Ar „piratavimo mokestis“ išspręstų virtualių vagysčių problemą?
Interneto Gidas
Trečiadienis, 02 Lapkritis 2011 10:31

Kūrėjai, leidėjai, autorių teisių gynėjai, antipiratinės organizacijos ir valdžios institucijos jau seniai ieško būdo, kaip pažaboti piratavimą internete. Vis dažniau kalbama apie tai, kad išnaikinti nelegalaus failų platinimo neįmanoma, todėl svarstoma galimybė šią veiklą apmokestinti. Tokią galimybę svarsto ir Europos Parlamentas (EP).



Kalbos apie tokių mokesčių įvedimą sklando jau kelerius metus. Tai svarstė Prancūzijos, Didžiosios Britanijos, Kanados ir kitų šalių vyriausybės. Tačiau kol kas kalbos liko kalbomis.

Šias diskusijas nusprendė pagyvinti EP Kultūros ir švietimo komitetas, užsakęs specialią studiją. Jos tikslas – išsiaiškinti „piratavimo mokesčio“ įvedimo galimybes ir galimas pasekmes.

Prieš kelis mėnesius tyrimas buvo baigtas, o su išsamia, daugiau nei šimto puslapių, ataskaita leista susipažinti visiems susidomėjusiems.

Sumažintų piratavimą

Šiuo tyrimu siekta išsiaiškinti politines ir ekonomines „piratavimo mokesčio“ perspektyvas, atsižvelgiant į tendencijas, rinkos dalyvių nuomonę ir naudą vartotojams.

„Ši sistema suteiktų galimybę teisių turėtojams leisti vartotojams legaliai dalintis failais „peer-to-peer“ protokolu, už tai atsiskaitant kolektyviniu būdu. Ši galimybė būtų ribojama teisėmis, kurios yra būtinos atsisiųsti turiniui (pvz., atgaminimo teisė ir labai ribota platinimo teisė). Mokestį galėtų surinkti interneto paslaugų tiekėjai, o padalintų autorių teisių gynimo organizacijos. Tai padėtų surinkti daugiau pajamų turinio kūrėjams ir sumažintų piratavimo mastus“, – rašoma dokumente.

Kadangi piratavimo internete mastai yra milžiniški, o kiekvienas bandymas griežtinti įstatymus ar nubausti vartotojus susilaukia visuomenės nepasitenkinimo, siūloma tiesiog įvesti nuolatinį mokestį.

Sumažintų žalą

Toks mokestis būtų renkamas kiekvieną mėnesį ir garantuotų vartotojams indulgenciją – jie galėtų asmeninėms reikmėms dalintis kokiu nori audiovizualiniu turiniu (t.y. vaizdo ir garso medžiaga).

Mokesčio dydis turėtų būti pasirinktas atsižvelgiant į kūrėjų interesus ir jų patiriamus nuostolius dėl piratavimo internete, tačiau pakankamai mažas, kad jį sutiktų mokėti vartotojai.

Dokumento autoriai teigia, kad šis mokestis galėtų būti nuo 2 iki 6 eurų (7–21 Lt) per mėnesį. Optimalus siūlymas – 5 eurai (17 Lt).

„Tai leistų surinkti daugiausia pajamų ir turi geriausią šansą pasiteisinti, ypač jei vartotojui būtų suteikiama galimybė atsisiųsti didelį kiekį turinio“, – rašoma ataskaitoje. Taip pat priduriama, kad viršijus numatytą kiekį būtų galima taikyti didesnius mokesčius.

Ši sistema užtikrintų teisingą atlygį autoriams už jų kūrinių kopijavimą ir leistų vartotojams jaustis ramiau siunčiantis filmus, muziką, knygas ir kitą turinį.

Kyla dvejonių

Nepaisant naudos, kurią tokia sistema galėtų atnešti, kyla nemažai klaustukų. Tarkime, kiek ir kokių vartotojų turėtų mokėti tokį mokestį, o kas galėtų būti „atleistas“? Veikiausiai, nuo jo turėtų būti atleistos verslo įmonės, taip pat sudaryta galimybė mokesčio nemokėti vartotojams, kurie nesinaudoja „torrent“ tinklais.

Be to, kaip turėtų būti dalijami surinkti pinigai? Šiuo metu autorių teises ginančios organizacijos neatsižvelgia į tai, kaip internete platinami kūriniai, o ir priemonių tam sekti nėra.

Ir, svarbiausia, kaip įkalbėti didžiąsias kompanijas dalyvauti šioje sistemoje? Nors visi pripažįsta, kad „piratavimo“ žada yra milžiniška, o toks mokestis padėtų bent kiek ją sušvelninti, vargu ar turinio kūrėjai sutiktų už kelis eurus vartotojui leisti siųstis daugybę filmų ar muzikos kūrinių.

Smūgis verslui

„Piratavimo mokestis“ taip pat gali turėti neigiamų pasekmių. Gavę teisę siųstis autorių teisių saugomus kūrinius nemokamai ir neribotai vartotojai gali nusisukti nuo legaliai tokį turinį siūlančių tarnybų, pvz., internetinių muzikos parduotuvių, filmų nuomos svetainių ir kt.

„Nepanašu, kad yra lengvas situacijos sprendimo būdas, kurį pasirinkus laimėtų visos pusės, ar net sprendimas, kur „skriauda“ būtų padalinta visiems tolygiai“, – pripažįsta ataskaitos autoriai.

Ar kada nors „piratavimo mokestis“ taps realybe parodys laikas. Tačiau akivaizdu, kad problema egzistuoja, o realių ir efektyvių jos sprendimo būdų kol kas nėra.

Šaltinis: 

 


Susijusios naujienos:

  • Kodėl verta praleisti vakarą su šeima žaidžiant stalo žaidimus? (2024-10-02)

    Šiandien, kai technologijos užima didelę dalį mūsų laisvalaikio, praleisti vakarą su šeima žaidžiant stalo žaidimus tampa vis svarbesne tradicija. Tai ne tik smagus būdas pabėgti nuo ekranų, bet ir puiki galimybė sustiprinti šeimos ryšius, mokytis naujų įgūdžių ir kartu sukurti nepamirštamas akimirkas. Stalo žaidimai, net paprasčiausi ir trumpiausi, gali praturtinti šeimos laisvalaikį bei skatinti bendravimą.

    Bendravimas ir artimųjų ryšių stiprinimas

    Vienas iš pagrindinių privalumų, žaidžiant stalo žaidimus, yra galimybė bendrauti su šeimos nariais. Žaidimai suartina, leidžia pasikalbėti ir kartu išspręsti užduotis ar susidurti su iššūkiais. Tai puiki galimybė ne tik juoktis ir linksmintis, bet ir išgirsti vienas kitą. Kasdieniniame gyvenime, pilname darbų ir pareigų, dažnai pritrūksta laiko paprastam, kokybiškam bendravimui, todėl stalo žaidimai gali tapti ta jungiamąja grandimi, kuri stiprina šeimos ryšius. Be to, žaidimai suteikia progą geriau pažinti vienas kitą – nuo strateginio mąstymo iki humoro jausmo.

    Įgūdžių lavinimas

    Stalo žaidimai ne tik linksmina, bet ir ugdo įvairius įgūdžius. Žaisdami įvairaus tipo žaidimus, vaikai ir suaugusieji gali lavinti loginį mąstymą, strategiją, kūrybiškumą ir net problemų sprendimo gebėjimus. Kai kurie žaidimai reikalauja planuoti kelis žingsnius į priekį, o kiti – greitai reaguoti ir priimti sprendimus. Be to, daugelis stalo žaidimų ugdo bendradarbiavimo įgūdžius, kai komandos dirba kartu siekdamos bendro tikslo. Tai ne tik smagi veikla, bet ir naudinga tiek vaikams, tiek suaugusiems, padedant lavinti svarbius gyvenimo įgūdžius.

    Emocinio intelekto ugdymas

    Žaidžiant stalo žaidimus, šeimos nariai dažnai susiduria su įvairiais emociniais iššūkiais – laimėjimu, pralaimėjimu, netikėtais posūkiais. Tokios situacijos moko, kaip tinkamai reaguoti į įvairias emocijas, skatina empatiją ir savikontrolę. Mažesni vaikai gali išmokti susidoroti su pralaimėjimu, o vyresniems žaidėjams tai yra puiki galimybė lavinti savitvardą ir geranoriškumą. Būtent dėl šių savybių žaidimai padeda šeimai išmokti, kaip drauge įveikti sunkumus ir spręsti konfliktus.

    Atsipalaidavimas ir streso mažinimas

    Šiandieniniame greitame gyvenimo ritme stalo žaidimai gali tapti puikiu būdu atsipalaiduoti. Žaidžiant su šeima, dėmesys nukrypsta nuo kasdienių rūpesčių, o įsitraukimas į žaidimą leidžia pamiršti stresą. Smagus bendravimas, juokas ir lengva konkurencija padeda sukurti teigiamą atmosferą, kurioje visi gali pasijusti atsipalaidavę. Vakarai, praleisti su šeima prie stalo žaidimų, tampa puikiu būdu atkurti vidinę pusiausvyrą ir iš naujo pajusti ryšį su artimaisiais.

    Nostalgiškos ir nepamirštamos akimirkos

    Kartu praleistos akimirkos, ypač kai jos susijusios su juoku ir bendravimu, lieka ilgam. Žaidžiant stalo žaidimus, dažnai atsiranda situacijų, kurios taps šeimos istorijos dalimi ir bus prisimenamos dar daugelį metų. Kiekviena partija gali tapti nauju nuotykiu, sukuriančiu ne tik žaidimo momentus, bet ir smagias istorijas, kurias bus galima pasakoti vėliau. Šios akimirkos sukuria šeimos tradicijas, kurios tampa svarbia jos dalimi.

    Vakarai, praleisti su šeima žaidžiant stalo žaidimus, ne tik stiprina šeimos ryšius, bet ir padeda lavinti įgūdžius, ugdo emocinį intelektą ir suteikia progą atsipalaiduoti. Tai puikus būdas ne tik smagiai praleisti laiką, bet ir sukurti prisiminimus, kurie lydės visą gyvenimą.


  • Kas yra daiktų internetas? (2023-10-16)

    Nesunku pastebėti, kad internetas šiandien mums suteikia itin daug įvairių galimybių: būtent dėl jo, galime bendrauti su žmonėmis iš viso pasaulio, taip pat galime ir žiūrėti filmus, klausytis muzikos, apsipirkti, surasti mums reikiamą informaciją ir t.t. Tačiau net ir tai – dar ne viskas: o, ar esate girdėję apie daiktų internetą?

  • Kaip kurti logotipus? (2021-12-03)

    Logotipas yra vizualus kiekvieno verslo veidas. Tai visur – reklamoje, socialiniuose tinkluose, pakuotėse, elektroninėse parduotuvėse ir kitose komunikacijos formose. Dažniausiai logotipas yra įsimintiniausia vizualinė prekės ženklo detalė.

  • Perkame lauko šviestuvą internetu - kas svarbu? (2020-03-24)

    Šiuolaikinė rinka mirgėte mirga nuo pačių įvairiausių prekių pasiūlymų. Ne išimtis ir šviestuvai. Visgi tai nėra toks paprastas prietaisas kaip gali pasirodyti - tinkamai pritaikytas šviestuvas yra ne tik komfortą užtikrinantis praktiškas įrenginys, bet ir puikus aplinkos jaukumo elementas. Šiandien pačių įvairiausių įrenginių galima įsigyti ir internetinėje erdvėje. Ieškote joje lauko šviestuvo? Į ką turėtume atkreipti didžiausią dėmesį?

  • Draudimo skaičiuoklė internete - kad rastumėte geriausią pasiūlymą (2019-10-17)

    Renkatės naują automobilį, bet nežinote į ką atkreipti dėmesį, kad už jį nepermokėtumėte? Štai keletas patarimų kaip išvengti didesnių draudimo išlaidų įsigyjant transporto priemonę.


Komentarai

Reklaminis skydelis

Mūsų draugai

It naujienos

Deviceinformed