Brukalų platintojai kėsinasi į privatumą
Interneto Gidas
Trečiadienis, 20 Liepa 2011 09:19

Nepageidaujamų laiškų platintojai vis aktyviau puola lietuvių el. pašto dėžutes. Daugėja pranešimų apie suklastotus laiškus, kuriuos esą siuntė pažįstami žmonės, o įžūlesni brukalų platintojai net gviešiasi internetinės bankininkystės duomenų.

Pastarosiomis dienomis „15min“ sulaukė ne vieno skaitytojo pranešimo apie suklastotus el. laiškus.

Jų siuntėjais paprastai nurodomi pažįstami žmonės, su kuriais užmegzti ryšiai internete – socialiniuose tinkluose, el. pašto programose ir pan.

Vienuose el. laiškuose laužyta lietuvių kalba rašoma, esą kitas pažįstamas „valkiojosi po rajoną ir gavo į snukį“ ar „užsidirbo mėlynę po akimi“ ir siūloma stoti pagalbon kovojant už „mūsų rajoną, už mūsų Lietuvą“. Laiško pabaigoje pateikiama nuoroda, kurią paspaudus žmonės nukreipiami į vieną internetinį žaidimą.

Kituose suklastotuose laiškuose prašoma pasidalinti pažįstamų žmonių telefono numeriais. Siuntėjas teigia per kelias dienas uždirbęs solidžią sumą pinigų ir nori nusipirkti automobilį, todėl prašo atsiųsti „savo draugo telefoną, kuris mašinas iš Vokietijos atvaro į Lietuvą“. Lyg tarp kitko laiške pasiūloma apsilankyti interneto svetainėje, kuri siūlo greitai praturtėti žaidžiant interneto kazino.

Kad šie laiškai yra brukalai, galima atpažinti pagal siuntėjo el. pašto dėžutės adresą – jis neatitinka siuntėjo tikrojo el. pašto adreso.

Informaciją renka internete

Ryšių reguliavimo tarnybos Saugumo incidentų tyrimų skyriaus (CERT-LT) specialistai nustatė, kad informacija apie laiškų siuntėjus ir jų gavėjus renkama internete, taip pat ir socialiniuose tinkluose, pasitelkus automatizuotas priemones.

„Surinkus viešai prieinamus duomenis, socialinės inžinerijos priemonėmis formuojami el. pašto pranešimai ir siunčiami interneto naudotojams. Tokiais el. pašto pranešimais žmones bandoma įtikinamai įtraukti į įvairias veikas, išgauti dar daugiau asmeninės informacijos“, – rašoma CERT-LT atsakyme į „15min“ klausimus.

Saugumo specialistai ragina žmones neužkibti ant sukčių kabliuko ir ignoruoti arba ištrinti šiuos laiškus bei nespausti juose pateikiamų nuorodų. Abejojant dėl žinutės tikrumo, siūloma susisiekti su siuntėju kitais žinomais kontaktais ir paklausti, ar jis siuntė tokio pobūdžio pranešimą.

Taip pat CERT-LT atkreipia dėmesį, kad interneto naudotojai nepakankamai rūpinasi asmeninės informacijos saugumu ir rekomenduoja gerai apgalvoti informacijos turinį prieš jį paskelbiant internete bei peržiūrėti privatumo ir saugumo nustatymus socialiniuose tinklalapiuose, saugoti savo ir savo draugų privatumą. Patariama viešai nesidalinti savo gyvenamąja vieta, telefono numeriu, neleisti socialinių tinklų programoms naudotis jūsų asmenine informacija, neskelbti, kad vykstate atostogauti.

Nusitaikė į banko klientus

Šlamštlaiškiais gali būti siekiama ne tik padidinti svetainės lankomumą ar išgauti asmeninę informaciją, bet ir pavogti pinigų.

Bankas „Swedbank“ pirmadienį pranešė, kad pastarosiomis dienomis kai kurie jo klientai gavo suklastotus el. laiškus, kuriais sukčiai bandė gauti interneto bankininkystės slaptažodžių kodus.

Laiškuose, kurių siuntėju nurodomas „Swedbank“, buvo pranešama, kad jų interneto bankas buvo užblokuotas ir prašoma pateikti slaptažodžių kortelės kodus. Paspaudę nuorodą laiške vartotojai buvo nukreipiami į suklastotą tinklalapį, identiškai panašų į „Swedbank“ svetainę. Vienintelis pastebimas skirtumas – tinklalapio adresas viena raide neatitiko banko svetainės adreso.

Bankas įspėjo klientus, kad tokių laiškų jis nesiuntė, ir prašė klientų būti budriais. Kiek banko klientų sukčiai galėjo apgauti, neskelbiama.

Suklastoti tinklalapiai vakar jau neveikė, tačiau neatmetama, kad ateityje sukčiai gali sukurti naujų analogiškų svetainių ir vėl bandyti pavogti klientų duomenis.

Saugumo specialistai pataria jungiantis prie el. bankininkystės paslaugų įsitikinti, kad tikrai esate reikiamame tinklalapyje ir atminti, kad niekas ir jokiomis aplinkybėmis neturi teisės reikalauti jūsų pateikti slaptažodžių kortelės kodų – nei telefonu, nei el. paštu, nei kitais būdais.

Kaip atpažinti šlamštlaiškius

Nepageidaujamus laiškus (angl. spam) galima atpažinti pagal šiuos požymius:

- Siuntėjo el. pašto dėžutės adresas nėra įprastas tam asmeniui, kuriuo yra prisistatoma;
- Neįprastas žinutės teksto rašymo būdas/stilius;
- Žinutės tekste yra stiliaus ir gramatinių klaidų, ypač kreipinyje;
- Dažniausiai tokio tipo laiškuose siūloma aplankyti tam tikras nuorodas ar atlikti kitus veiksmus.

Šaltinis: 

 


Susijusios naujienos:

  • Kodėl verta praleisti vakarą su šeima žaidžiant stalo žaidimus? (2024-10-02)

    Šiandien, kai technologijos užima didelę dalį mūsų laisvalaikio, praleisti vakarą su šeima žaidžiant stalo žaidimus tampa vis svarbesne tradicija. Tai ne tik smagus būdas pabėgti nuo ekranų, bet ir puiki galimybė sustiprinti šeimos ryšius, mokytis naujų įgūdžių ir kartu sukurti nepamirštamas akimirkas. Stalo žaidimai, net paprasčiausi ir trumpiausi, gali praturtinti šeimos laisvalaikį bei skatinti bendravimą.

    Bendravimas ir artimųjų ryšių stiprinimas

    Vienas iš pagrindinių privalumų, žaidžiant stalo žaidimus, yra galimybė bendrauti su šeimos nariais. Žaidimai suartina, leidžia pasikalbėti ir kartu išspręsti užduotis ar susidurti su iššūkiais. Tai puiki galimybė ne tik juoktis ir linksmintis, bet ir išgirsti vienas kitą. Kasdieniniame gyvenime, pilname darbų ir pareigų, dažnai pritrūksta laiko paprastam, kokybiškam bendravimui, todėl stalo žaidimai gali tapti ta jungiamąja grandimi, kuri stiprina šeimos ryšius. Be to, žaidimai suteikia progą geriau pažinti vienas kitą – nuo strateginio mąstymo iki humoro jausmo.

    Įgūdžių lavinimas

    Stalo žaidimai ne tik linksmina, bet ir ugdo įvairius įgūdžius. Žaisdami įvairaus tipo žaidimus, vaikai ir suaugusieji gali lavinti loginį mąstymą, strategiją, kūrybiškumą ir net problemų sprendimo gebėjimus. Kai kurie žaidimai reikalauja planuoti kelis žingsnius į priekį, o kiti – greitai reaguoti ir priimti sprendimus. Be to, daugelis stalo žaidimų ugdo bendradarbiavimo įgūdžius, kai komandos dirba kartu siekdamos bendro tikslo. Tai ne tik smagi veikla, bet ir naudinga tiek vaikams, tiek suaugusiems, padedant lavinti svarbius gyvenimo įgūdžius.

    Emocinio intelekto ugdymas

    Žaidžiant stalo žaidimus, šeimos nariai dažnai susiduria su įvairiais emociniais iššūkiais – laimėjimu, pralaimėjimu, netikėtais posūkiais. Tokios situacijos moko, kaip tinkamai reaguoti į įvairias emocijas, skatina empatiją ir savikontrolę. Mažesni vaikai gali išmokti susidoroti su pralaimėjimu, o vyresniems žaidėjams tai yra puiki galimybė lavinti savitvardą ir geranoriškumą. Būtent dėl šių savybių žaidimai padeda šeimai išmokti, kaip drauge įveikti sunkumus ir spręsti konfliktus.

    Atsipalaidavimas ir streso mažinimas

    Šiandieniniame greitame gyvenimo ritme stalo žaidimai gali tapti puikiu būdu atsipalaiduoti. Žaidžiant su šeima, dėmesys nukrypsta nuo kasdienių rūpesčių, o įsitraukimas į žaidimą leidžia pamiršti stresą. Smagus bendravimas, juokas ir lengva konkurencija padeda sukurti teigiamą atmosferą, kurioje visi gali pasijusti atsipalaidavę. Vakarai, praleisti su šeima prie stalo žaidimų, tampa puikiu būdu atkurti vidinę pusiausvyrą ir iš naujo pajusti ryšį su artimaisiais.

    Nostalgiškos ir nepamirštamos akimirkos

    Kartu praleistos akimirkos, ypač kai jos susijusios su juoku ir bendravimu, lieka ilgam. Žaidžiant stalo žaidimus, dažnai atsiranda situacijų, kurios taps šeimos istorijos dalimi ir bus prisimenamos dar daugelį metų. Kiekviena partija gali tapti nauju nuotykiu, sukuriančiu ne tik žaidimo momentus, bet ir smagias istorijas, kurias bus galima pasakoti vėliau. Šios akimirkos sukuria šeimos tradicijas, kurios tampa svarbia jos dalimi.

    Vakarai, praleisti su šeima žaidžiant stalo žaidimus, ne tik stiprina šeimos ryšius, bet ir padeda lavinti įgūdžius, ugdo emocinį intelektą ir suteikia progą atsipalaiduoti. Tai puikus būdas ne tik smagiai praleisti laiką, bet ir sukurti prisiminimus, kurie lydės visą gyvenimą.


  • Kas yra daiktų internetas? (2023-10-16)

    Nesunku pastebėti, kad internetas šiandien mums suteikia itin daug įvairių galimybių: būtent dėl jo, galime bendrauti su žmonėmis iš viso pasaulio, taip pat galime ir žiūrėti filmus, klausytis muzikos, apsipirkti, surasti mums reikiamą informaciją ir t.t. Tačiau net ir tai – dar ne viskas: o, ar esate girdėję apie daiktų internetą?

  • Kaip kurti logotipus? (2021-12-03)

    Logotipas yra vizualus kiekvieno verslo veidas. Tai visur – reklamoje, socialiniuose tinkluose, pakuotėse, elektroninėse parduotuvėse ir kitose komunikacijos formose. Dažniausiai logotipas yra įsimintiniausia vizualinė prekės ženklo detalė.

  • Perkame lauko šviestuvą internetu - kas svarbu? (2020-03-24)

    Šiuolaikinė rinka mirgėte mirga nuo pačių įvairiausių prekių pasiūlymų. Ne išimtis ir šviestuvai. Visgi tai nėra toks paprastas prietaisas kaip gali pasirodyti - tinkamai pritaikytas šviestuvas yra ne tik komfortą užtikrinantis praktiškas įrenginys, bet ir puikus aplinkos jaukumo elementas. Šiandien pačių įvairiausių įrenginių galima įsigyti ir internetinėje erdvėje. Ieškote joje lauko šviestuvo? Į ką turėtume atkreipti didžiausią dėmesį?

  • Draudimo skaičiuoklė internete - kad rastumėte geriausią pasiūlymą (2019-10-17)

    Renkatės naują automobilį, bet nežinote į ką atkreipti dėmesį, kad už jį nepermokėtumėte? Štai keletas patarimų kaip išvengti didesnių draudimo išlaidų įsigyjant transporto priemonę.


Komentarai

Reklaminis skydelis

Mūsų draugai

It naujienos

Deviceinformed