Nauji televizoriai sveikatai nekenkia, bet jos ir neprideda
Audio-Video
Trečiadienis, 21 Rugsėjis 2011 12:25

Vakuuminių CRT televizorių laikais egzistavusi radiacijos baimė dabar gali būti užmiršta. Ir nors atstumas nuo televizoriaus nėra griežtai ribojamas, ilgas kiurksojimas priešais mėlynąjį ekraną sveikatos neprideda.



Žiūrint praeitame šimtmetyje pagamintą televizorių, kuris naudoja CRT (angl. Cathode Ray Tube) technologiją, patartina atsitraukti bent 3–5 metrus. Mat šie televizoriai skleidžia spinduliuotę. Tiesa, ji yra ypač maža, ir gali būti fiksuojama daugiausiai už keliolikos centimetrų nuo ekrano.

Dabar JAV sveikatos normose numatyta, kad per 5 cm nuo bet kurios televizoriaus vietos spinduliuotė negali viršyti 0,5 milirentgeno per valandą (palyginimui, darant rentgeno nuotrauką pacientas gauna apie 50 milirentgenų). Nauji CRT ekranai skleidžia gerokai mažesnę spinduliuotę.

Radiacijos neskleidžia

Plokščiaekranių televizorių savininkai šią problemą gali apskritai užmiršti.

Plazminiai televizoriai išskiria minimalų radiacijos kiekį, nes jie naudoja panašią į CRT technologiją, tačiau jis yra daug mažesnis, nei CRT televizorių.

LCD televizoriai spinduliuotės apskritai neskleidžia.

„Plazminiai televizoriai yra šiek tiek panašūs į CRT, tik gerokai mažesniu mastu. O LCD yra visai kas kita – juose taško šviesumas, tamsumas ir spalva priklauso nuo skystojo kristalo orientacijos. Ten šviesa yra pastovi, ir ji yra nekenksminga – arba LED diodas, arba mažos lemputės“, – teigė Vilniaus universiteto Fizikos fakulteto profesorius, doc. dr. Valdas Šablinskas.

Ekrano mirgėjimas šiais laikais taip pat nebėra problema, mat nauji televizoriai naudoja kitokias technologijas.

Kuo toliau, tuo geriau

Nei akių gydytojai, nei sveikatos priežiūros specialistai „15min“ negalėjo pasakyti, kokiu atstumu reikėtų žiūrėti televizorių – esą tokie ribojimai nėra nustatyti.

Valstybinė visuomenės sveikatos priežiūros tarnyba nurodė, kad higienos normose nustatytas tik mažiausias atstumas iki kompiuterio monitoriaus – 40 centimetrų.

Tiesa, kai kurie gamintojai nurodo, kad televizorių patariama žiūrėti atstumu, kuris būtų 2–3 kartus didesnis už ekrano įstrižainę (pavyzdžiui, jei ekrano įstrižainė yra 1 metras, tai žiūrovai turėtų sėdėti mažiausiai per 2–3 metrus nuo įrenginio). Tačiau šį patarimą galima pagrįsti tuo, kad būnant arčiau televizoriaus vaizdas nebus toks kokybiškas, matysis ekrano taškai.

Tuo tarpu Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) rekomenduoja televizorių žiūrėti atsitraukus bent per tris metrus. „Atstumas priklauso nuo televizoriaus ekrano dydžio, technologijos, ar jis plazminis, LCD ar CRT ir t.t. Bet reikėtų nuo televizoriaus būti bent per tris ir daugiau metrų. Kuo toliau, tuo geriau“, – teigė PSO biuro Lietuvoje vadovas Robertas Petkevičius.

Labiausiai kenkia sėdėjimas

PSO atstovas pastebėjo, kad žmonių sveikatai labiau kenkia ne įjungtas televizorius, o tai, kiek laiko prie jo praleidžiama.

„Pats televizoriaus aparatas nėra toks daiktas, kuris kenktų dėl kokių nors elektromagnetinių bangų, jie labai mažai jų išskiria. Dėl to nieko blogo nėra. Pagrindinė televizijos problema yra sėdimas gyvenimo būdas. Jei žmogus sėdi prieš televizorių, vadinasi, jis mažiau juda. Įvairių šalių kardiologai sieja prie televizoriaus praleistą laiką su širdies, kraujagyslių ligomis. Teigiama, kad viena prie televizoriaus praleista valanda per dieną 18 proc. didina tikimybę susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis. Taip pat sėdimas gyvenimo būdas didina diabeto, nutukimo riziką, nes paprastai žiūrėdami televizorių žmonės valgo“, – pastebėjo R.Petkevičius.

Jis atkreipė dėmesį, kad daugiausia žalos televizoriaus žiūrėjimas gali padaryti vaikams. „JAV pediatrų akademija rekomenduoja vaikams iki 2 metų visiškai neleisti žiūrėti televizoriaus, o nuo 4 iki 12 metų – ne daugiau nei 1,5 val. per dieną. Jei žiūrima iš arti, ypač gali pakenkti vaikų akims. Taip pat priklauso, kas žiūrima – dabar televizijos rodo daug agresijos, smurto ir panašiai, visa tai palieka pėdsakų atmintyje“, – pastebėjo R.Petkevičius.

Šaltinis: 

 


Susijusios naujienos:

  • Naujausia 4K raiškos kamera iš „Sony“ – brangiausioms gyvenimo akimirkoms užfiksuoti (2016-01-06)

    Šiandien bendrovė „Sony“ pristatė naują 4K raiškos filmavimo kamerą FDR-AX53, pasižyminčią išskirtinėmis techninėmis savybėmis, pralenkiančiais jos pirmtakus. FDR-AX53 turi naująjį „Exmor R CMOS“ jutiklį, kuris leidžia filmuoti 4K raiška. Dėl naujojo jutiklio maždaug 1.6 karto didesnio pikselių dydžio, FDR-AX53 užtikrina didesnį jautrumą nei ankstesnių modelių ir neįtikėtinai raiškesnį turinį, filmuojant prasto apšvietimo sąlygomis. FDR-AX53 vaizdo kameroje įtaisyti nauji ZEISS lęšiai, kurie praplečia regėjimo lauką iki 26,8 mm pločio kampo, tiksliai užfiksuoja filmuojamą sceną iš didesnio kampo per „telephoto“ lęšį.

  • Naujausia „Sony“ veiksmo kamera HDR-AS50 – nuotykiams, kuriuos norisi užfiksuoti (2016-01-06)

    Naujojoje HDR-AS50 veiksmo kameroje buvo įdiegtos naujausios technologijos, kurios praturtino kamerą ypatingomis filmavimo funkcijomis ir kokybe. HDR-AS50 turi 11.1 megapikselių galinio apšvietimo CMOS (papildomo metalo oksido puslaidininkio) jutiklį su „ZEISS® Tessar“ lęšiais, fiksuojantį norimus vaizdus vaiskia ir aiškia didele raiška. Ji turi pažangią vaizdo stabilizavimo funkciją „SteadyShot“, kuri tris kartus galingesnė už savo pirmtako, ir naudojama  tokiu pat intervalu, kaip FDR-X1000V, kuri leidžia išvengti bet kokio vibravimo, filmuojant bet kokį vaizdą – pradedant motokrosu ir baigiant gamtovaizdžiais iš oro.

  • Lietuvių kūrinys – 4,5 mln. eurų vertės kilnojama TV studija (2015-10-06)

    4,5 mln. eurų už kilnojamą televizijos stotį. Tokios vertės pirkinį, sukonstruotą lietuvių, įsigijo viena Gruzijos televizija. Bendrovės „Televizijos ir ryšio sistemos“ (TVC), pagaminusios šią studiją, atstovo teigimu, tai brangiausia kada nors Lietuvoje sukurta kilnojama TV stotis. Ir viena moderniausių Europoje – ši stotis buvo įvertinta Amsterdame vykusioje tarptautinėje parodoje „IBC 2015”.

  • Naujoji „Logitech“ garsiakalbių sistema – skambaus garso ir unikalios išvaizdos derinys (2012-10-02)

    2012 m. rugsėjis — „Logitech“ pristato naują produktą kompiuteriams skirtų garso sistemų spektre – garsiakalbius „Logitech Speaker System Z553“. Naujoji 2.1 tipo garsiakalbių sistema išsiskiria aukšto lygio akustinėmis ypatybėmis ir modernia minimalistine išvaizda, kuri suteiks papildomų akcentų bet kokio kambario interjerui.

  • „Samsung“ papildė NX fotoaparatų seriją (2012-10-01)

    2012 m. spalio 1 d. „Samsung Electronics Co.“ pristatė naujus apdovanojimais įvertintos NX fotoaparatų ir objektyvų serijos modelius. Šiemet kompanija pirmoji pristatė kompaktiškus fotoaparatus NX su įdiegta „Wi-Fi“ ryšio sistema. Šią seriją papildė 12-24 mm F4-5.6 ED objektyvas bei 45 mm F1.8 pagrindinis „mid-telephoto“ tipo objektyvas.


Komentarai

Reklaminis skydelis

Mūsų draugai

It naujienos

Deviceinformed