Gediminas Gasiulis: Interneto streikas: išlošė ne piratai, o kūryba ir laisvas žodis
Interneto Gidas
Pirmadienis, 23 Sausis 2012 00:30

Šią savaitę vykęs visuotinis interneto streikas – tik pradžia to, kas laukia ateityje. Internetui tampant nebe nišine sfera, o visuotiniu reiškiniu, turinio kūrėjams vis sunkiau apsaugoti savo kūrinius. Desperatiški jų atstovų bandymai keisti įstatymus tokiais, kurie esą padės sunaikinti piratavimą, nerimą kelia visiems, išskyrus piratus.

Jei dar negirdėjote, tūkstančiai interneto tinklalapiai išsijungė protestuodami prieš JAV valdžios svarstomus antipiratinius įstatymus – „Stop Online Piracy Act“ (liet. stop piratavimui internete įstatymas, SOPA) ir „Protect IP Act“ (liet. IP apsaugos įstatymas, PIPA).

Daug netuščiažodžiaudamas paminėsiu kelias pagrindines priežastis, kuo šie (ir panašūs) įstatymai man atrodo ydingi.

Ribojimai – paskata piratams


Bene svarbiausia priežastis, mano nuomone, yra ta, kad įstatymuose numatytos galimybės blokuoti prieigą prie interneto svetainių pažeidžia žodžio laisvę. Ypač dėl to, kad sąlygos tokiam blokavimui įvykdyti aprašytos aptakiai. Teoriškai jau kitą dieną po įstatymo įsigaliojimo būtų galima reikalauti uždaryti visus socialinius tinklus, failų dalinimosi svetaines, įvairios medijos (muzikos, vaizdo įrašų, nuotraukų ir kt.) tarnybas. Tikėtis, kad „Facebook“, „Twitter“, „YouTube“, „Flickr“ ir kitų didžiųjų interneto tinklalapių didieji konkurentai nenorės pasinaudoti tokia galimybe, yra tiesiog naivu.

Tai leidžia spėti, kad dengiantis kova su piratavimu, iš tiesų užsimota prieš technologijų rinkos lyderius (su kuriais, beje, Holivudo studijos ir muzikos įrašų kompanijos sutaria ne itin gerai).

Tokią prielaidą patvirtina ir patys interneto piratai, kurie streike net nedalyvavo. Didžiausia „torrent“ svetainė pasaulyje „The Pirate Bay“ paskelbė, kad blokavimų ar pajamų „nurėžimo“ nebijo. Mat pajamas ji gauna ne iš JAV kompanijų (ir tuo labiau ne iš vartotojų), o kitų šalių patirtis rodo, kad ir pasitelkus blokavimo priemones žmonės sugeba pasiekti turinį.

Apskritai, kuo labiau stengsis antipiratai, tuo labiau tobulės ir interneto piratai. Ar prieš dešimtmetį būtumėte patikėję, kad didžiausią pasaulyje enciklopediją bus galima nešiotis piršto dydžio atminties laikmenoje? Dabar tai jau įmanoma – svetainei „Wikipedia“ streiko metu užsidarius, „torrent“ tarnybose atsirado 6 gigabaitų dydžio failas su visais šios enciklopedijos straipsniais anglų kalba. Belieka užduoti retorinį klausimą: ko sulauksime po dar 10 metų?

Kovoja prieš kūrybiškumą?

Autorių teisių gynėjų kova su piratavimu apskritai labiau primena kovą prieš visuomenės kūrybiškumą. Milijonus dolerių į turinį investuojančios kompanijos, iš vienos pusės, bijo konkurencijos; iš kitos pusės – baiminasi, kad žmonės tiesiog nustos vartoti jų kuriamą turinį, kuris šiuo metu neša milžiniškas pajamas.

Šimtmečius veikiančios kompanijos, veikiausiai, galvojo, kad televizija yra „baisiausia“, kas galėjo nutikti, ir jau buvo įpratusios prie „transliavimo“. Atsiradus internetui žaidimo taisyklės kardinaliai keičiasi: reikia galvoti naujus verslo modelius, dar daugiau investuoti nežinant, ar tai atsipirks. Bet kol sustabarėjęs stuburas pagaliau pajudės, galima tiesiog nusamdyti dar kelis lobistus, dar kelis teisininkus ir siųsti juos į kovą.

Siūlomos priemonės kovai su piratavimu sudaro įspūdį, kad internetą siekiama paversti vienpusiu kanalu – savotiška televizija, kurios klientai ir toliau tik „vartos“ (t.y. žiūrės ar klausysis) tai, ką jiems bus leidžiama „vartoti“. O tarpininkai toliau iš to lobs.

Švedijos piratai net pastebėjo ironišką sutapimą: žodis „sopa“ išvertus iš jų kalbos reiškia „šiukšlės“, o „pipa“ – „vamzdis“. Taigi jau įstatymų pavadinimuose užšifruota jų tikroji esmė: internetą norima paversti vamzdžiu, kuriuo žmonėms toliau būtų pilamos tos pačios šiukšlės.

Esu už tai, kad autoriai turėtų galimybes ginti savo teises, ir nepateisinu piratavimo. Tiesiog nesu didelis optimistas ir abejoju, ar kada pavyks visiškai išnaikinti piratavimą – to nepavyksta padaryti nei turguose, nei legaliose prekybos vietose. Žinoma, tai nereiškia, kad stengtis nereikia, tačiau iškelti savo interesus aukščiau visko ir nematyti (o gal nenorėti matyti) kokią įtaką tai gali padaryti kitiems sektoriams yra mažų mažiausiai trumparegiška.

Tikiuosi, kad galiausiai nugalės sveikas protas, o internetas liks laisvas, kūrybiškas, inovatyvus ir, svarbiausia, visuotinis. Kad kūrėjai norės skleisti savo kūrybą, dalintis, ir galės iš to gyventi. Kitu atveju interneto streikų bus dar ne vienas.

Šaltinis: 

 


Susijusios naujienos:

  • Kodėl verta praleisti vakarą su šeima žaidžiant stalo žaidimus? (2024-10-02)

    Šiandien, kai technologijos užima didelę dalį mūsų laisvalaikio, praleisti vakarą su šeima žaidžiant stalo žaidimus tampa vis svarbesne tradicija. Tai ne tik smagus būdas pabėgti nuo ekranų, bet ir puiki galimybė sustiprinti šeimos ryšius, mokytis naujų įgūdžių ir kartu sukurti nepamirštamas akimirkas. Stalo žaidimai, net paprasčiausi ir trumpiausi, gali praturtinti šeimos laisvalaikį bei skatinti bendravimą.

    Bendravimas ir artimųjų ryšių stiprinimas

    Vienas iš pagrindinių privalumų, žaidžiant stalo žaidimus, yra galimybė bendrauti su šeimos nariais. Žaidimai suartina, leidžia pasikalbėti ir kartu išspręsti užduotis ar susidurti su iššūkiais. Tai puiki galimybė ne tik juoktis ir linksmintis, bet ir išgirsti vienas kitą. Kasdieniniame gyvenime, pilname darbų ir pareigų, dažnai pritrūksta laiko paprastam, kokybiškam bendravimui, todėl stalo žaidimai gali tapti ta jungiamąja grandimi, kuri stiprina šeimos ryšius. Be to, žaidimai suteikia progą geriau pažinti vienas kitą – nuo strateginio mąstymo iki humoro jausmo.

    Įgūdžių lavinimas

    Stalo žaidimai ne tik linksmina, bet ir ugdo įvairius įgūdžius. Žaisdami įvairaus tipo žaidimus, vaikai ir suaugusieji gali lavinti loginį mąstymą, strategiją, kūrybiškumą ir net problemų sprendimo gebėjimus. Kai kurie žaidimai reikalauja planuoti kelis žingsnius į priekį, o kiti – greitai reaguoti ir priimti sprendimus. Be to, daugelis stalo žaidimų ugdo bendradarbiavimo įgūdžius, kai komandos dirba kartu siekdamos bendro tikslo. Tai ne tik smagi veikla, bet ir naudinga tiek vaikams, tiek suaugusiems, padedant lavinti svarbius gyvenimo įgūdžius.

    Emocinio intelekto ugdymas

    Žaidžiant stalo žaidimus, šeimos nariai dažnai susiduria su įvairiais emociniais iššūkiais – laimėjimu, pralaimėjimu, netikėtais posūkiais. Tokios situacijos moko, kaip tinkamai reaguoti į įvairias emocijas, skatina empatiją ir savikontrolę. Mažesni vaikai gali išmokti susidoroti su pralaimėjimu, o vyresniems žaidėjams tai yra puiki galimybė lavinti savitvardą ir geranoriškumą. Būtent dėl šių savybių žaidimai padeda šeimai išmokti, kaip drauge įveikti sunkumus ir spręsti konfliktus.

    Atsipalaidavimas ir streso mažinimas

    Šiandieniniame greitame gyvenimo ritme stalo žaidimai gali tapti puikiu būdu atsipalaiduoti. Žaidžiant su šeima, dėmesys nukrypsta nuo kasdienių rūpesčių, o įsitraukimas į žaidimą leidžia pamiršti stresą. Smagus bendravimas, juokas ir lengva konkurencija padeda sukurti teigiamą atmosferą, kurioje visi gali pasijusti atsipalaidavę. Vakarai, praleisti su šeima prie stalo žaidimų, tampa puikiu būdu atkurti vidinę pusiausvyrą ir iš naujo pajusti ryšį su artimaisiais.

    Nostalgiškos ir nepamirštamos akimirkos

    Kartu praleistos akimirkos, ypač kai jos susijusios su juoku ir bendravimu, lieka ilgam. Žaidžiant stalo žaidimus, dažnai atsiranda situacijų, kurios taps šeimos istorijos dalimi ir bus prisimenamos dar daugelį metų. Kiekviena partija gali tapti nauju nuotykiu, sukuriančiu ne tik žaidimo momentus, bet ir smagias istorijas, kurias bus galima pasakoti vėliau. Šios akimirkos sukuria šeimos tradicijas, kurios tampa svarbia jos dalimi.

    Vakarai, praleisti su šeima žaidžiant stalo žaidimus, ne tik stiprina šeimos ryšius, bet ir padeda lavinti įgūdžius, ugdo emocinį intelektą ir suteikia progą atsipalaiduoti. Tai puikus būdas ne tik smagiai praleisti laiką, bet ir sukurti prisiminimus, kurie lydės visą gyvenimą.


  • Kas yra daiktų internetas? (2023-10-16)

    Nesunku pastebėti, kad internetas šiandien mums suteikia itin daug įvairių galimybių: būtent dėl jo, galime bendrauti su žmonėmis iš viso pasaulio, taip pat galime ir žiūrėti filmus, klausytis muzikos, apsipirkti, surasti mums reikiamą informaciją ir t.t. Tačiau net ir tai – dar ne viskas: o, ar esate girdėję apie daiktų internetą?

  • Kaip kurti logotipus? (2021-12-03)

    Logotipas yra vizualus kiekvieno verslo veidas. Tai visur – reklamoje, socialiniuose tinkluose, pakuotėse, elektroninėse parduotuvėse ir kitose komunikacijos formose. Dažniausiai logotipas yra įsimintiniausia vizualinė prekės ženklo detalė.

  • Perkame lauko šviestuvą internetu - kas svarbu? (2020-03-24)

    Šiuolaikinė rinka mirgėte mirga nuo pačių įvairiausių prekių pasiūlymų. Ne išimtis ir šviestuvai. Visgi tai nėra toks paprastas prietaisas kaip gali pasirodyti - tinkamai pritaikytas šviestuvas yra ne tik komfortą užtikrinantis praktiškas įrenginys, bet ir puikus aplinkos jaukumo elementas. Šiandien pačių įvairiausių įrenginių galima įsigyti ir internetinėje erdvėje. Ieškote joje lauko šviestuvo? Į ką turėtume atkreipti didžiausią dėmesį?

  • Draudimo skaičiuoklė internete - kad rastumėte geriausią pasiūlymą (2019-10-17)

    Renkatės naują automobilį, bet nežinote į ką atkreipti dėmesį, kad už jį nepermokėtumėte? Štai keletas patarimų kaip išvengti didesnių draudimo išlaidų įsigyjant transporto priemonę.


Komentarai

Reklaminis skydelis

Mūsų draugai

It naujienos

Deviceinformed