Autorizacija internete: OpenID prieš Facebook Connect
Interneto Gidas
Trečiadienis, 02 Vasaris 2011 00:44
Jau nuo seno progresyvūs interneto vartotojai išsako problemą, kad mes visi registruojamės per N įvairių svetainių, ir kiekvienoje iš jų turime savo vartotoją. Tuo pačiu reikia prisiminti slaptažodžius, o be to – kaskart suvedinėti savo duomenis į vis naują registracijos formą. Sprendimas buvo pasiūlytas – 2005 metais pasirodė protokolas OpenID, kurio ambicijos atrodė optimistiškai. Praėjo kiek laiko – pasižiūrėkime, kaip dabar atrodo autorizacijos mechanizmų naudojimas internete.

OpenID: idėja gera, bet…

Taigi, konkrečiau apie OpenID produktą. Jo esmė buvo (ir yra) tokia, kad egzistuoja tam tikri paslaugos teikėjai („providers“), kurie jums gali suteikti OpenID vartotoją. Tarp jų garsių įmonių pavadinimai: Google, Yahoo, Wordpress.com, Flickr ir kt. Taigi, galima paprašyti tokios funkcijos iš bet kurios iš išvardintų kompanijų. Bet problema ir yra tame, kad kiekviena iš jų realizuoja tą protokolą kažkiek kitaip, dėl to gaunasi pirmasis painiavos lygis.

Kita problema – realizacija pačiose svetainėse, kuriose galima panaudoti OpenID. Iki šiol pranešama apie 50 tūkstančių tokių web-projektų, kas, mano manymu, yra lašas jūroje. Kodėl taip yra? Ogi todėl, kad OpenID integracija į svetainę nėra toks paprastas, kaip gali atrodyti iš pirmo žvilgsnio. Kitas dalykas – svetainių kūrėjai realizuoja OpenID palaikymą dažniausiai tik tada, kai jaučia poreikį iš auditorijos. O tai nėra toks paplitęs reiškinys: iš esmės apie tokį protokolą žino tik progresyvi IT bendruomenė bei tinklaraštininkai. Kitiems – reikia nuosekliai ir ilgai aiškinti, kas yra OpenID ir su kuo jis valgomas. Manau, kad dauguma web-meistrų tiesiog patingi tai daryti, ir mato čia daugiau darbo, negu realios naudos.

Taigi, matome situaciją, kad šiam momentui šis protokolas naudojamas arba progresyvios IT bendruomenės portaluose, arba tinklaraščiuose ir naujienų svetainėse komentarams rašyti. Visai neseniai apie jo atsisakymą paskelbė ir garsieji 37 Signals. Tiesa, galima paminėti, kad tai nėra visiškas fiasko: apie sėkmingą OpenID panaudojimą rašė vienas iš didesnių interneto portalų StackOverflow. Tačiau būtent ten ir yra IT auditorija, iš dalies dėl to jiems ir pavyko įgyvendinti protokolą. Kitas dalykas – jie patys savo tinklaraštyje rašė, kad procesas nebuvo lengvas ir pareikalavo pakankamai daug pastangų iš jų programuotojų.

Facebook Connect – idėja ta pati, realizacija geresnė

Išpopuliarėjus socialiniems tinklams, Facebook kompanija nusprendė: o kodėlgi mums nepadarius autentifikacijos mechanizmo, kurį galėtų naudoti tinklalapių kūrėjai savo svetainėse. Ir padarė. Facebook Connect išvydo dienos šviesą 2008 metų antroje pusėje – tada, kai paties Facebook vartotojų skaičius augo milžiniškais tempais, o tinklalapio prekinis ženklas buvo pripažintas visuomenės ir turėjo nemažą svorį. Naujos platformos vienas iš privalumų buvo tas, kad, kad, skirtingai nuo OpenID, visi žinojo, kas yra Facebook, o dauguma vienaip ar kitaip jį naudojo bent kartą gyvenime.

Kitas dalykas – realizacija. Šiuo atveju viskas įvyko be trečios šalies įsikišimo. Žmogus tiesiog registruojasi Facebook sistemoje, ir turėdamas paskyrą, gali jungtis prie bet kurios svetainės, leidžiančios tai daryti per Facebook Connect. Pats mechanizmas diegiamas labai paprastai, ir dėl to programuotojams ilgai neužtruko išplėsti šią naujovę iki tokio lygio, kad dabar jau pranešama apie 250 tūkstančių tinklalapių, naudojančių Facebook Connect.

Duomenys, duomenys ir duomenys. Dar vienu sėkmingu jauku tinklalapių savininkams buvo tai, kad su Connect pagalba jie galėjo nesunkiai gauti duomenis apie vartotoją tiesiogiai iš Facebook: jo vardą ir pavardę, nuotraukas, draugų sąrašą, mėgstamus užsiėmimus ir kt. Be abejo, su sąlyga, kad žmogus yra tai pažymėjęs Facebook sistemoje ir leidęs to tinklalapio savininkui pasiimti tą informaciją. Visai smagu: paspaudi vieną mygtuką „Connect“ kokioje nors muzikos svetainėje, ir tada tau iš karto pasiūlo tavo mėgstamų grupių dainas pagal tai, kokią informaciją tu užpildęs savo Facebook profilyje.

Bet ar tikrai tai yra didelė problema?

Reikia pažymėti tai, kad vieninga autorizacija visose sistemose ne visiems atrodo teisingas kelias. Taip, graži vizija – turi vieną OpenID vartotoją ir su juo gali prisiregistruoti kiekvienoje svetainėje, palaikančioje tą protokolą. Bet reikalas tas, kad ne visi nori atskleisti savo duomenis tinklalapiuose būtent pagal kažkokį centralizuotą protokolą, o kitas dalykas – skirtingose svetainėse gali kilti poreikis skirtingai autorizacijai. Vienur jūs norėsite užsiregistruoti su tikruoju vardu ir pavarde, kitur – su išgalvotais duomenimis arba su kitokiu el.pašto adresu. Ir, mano manymu, tai yra viena iš priežasčių, kodel OpenID nesulaukė labai didelio palaikymo.

Kitas dalykas – paprastumas vartotojui. Kas yra intuityviau: ar registracijos forma su 4 laukais (vartotojas, slaptažodis du kartus ir el.pašto adresas) ar mygtukas „Prisijungti su OpenID“? Imant pastarąjį variantą, internautams logiškai kyla klausimų – o kas tas OpenID? Kaip jį gauti? Ar tikrai mano duomenys apsaugoti? Kokius duomenis apie mane gaus šio konkretaus tinklalapio administratoriai? Ir spėju, kad dauguma vartotojų tiesiog patingi gilintis į autorizacijos mechanizmą, ir čia jau du keliai – arba užpildo registracijos formą, arba tiesiog išeina iš svetainės.

Asmeninė nuomonė

Mano manymu, visi tie protokolai yra pakankamai geras sprendimas, bet tik kaip papildomas registracijos būdas, kuriuo naudosis vis tiek tik mažuma interneto vartotojų. O dauguma registruosis senuoju geruoju būdu – pildydami registracijos formas. O gal tai ir normalu? Kaip jūs manote, ar verta šioje srityje daryti revoliuciją?

Šaltinis:
 


Susijusios naujienos:

  • Kodėl verta praleisti vakarą su šeima žaidžiant stalo žaidimus? (2024-10-02)

    Šiandien, kai technologijos užima didelę dalį mūsų laisvalaikio, praleisti vakarą su šeima žaidžiant stalo žaidimus tampa vis svarbesne tradicija. Tai ne tik smagus būdas pabėgti nuo ekranų, bet ir puiki galimybė sustiprinti šeimos ryšius, mokytis naujų įgūdžių ir kartu sukurti nepamirštamas akimirkas. Stalo žaidimai, net paprasčiausi ir trumpiausi, gali praturtinti šeimos laisvalaikį bei skatinti bendravimą.

    Bendravimas ir artimųjų ryšių stiprinimas

    Vienas iš pagrindinių privalumų, žaidžiant stalo žaidimus, yra galimybė bendrauti su šeimos nariais. Žaidimai suartina, leidžia pasikalbėti ir kartu išspręsti užduotis ar susidurti su iššūkiais. Tai puiki galimybė ne tik juoktis ir linksmintis, bet ir išgirsti vienas kitą. Kasdieniniame gyvenime, pilname darbų ir pareigų, dažnai pritrūksta laiko paprastam, kokybiškam bendravimui, todėl stalo žaidimai gali tapti ta jungiamąja grandimi, kuri stiprina šeimos ryšius. Be to, žaidimai suteikia progą geriau pažinti vienas kitą – nuo strateginio mąstymo iki humoro jausmo.

    Įgūdžių lavinimas

    Stalo žaidimai ne tik linksmina, bet ir ugdo įvairius įgūdžius. Žaisdami įvairaus tipo žaidimus, vaikai ir suaugusieji gali lavinti loginį mąstymą, strategiją, kūrybiškumą ir net problemų sprendimo gebėjimus. Kai kurie žaidimai reikalauja planuoti kelis žingsnius į priekį, o kiti – greitai reaguoti ir priimti sprendimus. Be to, daugelis stalo žaidimų ugdo bendradarbiavimo įgūdžius, kai komandos dirba kartu siekdamos bendro tikslo. Tai ne tik smagi veikla, bet ir naudinga tiek vaikams, tiek suaugusiems, padedant lavinti svarbius gyvenimo įgūdžius.

    Emocinio intelekto ugdymas

    Žaidžiant stalo žaidimus, šeimos nariai dažnai susiduria su įvairiais emociniais iššūkiais – laimėjimu, pralaimėjimu, netikėtais posūkiais. Tokios situacijos moko, kaip tinkamai reaguoti į įvairias emocijas, skatina empatiją ir savikontrolę. Mažesni vaikai gali išmokti susidoroti su pralaimėjimu, o vyresniems žaidėjams tai yra puiki galimybė lavinti savitvardą ir geranoriškumą. Būtent dėl šių savybių žaidimai padeda šeimai išmokti, kaip drauge įveikti sunkumus ir spręsti konfliktus.

    Atsipalaidavimas ir streso mažinimas

    Šiandieniniame greitame gyvenimo ritme stalo žaidimai gali tapti puikiu būdu atsipalaiduoti. Žaidžiant su šeima, dėmesys nukrypsta nuo kasdienių rūpesčių, o įsitraukimas į žaidimą leidžia pamiršti stresą. Smagus bendravimas, juokas ir lengva konkurencija padeda sukurti teigiamą atmosferą, kurioje visi gali pasijusti atsipalaidavę. Vakarai, praleisti su šeima prie stalo žaidimų, tampa puikiu būdu atkurti vidinę pusiausvyrą ir iš naujo pajusti ryšį su artimaisiais.

    Nostalgiškos ir nepamirštamos akimirkos

    Kartu praleistos akimirkos, ypač kai jos susijusios su juoku ir bendravimu, lieka ilgam. Žaidžiant stalo žaidimus, dažnai atsiranda situacijų, kurios taps šeimos istorijos dalimi ir bus prisimenamos dar daugelį metų. Kiekviena partija gali tapti nauju nuotykiu, sukuriančiu ne tik žaidimo momentus, bet ir smagias istorijas, kurias bus galima pasakoti vėliau. Šios akimirkos sukuria šeimos tradicijas, kurios tampa svarbia jos dalimi.

    Vakarai, praleisti su šeima žaidžiant stalo žaidimus, ne tik stiprina šeimos ryšius, bet ir padeda lavinti įgūdžius, ugdo emocinį intelektą ir suteikia progą atsipalaiduoti. Tai puikus būdas ne tik smagiai praleisti laiką, bet ir sukurti prisiminimus, kurie lydės visą gyvenimą.


  • Kas yra daiktų internetas? (2023-10-16)

    Nesunku pastebėti, kad internetas šiandien mums suteikia itin daug įvairių galimybių: būtent dėl jo, galime bendrauti su žmonėmis iš viso pasaulio, taip pat galime ir žiūrėti filmus, klausytis muzikos, apsipirkti, surasti mums reikiamą informaciją ir t.t. Tačiau net ir tai – dar ne viskas: o, ar esate girdėję apie daiktų internetą?

  • Kaip kurti logotipus? (2021-12-03)

    Logotipas yra vizualus kiekvieno verslo veidas. Tai visur – reklamoje, socialiniuose tinkluose, pakuotėse, elektroninėse parduotuvėse ir kitose komunikacijos formose. Dažniausiai logotipas yra įsimintiniausia vizualinė prekės ženklo detalė.

  • Perkame lauko šviestuvą internetu - kas svarbu? (2020-03-24)

    Šiuolaikinė rinka mirgėte mirga nuo pačių įvairiausių prekių pasiūlymų. Ne išimtis ir šviestuvai. Visgi tai nėra toks paprastas prietaisas kaip gali pasirodyti - tinkamai pritaikytas šviestuvas yra ne tik komfortą užtikrinantis praktiškas įrenginys, bet ir puikus aplinkos jaukumo elementas. Šiandien pačių įvairiausių įrenginių galima įsigyti ir internetinėje erdvėje. Ieškote joje lauko šviestuvo? Į ką turėtume atkreipti didžiausią dėmesį?

  • Draudimo skaičiuoklė internete - kad rastumėte geriausią pasiūlymą (2019-10-17)

    Renkatės naują automobilį, bet nežinote į ką atkreipti dėmesį, kad už jį nepermokėtumėte? Štai keletas patarimų kaip išvengti didesnių draudimo išlaidų įsigyjant transporto priemonę.


Komentarai

Reklaminis skydelis

Mūsų draugai

It naujienos

Deviceinformed