šviestuvo? Į ką turėtume atkreipti didžiausią dėmesį?

  • Draudimo skaičiuoklė internete - kad rastumėte geriausią pasiūlymą (2019-10-17)

    Renkatės naują automobilį, bet nežinote į ką atkreipti dėmesį, kad už jį nepermokėtumėte? Štai keletas patarimų kaip išvengti didesnių draudimo išlaidų įsigyjant transporto priemonę.


Komentarai

Reklaminis skydelis

Mūsų draugai

It naujienos

Deviceinformed