4G jau praeitis – pasitikite 5G!
Interneto Gidas
Pirmadienis, 13 Vasaris 2012 00:30

Dar visai neseniai ketvirtosios kartos (4G) mobiliojo ryšio technologijų galimybės atrodė neišsemiamos. Pasirodo, tai, ką šiuo metu siūlo mobilieji operatoriai, yra tik tarpinė pakopa į tikrąjį 4G. O gal dešimtis kartų didesnę interneto spartą siūlančias technologijas galima pakrikštyti 5G vardu?

Mobiliojo ryšio standartus aprašanti ir tvirtinanti Tarptautinė telekomunikacijų sąjunga (TTS) pagaliau sutarė dėl to, ką galima vadinti „sekančios kartos“ mobiliojo ryšio technologija.

„IMT-Advanced“ standarto apraše nurodoma, kad ateities mobiliojo ryšio technologijos leis pasiekti minimalią 100 megabitų per sekundę (Mbps) naršymo spartą net judant, o maksimali sparta idealiomis sąlygomis bus dešimt kartų didesnė.

Kol kas tokią interneto spartą net „laidu“ gali pasiūlyti tik retas interneto paslaugų tiekėjas. Todėl bent kol kas perdėm optimistiškai skamba samprotavimai, kad „oru“ visa tai gausime jau po poros metų.

Ar mes jau turime 4G?

Teisybės dėlei reikia pastebėti, kad TTS neturi vienareikšmio atsakymo, kas yra 4G. Vietoje to apsiribojama paprasčiausiu paaiškinimu, kad šiuo terminu galima apibūdinti LTE, „WiMAX“ bei kitas išplėtotas 3G technologijas, kurios mobiliojo interneto pajėgumus pagerina iš esmės.

Kitaip sakant, terminu 4G nėra apibrėžiamas kuris nors standartas – jis veikiau skirtas rinkodarai. Panašiai kaip terminas „išmanusis telefonas“: pagrindinis jo skiriamasis bruožas yra galimybė diegti programas, tačiau griežta riba, koks tai įrenginys, nenustatyta.

Tam pačiam 4G priskiriamos ir neseniai patvirtintos „LTE-Advanced“ bei „WirelessMAN-Advanced“ („WiMAX 2“) technologijos.

Jei šiuo metu 4G internetą reklamuojantys mobilieji operatoriai siūlo, geriausiu atveju, iki 100 Mbps spartą esant idealioms sąlygoms, tai šios technologijos turės užtikrinti dešimtis kartų didesnį greitį. Be to, jos suteiks daugiau prisijungimo kanalų vienai stočiai, užtikrins greitesnį persijungimą judant tarp stočių. Taigi naršymas internete, vaizdo įrašų transliacijos ir duomenų persiuntimas mobiliuoju ryšiu bus toks kokybiškas, kaip šiuo metu namuose naudojamas šviesolaidinis internetas.

Prognozuojama, kad eiliniam mirtingajam visa tai bus prieinama, geriausiu atveju, po dvejų metų ar dar vėliau (lietuviams reikėtų pridėti dar bent metus).

Technologijų apžvalgininkai spėlioja, kad praėjus tiek laiko magiška 4G galia bus išsekusi, todėl mobilieji operatoriai paslaugą reklamuos jau 5G vardu.

Žvilgčioja į ateitį

Lietuvos mobiliojo ryšio operatoriai, skelbiantys, kad šiuo metu teikia 4G ryšį, teigia jau galvojantys apie ateitį, todėl diegia sistemas, kurios bus suderinamos su ateities technologijomis.
„Laikas parodys, ar minima „LTE-Advanced“ bus pradėta vadinti 5G. Tačiau svarbiausia ne pavadinimas, o vartotojo potyriai ir gaunama nauda“, – sakė „Omnitel“ viceprezidentas technologijoms Rolandas Ryliškis.

„Omnitel“ Lietuvoje diegiamas 4G tinklas yra suderinamas su „LTE-Advanced“ technologija, tad šiam standartui tapus realybe kompanija svarstys jo diegimo galimybę, atsižvelgdama tiek į „TeliaSonera“ grupės patirtį, tiek į situaciją Lietuvos rinkoje

„WiMAX“ keliu pasukęs Lietuvos radijo ir televizijos centras (LRTC) taip pat teigia esąs pasirengęs tinklo modernizavimui.

„Jau dabar 4G internetą „Mezon“ daug žmonių renkasi ne kaip papildomą mobilųjį internetą, o kaip savo vienintelį internetą, naudojamą ir namuose. Didėjant mobiliojo interneto galimybėms, žmonės dar aktyviau atsisakinės laidinių sprendimų, nes mobilumas yra labai patogus. Ateitis priklauso mobiliosioms technologijoms. Kaip dauguma atsisakėme laidinių telefonų, taip atsisakysime ir laidinio interneto“, – prognozavo LRTC „WiMAX“ projekto vadovas Mindaugas Kuprys.

Naudojant „WiMAX“ technologiją dar prieš pusantrų metų bandymų metu buvo pasiekta 330 Mbps duomenų perdavimo sparta. Todėl LRTC tiki jos ateitimi ir neišsemiamomis galimybėmis.

Tiesa, kokias galimybes bus galima pasiūlyti žmonėms, priklauso ne tik nuo naudojamų technologijų, bet ir nuo turimo dažnių spektro. „Tam, kad mobiliojo interneto naudotojams realiai būtų galima pasiūlyti ypač dideles greitaveikas, reikia turėti labai didelius dažnių išteklius. Tai aktualu diegiant bet kurią ryšio technologiją. Be to, tai brangu“, – sakė M.Kuprys. Anot jo, šiuo metu Lietuvoje nė vienas operatorius neturi tokių dažnių išteklių, kurių užtektų mobiliojo interneto naudotojams realiai užtikrinti „IMT-Advanced“ deklaruojamas greitaveikas.

Šaltinis: 

Tags:
 


Susijusios naujienos:

  • Kodėl verta praleisti vakarą su šeima žaidžiant stalo žaidimus? (2024-10-02)

    Šiandien, kai technologijos užima didelę dalį mūsų laisvalaikio, praleisti vakarą su šeima žaidžiant stalo žaidimus tampa vis svarbesne tradicija. Tai ne tik smagus būdas pabėgti nuo ekranų, bet ir puiki galimybė sustiprinti šeimos ryšius, mokytis naujų įgūdžių ir kartu sukurti nepamirštamas akimirkas. Stalo žaidimai, net paprasčiausi ir trumpiausi, gali praturtinti šeimos laisvalaikį bei skatinti bendravimą.

    Bendravimas ir artimųjų ryšių stiprinimas

    Vienas iš pagrindinių privalumų, žaidžiant stalo žaidimus, yra galimybė bendrauti su šeimos nariais. Žaidimai suartina, leidžia pasikalbėti ir kartu išspręsti užduotis ar susidurti su iššūkiais. Tai puiki galimybė ne tik juoktis ir linksmintis, bet ir išgirsti vienas kitą. Kasdieniniame gyvenime, pilname darbų ir pareigų, dažnai pritrūksta laiko paprastam, kokybiškam bendravimui, todėl stalo žaidimai gali tapti ta jungiamąja grandimi, kuri stiprina šeimos ryšius. Be to, žaidimai suteikia progą geriau pažinti vienas kitą – nuo strateginio mąstymo iki humoro jausmo.

    Įgūdžių lavinimas

    Stalo žaidimai ne tik linksmina, bet ir ugdo įvairius įgūdžius. Žaisdami įvairaus tipo žaidimus, vaikai ir suaugusieji gali lavinti loginį mąstymą, strategiją, kūrybiškumą ir net problemų sprendimo gebėjimus. Kai kurie žaidimai reikalauja planuoti kelis žingsnius į priekį, o kiti – greitai reaguoti ir priimti sprendimus. Be to, daugelis stalo žaidimų ugdo bendradarbiavimo įgūdžius, kai komandos dirba kartu siekdamos bendro tikslo. Tai ne tik smagi veikla, bet ir naudinga tiek vaikams, tiek suaugusiems, padedant lavinti svarbius gyvenimo įgūdžius.

    Emocinio intelekto ugdymas

    Žaidžiant stalo žaidimus, šeimos nariai dažnai susiduria su įvairiais emociniais iššūkiais – laimėjimu, pralaimėjimu, netikėtais posūkiais. Tokios situacijos moko, kaip tinkamai reaguoti į įvairias emocijas, skatina empatiją ir savikontrolę. Mažesni vaikai gali išmokti susidoroti su pralaimėjimu, o vyresniems žaidėjams tai yra puiki galimybė lavinti savitvardą ir geranoriškumą. Būtent dėl šių savybių žaidimai padeda šeimai išmokti, kaip drauge įveikti sunkumus ir spręsti konfliktus.

    Atsipalaidavimas ir streso mažinimas

    Šiandieniniame greitame gyvenimo ritme stalo žaidimai gali tapti puikiu būdu atsipalaiduoti. Žaidžiant su šeima, dėmesys nukrypsta nuo kasdienių rūpesčių, o įsitraukimas į žaidimą leidžia pamiršti stresą. Smagus bendravimas, juokas ir lengva konkurencija padeda sukurti teigiamą atmosferą, kurioje visi gali pasijusti atsipalaidavę. Vakarai, praleisti su šeima prie stalo žaidimų, tampa puikiu būdu atkurti vidinę pusiausvyrą ir iš naujo pajusti ryšį su artimaisiais.

    Nostalgiškos ir nepamirštamos akimirkos

    Kartu praleistos akimirkos, ypač kai jos susijusios su juoku ir bendravimu, lieka ilgam. Žaidžiant stalo žaidimus, dažnai atsiranda situacijų, kurios taps šeimos istorijos dalimi ir bus prisimenamos dar daugelį metų. Kiekviena partija gali tapti nauju nuotykiu, sukuriančiu ne tik žaidimo momentus, bet ir smagias istorijas, kurias bus galima pasakoti vėliau. Šios akimirkos sukuria šeimos tradicijas, kurios tampa svarbia jos dalimi.

    Vakarai, praleisti su šeima žaidžiant stalo žaidimus, ne tik stiprina šeimos ryšius, bet ir padeda lavinti įgūdžius, ugdo emocinį intelektą ir suteikia progą atsipalaiduoti. Tai puikus būdas ne tik smagiai praleisti laiką, bet ir sukurti prisiminimus, kurie lydės visą gyvenimą.


  • Kas yra daiktų internetas? (2023-10-16)

    Nesunku pastebėti, kad internetas šiandien mums suteikia itin daug įvairių galimybių: būtent dėl jo, galime bendrauti su žmonėmis iš viso pasaulio, taip pat galime ir žiūrėti filmus, klausytis muzikos, apsipirkti, surasti mums reikiamą informaciją ir t.t. Tačiau net ir tai – dar ne viskas: o, ar esate girdėję apie daiktų internetą?

  • Kaip kurti logotipus? (2021-12-03)

    Logotipas yra vizualus kiekvieno verslo veidas. Tai visur – reklamoje, socialiniuose tinkluose, pakuotėse, elektroninėse parduotuvėse ir kitose komunikacijos formose. Dažniausiai logotipas yra įsimintiniausia vizualinė prekės ženklo detalė.

  • Perkame lauko šviestuvą internetu - kas svarbu? (2020-03-24)

    Šiuolaikinė rinka mirgėte mirga nuo pačių įvairiausių prekių pasiūlymų. Ne išimtis ir šviestuvai. Visgi tai nėra toks paprastas prietaisas kaip gali pasirodyti - tinkamai pritaikytas šviestuvas yra ne tik komfortą užtikrinantis praktiškas įrenginys, bet ir puikus aplinkos jaukumo elementas. Šiandien pačių įvairiausių įrenginių galima įsigyti ir internetinėje erdvėje. Ieškote joje lauko šviestuvo? Į ką turėtume atkreipti didžiausią dėmesį?

  • Draudimo skaičiuoklė internete - kad rastumėte geriausią pasiūlymą (2019-10-17)

    Renkatės naują automobilį, bet nežinote į ką atkreipti dėmesį, kad už jį nepermokėtumėte? Štai keletas patarimų kaip išvengti didesnių draudimo išlaidų įsigyjant transporto priemonę.


Komentarai

Reklaminis skydelis

Mūsų draugai

It naujienos

Deviceinformed